Hamilelikte çamaşır suyu kullanılması tehlikeli midir?

19.06.2015
3.355
A+
A-
Hamilelikte çamaşır suyu kullanılması tehlikeli midir?

Hamilelikte çamaşır suyu kullanılması tehlikeli midir?

Hamilelikte temizlik maddesi kullanılabilir mi?

Tüm dünyada temizlik bayanlar için önemli yere sahiptir. Kimi bayanlar temizliği stres atma gibi durumlar da abarttığı da bulunmaktadır. Bayanlar söz konusu temizlik olunca bir adım öne çıkmaktalar, temizlik onlar için her şeyin başında gelmektedir.

Hamile bayanların ev ortamın da ve yahut iş ortamın da kullanmış olduğu temizlik maddelerinin yan etkileri bulunabilir. Bazı temizlik maddeleri solunum yolu ile insan vücuduna girdiği zaman ve ya dış etkenler ile vücuda giren maddeler hamile bayan için çeşitli sorunlar yaşatabilir. Bu durum da anne kadar bebekte zarar görmektedir.

 • Temizlik maddelerini bir birlerine karıştırmadan kullanmak ve kullanma süresinde evi havalandırmak hamile bayana zarar vermez.
 • Temizlik esnasında kullandığınız ürünün cildinizi tahriş etmemesi ve cilt yolu ile vücuda nüfus etmemesi için eldiven ve maske kullanmaya özen veriniz.
 • Kullanacağınız temizlik malzemesinin kullanım talimatını okuduktan sonra kullanınız.
 • Küçük ortamlar da temizlik maddeleri kullanmaktan kaçının.
 • Temizlik esnasında, temizlik maddesi kullanılacak ise yanınızda birinin bulunmasına özen veriniz.

Hamilelikte temizliğin bebeğe etkileri nelerdir?

Bayanların vazgeçilmezi olan temizlik ve temizlik maddelerinin, daha dünyaya gelmemiş bebeğinize yan etkilerde bulunabilir. Erken doğuma neden olan temizlik maddelerine teratojen adı verilmektedir.  Bayanların çoğu kanunsuz ilaçlar, zararlı madde tüketimi (sigara, alkol), çamaşır suyu, lavabo temizleme ürünleri, türlü boya çeşitleri… Bunlar gibi birçok temizlik alanında kullanılan ürünlerin henüz dünyaya gelmemiş olan bebek açısından taretonejik etkisi çok yüksektir. Bu sebepten ötürü ev temizleme sırasında kullanılan temizlik ürünlerinden hamile bayanların, hamilelik evresini atlatana kadar uzak durmaları daha sağlıklı olacaktır.

Temizlik esnasın da kullanılan kimyasal ev temizleme maddelerinin kullanımını kısıtlamak için illa hamile kalınması gerekmez, normal koşullarda da bu tür maddeleri birbirine karıştırmadan ve dikkatli bir şekilde kullanmak gerekmektedir. Kırılan eşyalar bir şekilde telafi edilir fakat bozulan sağlığı tekrar elde etmek biraz zor bir durum olabilir, bundan ötürü kullanacağınız temizlik ürününü kullanma talimatını okumadan kullanmayınız.

Hamilelikte çamaşır suyu ve temizlik maddeleri;

 • Hamilelik süreci boyunca çamaşır suyu ve ya farklı temizlik maddeleri kullanabilirsiniz. Yalnız bu maddeleri kullanacağınız alanın geniş, havadar bir ortam olmasına özen verin. Kapalı bir ortamda çamaşır suyu kullanacak iseniz, bu ortamın hava almıyor olması bebeğiniz ve size zarar verebilir.
 • Hamilelik döneminde ev temizliğinde kullanacağınız çamaşır suyu ve ya temizlik maddeleri için mutlaka eldiven ve maske kullanımına özen veriniz.
 • Hamilelik evresinde çamaşır suyu ile bir başka temizlik maddesinin karışmamasına dikkat edin. Aksi halde maddeler karışır ise kimyevî yan etki edebilir.
 • Hamilelik esnasında çamaşır suyu sizi rahatsız eder ve kokusu size ağır gelir ise o zaman doğal deterjan kullanmaya özen gösterin.

Hamilelik esnasında çamaşır suyuyla temizlik yaparken temizlik yaptığınız alan ufak ve çamaşır suyunu solumak zorundaysanız bu oramın temizliğini bir başkasına bırakmalısınız.

Eğer temizlik malzemesinin kokusu sizi rahatsız ederse ve özellikle bulantıya neden olursa sirke ,sabun tozu , arap sabunu . gibi doğal maddeleri kullanmayı deneyin.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. blank Ayse dedi ki:

  Hocam merhaba. Benim yatak odamın balkonu kapalı balkondan içeri karıncalar girmis. Bende balkon kapısının kasnagina ve balkon tarafına çamaşır suyu sıktım. Bu sırada kokusunu alsam da camlar açıktı havadar idi yani. Ve uzun bir süre havalandirdim. Kokuyu aldım ancak rahatsız etmedi havalı olduğu için sanırım. Ancak koku kolay çıkmadı gece soğuk olduğu için her yer kapalı idi yine de oda da çamaşır suyu kullanıldığı belli olacak şekilde koku vardı. Bu şekilde uyumuşuz bir kaç saat uyaninca yine cam açtım. 5 haftalık gebeyim. Bir iki gün bu şekilde direk olmasa da kokusuna maruz kaldım( ilk çamaşır suyu kokusu çıkmadığı için.. beklemiş koku yani) ve sürekli havalandirdim. Herhangi bir olumsuz belirti yaşamadım ama tedirgin oldum. Bu hadiseden bir kaç gün sonra keseyi girmeye gittim ve doktor gayet güzel görünüyor herşey dedi. Bir olumsuzluk olsa idi fark edilir miydi

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar ayşe hanım
   5 haftalık bir gebelikte kokladığınız kimyasal koku gebeliğinizi etkilemez
   endişe etmeyiniz
   normal kontrol zamanınızı bekleyebilirsiniz

 2. blank Ftsygz dedi ki:

  Slmlar hocam ben gece bulaşık makinesine çamaşır suyu kullandım ve uyumaya gittim yatak odası mutfaktan bayağı uzakta ama gece lavabo için uyandım yatagimin olduğu odada koku vardı bu kokunun bebeğime bir zararı olur mu hocam 28+3 günlük hamileyim

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   yoğun olarak kimyasal maddelere maruz kalmak bebeği etkiler
   sizin durumunuzda bir şey olmaz endişe etmeyiniz

 3. blank Gülsüm dedi ki:

  Merhabalar 12 haftalık hamileyim temizlik takıntım olmama rağmen bebeğim için biseylerden vazgeçtim ama bugün çamaşır suyuyla banyoyu temizlemek zorunda kaldım biraz kokuya maruz kaldım genzim yandı birazda öksürük yıkadım suyla öyle olunca ama şuan birazcık genzim yanıyo gibi bebeğime zararı olmuş mudur bida kesinlikle kullanmicam bebeğimi kucağıma alana kadar 3 aydır kullanmıydum da ilk defa kullandım ve çok pişmanım

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar gülsüm hanım
   kimyasallar maddelere yoğun oranda maruz kalmak bebeği kötü anlamda etkileyebilir
   tedbir amaçlı ultrason kontrolüne gitmenizi öneririm

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.