Hamilelikte düşme ve çarpmalar

01.11.2014
2.393
A+
A-
Hamilelikte düşme ve çarpmalar

Gebelik sırasında düşmek anne adaylarında büyük bir kaygıya neden olur ama unutmayalım ki bedeniniz büyümekte olan bebeğinizi korumak için tasarlanmıştır.Başınıza gelen kaza sizde ciddi bir hasar bırakacak kadar kötü değilse bebeğinize zarar veremez.

Rahmin güçlü kaslardan oluşan duvarı bebeğinizi güvenle koruyacak kadar kalındır.Amniyotik sıvı da adeta bir yastık işlevi görür.Bunun yanında hamileliğin ilk haftalarında rahim leğen kemiğinin arkasına saklanır ki bu da bebeğinizin daha korunaklı olduğu anlamına gelir.Gebeliğin ilk aylarında oldu da düşerseniz bebeğiniz olukça güvenli bir ortamdadır.

Rahmin korunaklı olmasına karşın yaklaşık 24 haftadan sonra yüzüstü düşmeler veya karın boşluğuna gelen bir darbe komplikasyona neden olabilir ve muahakkak doktora başvurmalısınız.
Bir düşmeden sonra bebeğinizin sağlığıyla ilgili endişeleriniz olursa , rahatlamak için doktorunuza başvurun.Aşağıdakiler olduğu durumlarda derhal bir sağlık kuruluşuna başvurun:


Düşme sonucunda ağrı ve kanama olursa ya da doğrudan karnınıza darbe alırsanız,


Vajinal kanama veya amniyotik sıvı sızması varsa,


Karnınızda , rahminizde ya da leğen kemiğinizde şiddetli ağrı ya da hassasiyet varsa,


Rahim kasılmaları oluyorsa, Bebeğinizin hareketlerinde azalma hissederseniz.

Doktora başvurduğunuzda doktorunuz her şeyin yolunda gittiğini garantiye almak için bir takım tahliller isteyebilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 52 YORUM
 1. blank RUKİYE KARAKAYA dedi ki:

  Merhaba. İlk gebeliğe eşimle niyetlendik. 1 hafta sonra baş dönmesi ve bilinç kaybı stres kaynaklı merdivenlerden düştüm 7-8 basamak. Hastaneye kaldırıldım. Kan tahlilinde gebelik yok dendi. Gecesi regl oldum kanamam geldi. Gebelik oluşmuş ve ağır düşme sonucu düşmüş olabilir mi? Düştüyse 1 haftalikta ulrtasonda düşme çıkar mı?

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar rukiye hanım
   gebelik varsa bahsettiğiniz şekilde düşmede düşük ile sonuçlanabilirdi
   lakin beta hcg seviyenize bakıldığında ufakta olsa pozitiflik değeri çıkardı düşük olsaydı
   sonuç negatif denildi ise oluşmuş olan herhangi bir gebelik söz konusu değildir

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.