Hamilelikte elma yemenin faydaları nelerdir ?

26.05.2016
6.291
A+
A-
Hamilelikte elma yemenin faydaları nelerdir ?

Hamilelikte Elmanın Faydaları

Umanlar hamilelik döneminde genellikle meyve ve sebzelerin beslenme listesine eklenmesini tavsiye ederler. Anne adayının kilo fazlalığı sorunu varsa meyve tüketimi sınırlandırılabilir. Hamilelik döneminde elma tüketiminin faydaları ve yan etkileri hakkında detaylı bilgi almak için makalemizi dikkatlice okuyun.

Hamilelikte elma yemenin faydaları nelerdir ?

Günlük bir adet elma tüketmek elmanın faydalarından yararlanmak için yeterlidir.Elma antioksidandır.Elma bitkisel besinler ve diyet lifi bakımından zengin bir meyvedir.Elma içeriğinde bulunan C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.Elma meme kanserine yakalanma riskini azaltır.Elma lif içeriği sayesinde kötü kolesterol ile mücadeleye yardımcı olur.

Elma içermiş olduğu antioksidan, C vitamini, K vitamini, E vitamini,kalsiyum, magnezyum, fosfor bakır ve besin lifi ile hamilelerin birçok vitamin ihtiyacını karşılamaktadır.

Elma, kalp rahatsızlıklarını, yükselen tansiyonu, şeker hastalığını önler ve rahatsızlıklara iyi gelir. Elmanın faydaları bu kadarla sınırlı değildir. Anne adayına çok faydası bulunurken, bebeğe de bir o kadar faydası dokunur.

1-Astım Rahatsızlığını Önleme

Yapılan araştırmalar hamilelik döneminde elma yemenin doğacak bebeğin astıma yakalanmasını engelleyebilen koruyucu bir etkiye sahiptir.

 2-Anemi Rahatsızlığını Önleme

Hamilelik döneminde kansızlık anne ve bebeği olumsuz yönde etkiler. Anne adaylarının sürekli halsiz, yorgun olmasını sağlarken, bebekler ise, erken doğum ve düşük tehlikesi riski vardır. Elma içermiş olduğu yoğun demir vitamini ile anemi rahatsızlığının önüne geçerek anne ve bebeğin sağlığını korur.

3-Zararlı Gıdaların Etkisini Azaltma

Hamilelikte uzmanlar civa ve kurşun içeren besinlerden uzak durulmasını tavsiye etmektedirler. Civa ve kurşunun toksit içerikleri hamilelikte bebeğinizi olumsuz etkileyebilir.Hamilelik döneminde günde bir adet elma tüketmek yanlışlıkla tüketilen civa ve kurşun’un zararlarını tamamen önleyecektir.

4-Sindirim Rahatsızlığını Önleme

Hamilelik döneminde kabızlık ve sindirim sorunları çok yaşanmaktadır. Yenilen gıdanın sindirilememesi ve boşaltımın sağlanamaması ile anne adayında kasılmalar meydana gelecek ve bu durum bebeği de etkileyecektir. Elma içerdiği lif ile hazımsızlığın engellenmesini ve sindirim sisteminin düzenlenmesini yardımcı olacaktır.

5-Bağışıklık Kazandırma

C vitamini birçok hastalığa ve enfeksiyonlara şifa olur. Vücutta depolanamayan ve düzenli alınması gereken bir vitamin çeşididir. Elmada yoğun miktarda C vitamini bulunmaktadır. Her gün yenilecek olan elma ile vücudun vitamin ihtiyacı karşılanacak, anne adayı ve bebeğinin hastalıklara yakalanma riski de azalacaktır. 

6-Enerjiyi Yükseltme

Hamilelik döneminde vücut ağırlaşmakta ve harcanılan enerji daha da artmaktadır. Anne adayları kendilerini halsiz hissettiği takdirde, yarım ya da bir adet elma yenilmesi ile kısa süreli de olsa enerji yükselecektir. Elma karbonhidrat barındırdığı için, enerjiye olumlu etki eder.

7-Kalbi korur ,Mide yanmasını önler

Yenilen gıdalar, mide ekşimesine sebep olabilir ya da kan basıncının artması ile mide rahatsızları yaşanabilir. Böyle durumlarda elma tüketilmesi mantıklı bir seçim olacaktır. Elma mide ekşimesini azaltmak ve sağlıklı bir kalbe sahip olamaya yardımcı olur.

8-Kemik Güçlenmesi

Anne karnındaki bebek, birkaç ay sonra el, ayak ve vücudu belirginleşecek ve olgunlaşma dönemine girecektir. Bu dönemlerde kemik gelişimi çok önemli bir yer tutmaktadır. Elma vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılayarak, kemiklerin güçlenmesini sağlar.

9-Akciğerlerin Güçlenmesi

Elma, antioksidan bakımından zengin bir meyvedir. Düzenli yenilmesi ile solunum problemleri ve akciğere bağlı çoğu rahatsızlıklar önlenir ve akciğerin güçlenmesi sağlanabilir.

Hamilelik Döneminde Aşırı Elma Yemenin Yan Etkileri Nelerdir?

Uzmanlar genellikle hamilelik ve emzirme döneminde bir adet elma yenilmesini tavsiye ederler.Elmanın sağlığa bir çok faydası olduğu gibi, ölçüsü kaçırıldığı takdirde aşağıdaki yan etkileri olabilir ?

Metabolizma Hızını Etkileme

Elmanın içerisinde yoğun miktarda olmasa da, karbonhidrat bulunur. Fazla tüketilmesi ile sindirim yavaşlar ve metabolizma hızı azalarak, yağ yakılmasını yavaşlatır.

Kilo Aldırma Sorunu

Elma, az miktarda olsa bile kalorili olan bir meyvedir.Uzmanlar günlük bir adet tüketilmesini tavsiye etmektedir. Elma tüketiminin abartılması, anne adaylarına fayda olarak değil, kilo olarak geri dönecektir. Hamilelik döneminde yenilen gıdalara çok dikkat edilmeli ve fazla kilo alınmamalıdır. Elma tüketimi sadece doğuma kadar değil, doğum sonrasında da, düzenli olarak devam edilmelidir.

Diyetisyen Çiğdem Öteleş
Diyetisyen Çiğdem Öteleş
1990 yılında Kırıkkale'de doğdu. 2012 yılında Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. Mesleğini aktif olarak sürdürmekte olan yazar, evli ve bir çocuk annesidir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.