Hamilelikte en yaygın 5 ruh hali

22.06.2018
466
A+
A-
Hamilelikte en yaygın 5 ruh hali

Hamileliğinizi öğrendiğinizden beri kendinizi her zamankinden daha çok korkutmaya başladığınızı mı fark ettiniz? Endişe etmenize gerek yoktur çünkü bu durum gayet normaldir. Hamilik dönemi ile birlikte vücudunuzda pek çok değişiklik yaşanır. Bazen ruh hali değişiklikleriniz vücudunuzun ötesine geçebilir hatta doğumdan sonra da devam edebilir. Hamilelik döneminde ruhsal halinizde değişimler olacağını kabul etmek bazı sizi rahatsız eden durumları önlemek adına ilk adımdır.

Hamilelikte 5 En Yaygın Ruh Hali:

1.Neden depresif hissediyorum?

Hamilelik döneminde bazı hormonlar sizi etkisi altına alır. Bu hormonlar çoğu zaman normal dinlenmenize izin vermez. Beyninizden nörotransmitterlerin salınımını değiştirir, duygularınızda büyük dalgalanmalara yol açar. Bir gün, cıvıl cıvıl ve iyimser hissedebilirsiniz, diğer gün depresyonda ve kendinizi kötü hissedersiniz. Bazen hamile olduğunuza bile emin olamazsınız. Evet bu durum gayet normal ve çoğu kadın bunu yaşar. Ancak bu ruh hali sizden uzun süre gitmiyorsa doktorunuzla konuşmanız gerekebilir.

2.Neden Dalgın ve Unutkan Hissediyorum?

Hamile olduğunuzda en yaygın ruh hallerinden biri de kendinizi sürekli dalgın ve unutkan hissetmeniz. Hormonlarınızın etkisiyle elinizdeki bir şeyi aniden yere bırakabilirsiniz çünkü eklem bağlarınızın gevşemesine neden olur. Bu durumda iken ev işleri yapmaktan uzak durmanız daha faydalı olabilir. Ayaklarınızı rahatlatın ve kendinizi şımartacak aktivitelere yönelin.

3.Neden Bu Kadar Sinirli ve Kızgın Hissediyorum?

Bebek sahibi olmak kolay değildir. Bu zorluk anne karnında başlar. Hamile olduğunuzda vücudunuzun yapacağı işler artar. Hamilelikte her ne kadar dinlenseniz bile bu dönemde harcanan enerji miktarı hemen hemen dağcılık yapan biriyle eşdeğerdir. Hamilelik döneminde ayrıca gaz oluşumu, kabızlık, reflü gibi şikayetler de sakin bir şekilde yaşamanızı olumsuz etkiler. Sonuç olarak tüm bu hormonsal değişimlerden dolayı kendinizi sinirli ve gergin hissedebilirsiniz.

4.Neden her şeyi temizlemek için ani bir istek mi var?

Nesting Sendromu yani yuva hazırlama denen bir şey  bu dürtüyü aktif ediyor.  Kuşların yumurtalarını bırakmadan önce yuva yaptıklarını gördünüz mü? Onları koruyabilecekleri yumuşacık bir yuva hazırlamak isterler. Kediler ve köpekler bile yavrularının gelişi için doğum köşeleri hazırlarlar. İnsanoğlu da bundan farklı değildir. Bebeğimizin gelişi için her şeyin mükemmel olmasını istersiniz. Çevrenin yeterince temiz olmadığı endişesi içinde olup bebeğinizi güvenli ve korunaklı bir ortama getirmek için çabalayabilirsiniz.

5.Değişen Ruh Halimle Nasıl Başa Çıkabilirim?

Hamilelikte ruh hali değişimleri normaldir ve onları kontrol altına almanız kolaydır.

  • Eşiniz sizin en yakınınızda olduğu için onunla kalpten ve samimi bir şekilde konuşmak bu ruh halinden çıkmanıza katkı sağlayabilir.
  • Büyük çocuğunuz varsa sizdeki ani değişimi anlamayabilirler. Onlara sevginizi hissettirerek sizdeki birtakım değişimlerin ruh halinize yansıdığını onlara anlatmak iyi bir fikir olabilir.
  • Bulunduğunuz tuh halinden kurtulmak için dışarı çıkın ve yürüyüş yapın.
  • Derin nefes alma egzersizleri yapın. Kızgın olduğunuz anda derin bir nefes alın ve bu ruh halinden uzaklaşın.
  • Ruh halinizin değiştiğini hissettiğinizde komik bir şeyler izleyin ya da mizahi kitaplar okuyun.

Artık hamilelik döneminde ruh hali dalgalanmalarınızı nasıl yönetmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Aşırı endişeli olduğunuz durumlarda doktorunuza nasıl hissettiğinizin bilgisini vermek iyi bir fikir olabilir. Doktorunuz yardıma ihtiyacınız olup olmadığı hakkında değerlendirme yapabilir. Annelerin bir bölümü hamilelik döneminde yaşadığını ruh hali değişikliklerini doğum ileri seviyeye taşıyabilir ve doğum sonrası depresyon oluşumuna zemin hazırlayabilir. Erken müdahale bu bakımdan sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Hamilelik döneminde sizin yaşadığınız ruh hali değişimleri neler?

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.