Hamilelikte ev işleri yaparken dikkat edilmesi gerekenler

16.10.2016
22.913
A+
A-
Hamilelikte ev işleri yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Hamilelikte ev işleri

Anne adaylarının karınları hamileliğin son 3 ayında oldukça büyüdüğünden hareket etmeleri güçleşir. İşte bu yüzden anne adaylarının hem kendilerinin hem de bebeklerinin sağlığını tehlikeye sokacak ağır ev işlerinden kaçınmaları gerekiyor.

Hamilelikte aylar ilerledikçe yorgunluk hissi, sırt ağrıları ve arka eklemlerdeki ağrılar fazlalaşabilir. Özellikle de son 3 ayda bu tür sıkıntılar artış gösterebilir. Bu gibi durumlarda günlük ev işlerini  yapmak anne adayını oldukça yorar. Eğer ev işlerinizde size yardım eden bir yardım eden bir yardımcınız veya düşünceli bir eşiniz yoksa kendinizi çok yormadan iş yapmalısınız.

Düzgün duruş önemli

Ev işlerini yaparken, sırt ağrılarınızı artırabilecek ve bacaklarınıza daha fazla ağırlık verebilecek yanlış pozisyonlarda durmaktan kaçınmalısınız. Bunun için de omuzlarınızı dik tutmaya çalışmalı ve uzun süre aynı pozisyonda ayakta kalmamalısınız. Bu şekilde ağırlaşan karnınızdan dolayı zaten yorulmuş olan omuriliğinizi zorlamamış olursunuz. Kan dolaşımınız da daha düzenli olur.

Ev işlerini yaparken vücudunuzun mümkün olan en doğru şekilde durmasını sağlamak için hamileliğinizden önceki alışkanlıklarınızı bir kenara bırakmanız gerekir. Yerleri silerken veya süpürürken süpürgenin veya yer bezinin bağlı olduğu sopanın, sırtınızın dik durmasını sağlamak için mümkün olduğunca uzun olması gerekiyor.

Size göre alçakta duran eşyaları veya bibloları temizlerken, yerlerini düzeltirken veya tozlarını alırken öne doğru eğilmek yerine dizlerinizin üzerine çökmelisiniz.

Aynı yöntemi çamaşır makinesine kirli kıyafetleri koyarken de uygulamanız gerekiyor. Çömeldiğiniz yerden kalkacağınız zaman ise ani hareketlerden kaçınmalı ve ağırlığınızı kolunuza vererek ellerinizden destek alabileceğiniz bir yere dayamalısınız.

Sebzeleri ayıklamak, pişirmek veya temizlemek gibi belli bir süre aynı pozisyonda kalmanızı gerektiren ev işlerini yaparken sırtınızın dik duracağı bir sandalyeye oturmanız ise en iyisi olacaktır. Bu pozisyonlarda dizlerinizin yüksekliği kalçadan birkaç santim daha yüksekte olmalı. Ayrıca ayaklarınızın altına iki adet yastık ve arkanıza da bir adet yastık koymanız sizi rahat ettirir.

Alışveriş yaparken

Hamilelik döneminde çok ağır torbalar taşımamak kaydıyla hiçbir sakınca yoktur. Taşıdığınız torbaların ağırlığını omuriliğinizin kamburlaşmaması için her iki kolunuza da eşit olarak dağıtmalısınız. Taşıyabileceğiniz torbaların ağırlığı ise torba başına 4 kiloyu geçmemeli.

Terlik seçerken dikkat!

Evişi yaparken yorulmamanız ve vücudunuzun düzgün bir şekilde durması için öncelikle rahat giysileri giymeniz gerekiyor. Peki, giyiminiz  nasıl olmalı ? Öncelikle ayaklarınızı tamamen saran çorapları tercih etmelisiniz. Hamileliğiniz süresince, ayağınızdan kolayca çıkabileceği ve ayak tabanınızı tamamen sarmayacağı için düz ve açık terlikleri giymemelisiniz. Bunun aksine uzmanlar kapalı ve ayak tabanını sarabilecek şekilde hafif meyilli terlikleri giymenizi öneriyorlar. Anne adayları hamilelikleri süresince evde yumuşak ve rahat jimnastik ayakkabılarını da giyebilirler.

Hamilelik döneminde dikkat etmeniz gereken noktalar

Hamilelik döneminde ev işlerinde yardım almanız sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından daha faydalı olur.

Hamilelikte ağır işler yapmaktan kaçınmalısınız. Ağır eşya kaldırmamalı, camları silmek, perdeler indirmek ve takmak için merdiven tepesine çıkmamalı ve eşyaları yerlerinden oynatmak için itmemelisiniz.

Çünkü bu tür hareketler anne adayının düşme tehlikesinin yanına, karın kaslarına yapılacak baskıyla rahimde kasılmalara neden olabilir.

Bazı durumlarda da kasılmalar erken doğuma neden olabilir. Ancak karın kaslarını basit bir şekilde zorlamak .

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank seda dedi ki:

    merhaba 20 haftalık hamileyim bebeğim iki haftadır makat duruşunda çok ağrılarım var ,düzelmesi için yapmam gereken bi yatış varmı yada ne yapmalıyım ,birde bacaklarımda variz başladı çok aşırı ağrı yapıyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.