reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Hamilelikte (gebelikte) Antibiyotik Kullanımı ve zararları

Hamilelikte (gebelikte) Antibiyotik Kullanımı ve zararları

Hamilelikte (gebelikte) Antibiyotik Kullanımı ve zararları

       Bilindiği üzere hamilelik dönemi, anne adayının her açıdan kendisine dikkat etmesi gereken bir süreçtir. Hamilelik sürecinde anne adayının özellikle alacağı ilaçlara dikkat etmesi gerekmektedir. Alınan ilaçlar; bebeğin gelişimi ile anne adayı ve bebeğin sağlığını olumsuz etkileyecektir. Hamilelikte kullanılması durumunda anne adayı ve bebeğe zarar verecek ilaçların başında antidepresan ve antibiyotikler gelmektedir.

       Antibiyotikler, bakteriyel sebeplere dayalı hastalıkların tedavisinde kullanılmakta etkili olan ilaçlardır. Mikropların üreme ve çoğalmasını engelleme özelliği sayesinde geçmişte ölümle sonuçlanabilen hastalıkların tedavisinde sürekli kullanılmaktadır.

       Mikroplar, vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması, iklim şartlarının mikropların yayılmasına uygun olduğu dönemlerde oldukça etkili bir şekilde vücutta yer tutmaktadırlar. Vücuda yerleşen mikroplar, vücut içerisinde gerekli bağışıklığın sağlanamaması durumunda üreyerek tüm vücudu etkisi altına alabilirler. Mikropların vücutta etkinliklerini artırdığı durumlarda hastalara antibiyotik kullanımı önerilir ve bu şekilde mikropların üreyerek çoğalması engellenir.

       Konumuzda anlatılacak olan şey; hamilelikte antibiyotik kullanımı ve zararlarıdır. Bu durumda
hamilelikte antibiyotik kullanımı zararlıdır diyerek konuyu kestirip atmak yerine sizlere açıklayıcı ve ikna edici bilgiler vereceğiz.

Gebelikte Antibiyotik Kullanılır mı?

        Anne adayı, mikroplara karşın varlık gösteremiyor ve gebeliği tehlikeye girmek üzere ise tabi ki antibiyotik kullanımı serbest olacaktır. Ancak bu ilaçların seçiminde doktorun kesinlikle kontrol ve onayının alınması, kullanılacak antibiyotiğin etken maddesi ile dozajının gebeliğe zarar vermeyecek olması gerekmektedir.

Hangi Antibiyotikler Hamilelikte Zararlıdır?

        Gebelik döneminde kullanılacak antibiyotiğin etken maddesi ve dozajı ayarlanırken gebeliğin hangi evresinde, kaçıncı haftasında olunduğunun da göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
Hamilelikte antibiyotik kullanımının en zararlı olduğu dönemler gebeliğin ilk ve son evreleridir. İlk evrede bebek ve plasenta henüz tam olarak bağışıklık sağlayamamakta ikinci evrede ise anne adayındaki yorgunluktan dolayı bebeğin muhafazası sağlanamamaktadır.

       Hamilelik döneminde anne adayına çok zarar vermeyecek bazı antibiyotikler; ampisilin, safalosporinler ve amoksilin içeren ilaçlardır. Bunun yanında halk ve tıp dünyasında pek yaygın olan metronidazol içeren antibiyotiklerin bebekte kusurlu doğumlara neden olacağı savunulmaktayken son yıllarda yapılan araştırmalarda böyle bir soruna sebep olmadığı ortaya çıkmıştır.

       Bazı antibiyotiklerin mikropları yok ederken vücutta bir takım enzimlerin salgılanmasını durdurduğunun ortaya çıkmasıyla birlikte doktorlar, gebelere antibiyotik tedavisi uygularken oldukça dikkatli düşünmeye başlamışlardır. Gebelikte son evre içerisinde özellikle idrar yolu enfeksiyonları ortaya çıkmış ise; antibiyotik kullanımı minimum derecede tutulmalı ve gebelikte düşük ve erken doğum riski tamamen ortadan kaldırılmalıdır.Gebelik döneminde kullanacağınız antibiyotiğin üzerinde hamileler için sakıncası olmadığı yazsa dahi kesinlikle kadın doğum uzmanına danışmadan antibiyotik kullanmayınız.
Doktorunuz durumunuza göre ve gebelik ayına göre sizin için en uygun olan antibiyotiği gerektiği dozda kullanmanızı önerecektir.

Bu Haber 164.015 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 06.04.2014 Paz 05 : 6

YORUM YAZ
 1. Emine dedi ki:

  Hocam kızım 6 haftalık hamile oldugunu yenı ogrendı adet donemi duzenliydi ilk hamileliği hamileliğin 4.haftasında bilmeden cipro 500mg antibiyotik kullandı sımdı hafıf hafıf leke geliyor bu antıbıyotıgın bebeğe zararı Varmıdır ultrason da bebek canlı gozukuyor ne yapmaliyiz

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar emine hanım
   gebelik kesesi oluşmadan kullanılan ilaçların bebeğe herhangi bir zararı yoktur
   lakin kahverenkli lekelenmesi için en kısa zamanda doktoruna başvurmasını öneririm

 2. Sude dedi ki:

  Mrb 6haftalık hamileyim idrar yollarım aşırı enfeksiyon kapmış ve doktorum cec 1000mg ve folattro karışımlı ilaç verdi bu aylarda bu ilaçlar sakıncalımı suya karıştırdıgım ilaçtan çok tedirginim

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar sude hanım
   gebelikte karşılaştığımız idrar yolu enfeksiyonu için kullanabileceğimiz ilaçlar var
   söylediğiniz ilaçlarda o ilaçlara dahil, endişe etmeden kullanabilirsiniz

 3. Gizem dedi ki:

  Merhabalar 19 haftalık hamileyim yaklaşık bir ay arayla diş apsesi sebebiyle augmentin 1000 lik kullandım bir ay arayla kullanmak bebeğe zarar verir mi

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar gizem hanım
   augmentin gebelikte kullanabilceğimiz antibiyotik kategorisindedir, endişe etmeden kullanabilirsiniz

 4. Zeliha dedi ki:

  11 haftalık hamileyim fakat aşırı ağrılarım vardı iki tane antipyotik içtim ne kadar zararı olabikir

  1. admin admin dedi ki:

   Zeliha hanım hamilelikte doktora danışmadan ilaç kullanmayın.Doktorunu yazdıysa kullanabilirsiniz.

 5. ZEYNEP dedi ki:

  merhaba, 22 haftalık hamileyim. kulaklarım tıkandı. KBB doktoru ENFEXIA antibiyotik verdi. tereddüt ederek kullanıyorum. sakıncası olur mu?

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar zeynep hanım , KBB hekiminin size verdiği ENFEXIA ilacı gebelikte B kategori olarak geçmektedir
   Kullanabilirsiniz

 6. Şevo dedi ki:

  Merhaba Augmentin antibiyotik tedavisi görüyorum hamileyim düşüğe neden olur mu?

  1. Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Şevval hanım ,
   Augmentin gebelikte kullanabileceğimiz antibiyotik kategorilerindendir
   Kullanabilirsiniz

 7. DEMET dedi ki:

  Merhaba, 32 haftalık hamileyim dişimdeki ağrı dayanılmaz hale geldi artık. Doktorumda buna bağlı olarak spramax 3 mıv 14 tb ( rovanycine) verdi. Ağrı ne kadar dayanılmaz olsa da tedirginim kullansam bebeklerim için zarar olur mu ?

 8. Burhan dedi ki:

  Eşim 14 haftalık
  diş problemi var hangi ilaçlar kullanabilir hangi antibiyotik kullanabilir

  1. admin admin dedi ki:

   Doktora başvurup ona göre ilaç kullanmalısınız. İnternetten ilaç tavsiyesinde bulunmuyoruz.

 9. hamiyet dedi ki:

  merhaba 34+1 haftalıgım idrar yolu enfeksiyonu ve üst solunum yolu enfeksiyonu teşhisi konuldu acil de . acil doktoru amoklavin bid 1000 mg verdi kullansam zararı olurmu . acıl de serum takıldı her yerim agrıyor

 10. Hatice dedi ki:

  Ben 23 haftalık gebeyim dr vermiş olduğu zimaks sefiksim antibiyotik 400 mg ilacı yanlışlıkla 1er saat arayla üst üste aldim.bir sakıncası olurmu .

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hatice hanım Kesinlikle sakıncası yok. Toksit doza ulaşılmamış. geçmiş olsun.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 11. Elif dedi ki:

  Merhaba ben 5 haftalık hamileyim. Diş enfeksiyonu var ve doktorum klindan 1000 mg antibiyotik iğne verdi. Kullanıp kullan mama konusunda kararsız kaldım. Bebeğe çok zararı olur mu?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elif hanım Klindanmisin gebelik kategorisi B risksiz ilaç grubundan kullanmanızda sakınca yok geçmiş olsun.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 12. Banu dedi ki:

  Merhaba ben 6 haftalık gebeyim orta kulak iltihabı olmuşum kullaklarım tıkandı ve genzim dolu nefes almak tada çok zorlanıyorum gece fazlasıyla ağrı yapıyor bunun için doktoruma danışıp bir antibiyotık alsam bebeğe zarar verir mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Banu hanım kulak burun boğaz uzmanına başvurup hamile olduğunuzu söyleyin.Uygun bir tedavi uygulayacaktır.

 13. canan dedi ki:

  Merhaba.benim son adet tarihim 27 eylül hasta oldugum için antibiyotik kullandım ama hamile olduğumu bilmiyordum su anda 3 haftalık hamile olduğumu öğrendim ve bir hafta amoklavin adında antibiyotikkullandim bir problem olurmu acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Canan hanım Amoklavin B grubu yani gebelikte kullanılabilen bir ilaçtır. Herhangi bir sorun yaratması beklenmez.Doktor kontrolünde doktorunuzda konu hakkında bilgi verin.

 14. sevde dedi ki:

  Merhabalar 6 hafta 5 günlük hamileyim bogaz enfeksiyonu geçiriyorum bademciklerim iltihaplandi Dr sef isimli antibiyotik verdi ama zorda kalmayınca kullanma ilk üç ay çok önemli dedi ne yapmam lazım içmesem çok ağır hastalık geçiriyorum icsem bebeğe zararı olurmu ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, öncelikle geçmiş olsun, ılık ballı limonlu zencefilli çay ve ıhlamur çayı içebilirsiniz. İlk üç ay bebek gelişiminin temelleri atıldığından mümkün olduğunca ilaç kullanmamalı doktorunuzun önerilerini takip etmelisiniz. Bol su için ve dinlenmeye çalışın.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 15. Halit dedi ki:

  benim eşim kan testinde poZitif çıkmasına rağmen boğaz enfeksiyonu kapmasina ilişkin doktora gittik ilaç verildi iğne ve vb.antibiyotik haplar verildi kullanması tavsiye ediyormusunuz bilgisi olan var sa bilgilendirsin

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, öncelikle geçmiş olsun, ılık ballı limonlu zencefilli çay ve ıhlamur çayı içebilirsiniz. İlk üç ay bebek gelişiminin temelleri atıldığından mümkün olduğunca ilaç kullanmamalı doktorunuzun önerilerini takip etmelisiniz. Bol su için ve dinlenmeye çalışın.

 16. Sura dedi ki:

  Merhaba,
  Üç yıllık evliyim herhangi bir gebeliğim olmadı bunun için doktora gittim. Prolaktin hormonu biraz yükseknolduğu için doktor ilaç yazdı.Bİr de enfeksiyon olduğu içşn fitil ve antibiyotik verdi.Daha birer tane kullandm fakat birkaç gündür hafif bir mide bulantım ve yorgunluk var.Geçen hfta yumurtlama dönemimdeydim ve eşimle ilişkiye girdik.Sİzce hamile olma olasılığım var mıdır?doktor alt muayene yapmıştı fakat erken olduğu için görememiş olabilir mi?ilaç kullandığım için çok tedirginim ilaçlara devam etsem bir problem oluşur mu? yardımcı olursanız sevinirim.

 17. nunu dedi ki:

  Merhaba
  Ben 34 haftalik hamileyim. Idrar yollarinda enfeksiyon cikti Aksef 500 kullaniyorum. Bebege zarari olur mu. Antibiyotik kullanmasam olur mu. Dogumu sezaryan ile yapicam. Tesekkurler

 18. Melek dedi ki:

  39 haftalik hamileyim ve 1 aydir farenjitim doktorum antibiyotik verdi ben kullanmadim bebege zarari olur diye ama son iki gundur cok kotuyum oksurugum sidettlendi doktorum doguma kadar biran once ilesmelisin diyo bebek dogdugunda ona gecmemesi icin ve dikislerim icin

 19. Dicleduchess dedi ki:

  Boğazım iltihap kapmış bugün Dr gittim Klavon Bid 1000 verdi kullanmam sakıncalı midir ?

 20. gulay dedi ki:

  kardesim 2 aylik evli.son adeti 10 eylul. simdi test yapmis hamileymis. lakin 2 hafta once soguk alginligindan doktora gitmis ve hamile oldugunu bilmeden 3 tane menloxan 100 siron antibiyotik yaptirmis.simdi hamile oldugunu oyrenmis ve cocuga bi zarari olacagindan cok korkuyor. acabi zarari varmi? ne gibi zarari olabilir?

 21. Canan dedi ki:

  Ben 26 haftalık hamileyim. Grip oldum. Kbb doktoruna gittim bana croxilex-bıd yazdı. Günde iki defa12 saat arayla kullan dedi. Kullanmaya başladım. Acaba bebeği etkiler mi ?

 22. didem dedi ki:

  benim en son 1 ay önce regl olmuştum. Bilmiyordum ama amoklavin kullandım bugün gebe olduğumu öğrendim. Bebeğe zarar mı

 23. Ceyda dedi ki:

  Hamileyim ve grip oldum doktorum bana amoksilin antibiyotik icebilirisin dedi sizce bi zarari olurmu

 24. Derya dedi ki:

  14. Haftalık hamileyim üç gündür yoğun bir diş Ağrısı cekiyorum üç güne kadar ne Ağrı kesici ne de başka bişey kullanmadım karanfil tuzlu su falan acıya dayanmaya çalıştım ama Ağrı’larım cok yoğunlaşınca doktora gittim bana rovamycine ve vermidon verdi cuma günü çekecek dişimi insallah ama ben gene de tedirginim ilaçları kullanıyorum ama bişey olmasından da cekiniyorum bi sakıncası var mı bebeğe🙏🏻şimdiden cok teşekkür ederim

 25. ebru dedi ki:

  merhaba 7aylık gebeyim kanımda mikrop cıktı doktorum antibiyotik yazdı ama almadım daha cunkı endıselendım bıraz mikrobun nerden geldıgı bılınmıyor dahıliyeye gıtmem gerektıgı soylendı antıbıyotık kullanmalımıyım tesekkurler

 26. Hulya dedi ki:

  Bebegımde ufurum varmıs bunun hamıleşıgım sırasında kullandıgım antıbyotıkler etken olmusmudur

 27. Filiz dedi ki:

  Ben bir kutu amoklavin 1000mg kullandım 10tane antibiyotik igne kullandim sinüzit tedavisi göruyordum sonra 4haftalik hamile oldugumu ogrendim bebegime bi zarari olurmu acaba suan 7haftalık hamileyim

 28. Aysegul dedi ki:

  3 gûn gecikti bende kan verdım sonuc pozitif cıktı ultrason da kese gorulmedı

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için rahime yerleştikten sonra gebeliğin 10-15 gün büyümesi gerekir. Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.

 29. Hasta dedi ki:

  10 haftalık hamileyim dış kulak iltihabı olmuşum doktor bana 3 çeşit damla antibiyotik ve Parol verdi parolu günde 4 defa kullanabilirsin dedi ne yapmalıyım bi zarar olurmu antibiyotik ve paroldan

 30. Burcu dedi ki:

  19 haftalik hamileyim.Doktorum yogun bir sinuzit akintim, burun ve geniz akintim oldugu icin suprax verdi.bu ilacin plesantaya gecme durumu nedir?sanirim yazida bahsedilen gruplardan birine giriyor.bebegime cok zarari olur mu?

 31. Sule dedi ki:

  Meraba ben 8 haftalık hamileyim doktorum idrar yolu enfeksiyonu olduğunu söyleyip sulcid 375 mg antibiyotik verdi bende uç gundur kullanıyorum kullanmada bi sakınca yok dedi ama ben yinede tedirginim sizce ne yapmaliyim

 32. Aylin dedi ki:

  Dun aksam antibiyotik tetradox kullandim aksami kanamam olmus adet tarihimede daha on gun var acaba neden oldu

 33. selin dedi ki:

  Merhaba 3 haftalik lhamileyim kkulagim icin saglik ocagi campes antibiyotik verdi kullanmalimiyim zarari olurmu

 34. özlem dedi ki:

  ilîşkiden 3 güm sonra kanda gebelik çıkar mi

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda gebelik testinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.İlişkiden 3 gün sonra yapılan kanda gebelik testi doğru sonuç vermez.

 35. Gunay dedi ki:

  selam.bende sistik oldu.yani idrar zamani agri ve azca kan oluyordu.doktor bana 5 tane menloxan antibiotik seriumu yazdi.ama 1hafta sonra hamile oldugumu fak etdim.cocuga wu seriumun nasil kotu katkisi ola bilir?nnoolur cevaplayin.:((