40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Hamilelikte (gebelikte) Antibiyotik Kullanımı ve zararları

Hamilelikte (gebelikte) Antibiyotik Kullanımı ve zararları

Hamilelikte (gebelikte) Antibiyotik Kullanımı ve zararları

       Bilindiği üzere hamilelik dönemi, anne adayının her açıdan kendisine dikkat etmesi gereken bir süreçtir. Hamilelik sürecinde anne adayının özellikle alacağı ilaçlara dikkat etmesi gerekmektedir. Alınan ilaçlar; bebeğin gelişimi ile anne adayı ve bebeğin sağlığını olumsuz etkileyecektir. Hamilelikte kullanılması durumunda anne adayı ve bebeğe zarar verecek ilaçların başında antidepresan ve antibiyotikler gelmektedir.

       Antibiyotikler, bakteriyel sebeplere dayalı hastalıkların tedavisinde kullanılmakta etkili olan ilaçlardır. Mikropların üreme ve çoğalmasını engelleme özelliği sayesinde geçmişte ölümle sonuçlanabilen hastalıkların tedavisinde sürekli kullanılmaktadır.

       Mikroplar, vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması, iklim şartlarının mikropların yayılmasına uygun olduğu dönemlerde oldukça etkili bir şekilde vücutta yer tutmaktadırlar. Vücuda yerleşen mikroplar, vücut içerisinde gerekli bağışıklığın sağlanamaması durumunda üreyerek tüm vücudu etkisi altına alabilirler. Mikropların vücutta etkinliklerini artırdığı durumlarda hastalara antibiyotik kullanımı önerilir ve bu şekilde mikropların üreyerek çoğalması engellenir.

       Konumuzda anlatılacak olan şey; hamilelikte antibiyotik kullanımı ve zararlarıdır. Bu durumda
hamilelikte antibiyotik kullanımı zararlıdır diyerek konuyu kestirip atmak yerine sizlere açıklayıcı ve ikna edici bilgiler vereceğiz.

Gebelikte Antibiyotik Kullanılır mı?

        Anne adayı, mikroplara karşın varlık gösteremiyor ve gebeliği tehlikeye girmek üzere ise tabi ki antibiyotik kullanımı serbest olacaktır. Ancak bu ilaçların seçiminde doktorun kesinlikle kontrol ve onayının alınması, kullanılacak antibiyotiğin etken maddesi ile dozajının gebeliğe zarar vermeyecek olması gerekmektedir.

Hangi Antibiyotikler Hamilelikte Zararlıdır?

        Gebelik döneminde kullanılacak antibiyotiğin etken maddesi ve dozajı ayarlanırken gebeliğin hangi evresinde, kaçıncı haftasında olunduğunun da göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
Hamilelikte antibiyotik kullanımının en zararlı olduğu dönemler gebeliğin ilk ve son evreleridir. İlk evrede bebek ve plasenta henüz tam olarak bağışıklık sağlayamamakta ikinci evrede ise anne adayındaki yorgunluktan dolayı bebeğin muhafazası sağlanamamaktadır.

       Hamilelik döneminde anne adayına çok zarar vermeyecek bazı antibiyotikler; ampisilin, safalosporinler ve amoksilin içeren ilaçlardır. Bunun yanında halk ve tıp dünyasında pek yaygın olan metronidazol içeren antibiyotiklerin bebekte kusurlu doğumlara neden olacağı savunulmaktayken son yıllarda yapılan araştırmalarda böyle bir soruna sebep olmadığı ortaya çıkmıştır.

       Bazı antibiyotiklerin mikropları yok ederken vücutta bir takım enzimlerin salgılanmasını durdurduğunun ortaya çıkmasıyla birlikte doktorlar, gebelere antibiyotik tedavisi uygularken oldukça dikkatli düşünmeye başlamışlardır. Gebelikte son evre içerisinde özellikle idrar yolu enfeksiyonları ortaya çıkmış ise; antibiyotik kullanımı minimum derecede tutulmalı ve gebelikte düşük ve erken doğum riski tamamen ortadan kaldırılmalıdır.Gebelik döneminde kullanacağınız antibiyotiğin üzerinde hamileler için sakıncası olmadığı yazsa dahi kesinlikle kadın doğum uzmanına danışmadan antibiyotik kullanmayınız.
Doktorunuz durumunuza göre ve gebelik ayına göre sizin için en uygun olan antibiyotiği gerektiği dozda kullanmanızı önerecektir.

Bu Haber 118.684 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 06.04.2014 Paz 05 : 6

YORUM YAZ
 1. didem dedi ki:

  benim en son 1 ay önce regl olmuştum. Bilmiyordum ama amoklavin kullandım bugün gebe olduğumu öğrendim. Bebeğe zarar mı

 2. Filiz dedi ki:

  Ben bir kutu amoklavin 1000mg kullandım 10tane antibiyotik igne kullandim sinüzit tedavisi göruyordum sonra 4haftalik hamile oldugumu ogrendim bebegime bi zarari olurmu acaba suan 7haftalık hamileyim

 3. Aysegul dedi ki:

  3 gûn gecikti bende kan verdım sonuc pozitif cıktı ultrason da kese gorulmedı

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için rahime yerleştikten sonra gebeliğin 10-15 gün büyümesi gerekir. Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.

 4. Hasta dedi ki:

  10 haftalık hamileyim dış kulak iltihabı olmuşum doktor bana 3 çeşit damla antibiyotik ve Parol verdi parolu günde 4 defa kullanabilirsin dedi ne yapmalıyım bi zarar olurmu antibiyotik ve paroldan

 5. Burcu dedi ki:

  19 haftalik hamileyim.Doktorum yogun bir sinuzit akintim, burun ve geniz akintim oldugu icin suprax verdi.bu ilacin plesantaya gecme durumu nedir?sanirim yazida bahsedilen gruplardan birine giriyor.bebegime cok zarari olur mu?

 6. Sule dedi ki:

  Meraba ben 8 haftalık hamileyim doktorum idrar yolu enfeksiyonu olduğunu söyleyip sulcid 375 mg antibiyotik verdi bende uç gundur kullanıyorum kullanmada bi sakınca yok dedi ama ben yinede tedirginim sizce ne yapmaliyim

 7. Aylin dedi ki:

  Dun aksam antibiyotik tetradox kullandim aksami kanamam olmus adet tarihimede daha on gun var acaba neden oldu

 8. selin dedi ki:

  Merhaba 3 haftalik lhamileyim kkulagim icin saglik ocagi campes antibiyotik verdi kullanmalimiyim zarari olurmu

 9. özlem dedi ki:

  ilîşkiden 3 güm sonra kanda gebelik çıkar mi

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda gebelik testinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.İlişkiden 3 gün sonra yapılan kanda gebelik testi doğru sonuç vermez.

 10. Gunay dedi ki:

  selam.bende sistik oldu.yani idrar zamani agri ve azca kan oluyordu.doktor bana 5 tane menloxan antibiotik seriumu yazdi.ama 1hafta sonra hamile oldugumu fak etdim.cocuga wu seriumun nasil kotu katkisi ola bilir?nnoolur cevaplayin.:((