Hamilelikte (gebelikte) Antibiyotik Kullanımı ve zararları

06.04.2014
874
A+
A-
Hamilelikte (gebelikte) Antibiyotik Kullanımı ve zararları

Hamilelikte (gebelikte) Antibiyotik Kullanımı ve zararları

       Bilindiği üzere hamilelik dönemi, anne adayının her açıdan kendisine dikkat etmesi gereken bir süreçtir. Hamilelik sürecinde anne adayının özellikle alacağı ilaçlara dikkat etmesi gerekmektedir. Alınan ilaçlar; bebeğin gelişimi ile anne adayı ve bebeğin sağlığını olumsuz etkileyecektir. Hamilelikte kullanılması durumunda anne adayı ve bebeğe zarar verecek ilaçların başında antidepresan ve antibiyotikler gelmektedir.

       Antibiyotikler, bakteriyel sebeplere dayalı hastalıkların tedavisinde kullanılmakta etkili olan ilaçlardır. Mikropların üreme ve çoğalmasını engelleme özelliği sayesinde geçmişte ölümle sonuçlanabilen hastalıkların tedavisinde sürekli kullanılmaktadır.

       Mikroplar, vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması, iklim şartlarının mikropların yayılmasına uygun olduğu dönemlerde oldukça etkili bir şekilde vücutta yer tutmaktadırlar. Vücuda yerleşen mikroplar, vücut içerisinde gerekli bağışıklığın sağlanamaması durumunda üreyerek tüm vücudu etkisi altına alabilirler. Mikropların vücutta etkinliklerini artırdığı durumlarda hastalara antibiyotik kullanımı önerilir ve bu şekilde mikropların üreyerek çoğalması engellenir.

       Konumuzda anlatılacak olan şey; hamilelikte antibiyotik kullanımı ve zararlarıdır. Bu durumda
hamilelikte antibiyotik kullanımı zararlıdır diyerek konuyu kestirip atmak yerine sizlere açıklayıcı ve ikna edici bilgiler vereceğiz.

Gebelikte Antibiyotik Kullanılır mı?

        Anne adayı, mikroplara karşın varlık gösteremiyor ve gebeliği tehlikeye girmek üzere ise tabi ki antibiyotik kullanımı serbest olacaktır. Ancak bu ilaçların seçiminde doktorun kesinlikle kontrol ve onayının alınması, kullanılacak antibiyotiğin etken maddesi ile dozajının gebeliğe zarar vermeyecek olması gerekmektedir.

Hangi Antibiyotikler Hamilelikte Zararlıdır?

        Gebelik döneminde kullanılacak antibiyotiğin etken maddesi ve dozajı ayarlanırken gebeliğin hangi evresinde, kaçıncı haftasında olunduğunun da göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
Hamilelikte antibiyotik kullanımının en zararlı olduğu dönemler gebeliğin ilk ve son evreleridir. İlk evrede bebek ve plasenta henüz tam olarak bağışıklık sağlayamamakta ikinci evrede ise anne adayındaki yorgunluktan dolayı bebeğin muhafazası sağlanamamaktadır.

       Hamilelik döneminde anne adayına çok zarar vermeyecek bazı antibiyotikler; ampisilin, safalosporinler ve amoksilin içeren ilaçlardır. Bunun yanında halk ve tıp dünyasında pek yaygın olan metronidazol içeren antibiyotiklerin bebekte kusurlu doğumlara neden olacağı savunulmaktayken son yıllarda yapılan araştırmalarda böyle bir soruna sebep olmadığı ortaya çıkmıştır.

       Bazı antibiyotiklerin mikropları yok ederken vücutta bir takım enzimlerin salgılanmasını durdurduğunun ortaya çıkmasıyla birlikte doktorlar, gebelere antibiyotik tedavisi uygularken oldukça dikkatli düşünmeye başlamışlardır. Gebelikte son evre içerisinde özellikle idrar yolu enfeksiyonları ortaya çıkmış ise; antibiyotik kullanımı minimum derecede tutulmalı ve gebelikte düşük ve erken doğum riski tamamen ortadan kaldırılmalıdır.Gebelik döneminde kullanacağınız antibiyotiğin üzerinde hamileler için sakıncası olmadığı yazsa dahi kesinlikle kadın doğum uzmanına danışmadan antibiyotik kullanmayınız.
Doktorunuz durumunuza göre ve gebelik ayına göre sizin için en uygun olan antibiyotiği gerektiği dozda kullanmanızı önerecektir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 254 YORUM
 1. blank Emel dedi ki:

  Merhaba 15 haftalık hamileyim cenemde çıban çıktı Dr Amoklavin bid1000 verdi kullanabilirmiyim

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Emel hanım
   Reçete edilen ilacı güvenle kullanabilirsiniz

   1. blank Büsra dedi ki:

    Merhabalar 24 haftalık hamileyim diş agrım için AUGMENTin 1000 verdi bebegime bir sakıncası varmıdır

   2. blank Editor Editor dedi ki:

    Merhabalar büşra hanım
    Reçete edilen ilacı gebelikte kullanabilirsiniz
    Endişe etmeyiniz

   3. blank Fatma dedi ki:

    Merhabalar 31 haftalık hamileyim diş iltihabı için dr amoklavin bid 1000 mg verdi sabah akşam bir kere olmak şartıyla bi kutu kullandım yalnız agrım hala devam ediyorum tedaviyi 10 güne tamamlasam bebek için zararı olur mu

   4. blank Editor Editor dedi ki:

    Merhabalar Fatma hanım
    Reçete edilen ilaç gebelik te kullanılabilir
    Endişe etmeyiniz

 2. blank Sunaynur dedi ki:

  Merhabalar 29 haftalık hamileyim aşırı derece kaşıntım ve yeşil akıntım var idrar yolu enfeksiyonu dediler cec 1000mg ilaç verdiler canesten diye bi merhem .cec 1000mg olan bebegime zarar verirmi

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar
   Reçete edilen antibiyotiğin gebelik kategorisi b dir
   Ve bu kategorideki ilaçlar gebelikte güvenle kullanılabilir
   Endişe etmeyiniz

 3. blank Damla dedi ki:

  Merhaba yeni hamileyim klavon bid 1000 mg ve aspirin kullanıyorum bir zararı varmi

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar damla hanım
   Reçete edilen ilaçları gebelikte kullanabilirsiniz endişeme etmeyiniz

 4. blank Dilan dedi ki:

  Merhaba ben 15+6 günlük hamileyim kulağımda enfeksiyon oluşmuş ve doktor bana 1000 mg Augmentin yazdı, kullanmamda sorun olur mu? Çünkü inanılmaz ağrı çekiyorum

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar dilan hanım
   Reçete edilen ilaç gebelikte kullanılabilecek antibiyotikler kategorisindedir
   Endişe etmeyiniz

  2. blank Duygu aksu dedi ki:

   İdrar yolu enfeksiyonum var 22 haftalık hamileyim doktor zimaks 400 mg verdi hamilelikte kullanılır mo

   1. blank Editor Editor dedi ki:

    Merhabalar duygu hanım
    reçete edilen ilacın gebelik kategorisi B olup endişe etmeden kullanabilirsiniz

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.