Hamilelikte (gebelikte) Antibiyotik Kullanımı ve zararları

06.04.2014
42.971
A+
A-
Hamilelikte (gebelikte) Antibiyotik Kullanımı ve zararları

Hamilelikte (gebelikte) Antibiyotik Kullanımı ve zararları

       Bilindiği üzere hamilelik dönemi, anne adayının her açıdan kendisine dikkat etmesi gereken bir süreçtir. Hamilelik sürecinde anne adayının özellikle alacağı ilaçlara dikkat etmesi gerekmektedir. Alınan ilaçlar; bebeğin gelişimi ile anne adayı ve bebeğin sağlığını olumsuz etkileyecektir. Hamilelikte kullanılması durumunda anne adayı ve bebeğe zarar verecek ilaçların başında antidepresan ve antibiyotikler gelmektedir.

       Antibiyotikler, bakteriyel sebeplere dayalı hastalıkların tedavisinde kullanılmakta etkili olan ilaçlardır. Mikropların üreme ve çoğalmasını engelleme özelliği sayesinde geçmişte ölümle sonuçlanabilen hastalıkların tedavisinde sürekli kullanılmaktadır.

       Mikroplar, vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması, iklim şartlarının mikropların yayılmasına uygun olduğu dönemlerde oldukça etkili bir şekilde vücutta yer tutmaktadırlar. Vücuda yerleşen mikroplar, vücut içerisinde gerekli bağışıklığın sağlanamaması durumunda üreyerek tüm vücudu etkisi altına alabilirler. Mikropların vücutta etkinliklerini artırdığı durumlarda hastalara antibiyotik kullanımı önerilir ve bu şekilde mikropların üreyerek çoğalması engellenir.

       Konumuzda anlatılacak olan şey; hamilelikte antibiyotik kullanımı ve zararlarıdır. Bu durumda
hamilelikte antibiyotik kullanımı zararlıdır diyerek konuyu kestirip atmak yerine sizlere açıklayıcı ve ikna edici bilgiler vereceğiz.

Gebelikte Antibiyotik Kullanılır mı?

        Anne adayı, mikroplara karşın varlık gösteremiyor ve gebeliği tehlikeye girmek üzere ise tabi ki antibiyotik kullanımı serbest olacaktır. Ancak bu ilaçların seçiminde doktorun kesinlikle kontrol ve onayının alınması, kullanılacak antibiyotiğin etken maddesi ile dozajının gebeliğe zarar vermeyecek olması gerekmektedir.

Hangi Antibiyotikler Hamilelikte Zararlıdır?

        Gebelik döneminde kullanılacak antibiyotiğin etken maddesi ve dozajı ayarlanırken gebeliğin hangi evresinde, kaçıncı haftasında olunduğunun da göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
Hamilelikte antibiyotik kullanımının en zararlı olduğu dönemler gebeliğin ilk ve son evreleridir. İlk evrede bebek ve plasenta henüz tam olarak bağışıklık sağlayamamakta ikinci evrede ise anne adayındaki yorgunluktan dolayı bebeğin muhafazası sağlanamamaktadır.

       Hamilelik döneminde anne adayına çok zarar vermeyecek bazı antibiyotikler; ampisilin, safalosporinler ve amoksilin içeren ilaçlardır. Bunun yanında halk ve tıp dünyasında pek yaygın olan metronidazol içeren antibiyotiklerin bebekte kusurlu doğumlara neden olacağı savunulmaktayken son yıllarda yapılan araştırmalarda böyle bir soruna sebep olmadığı ortaya çıkmıştır.

       Bazı antibiyotiklerin mikropları yok ederken vücutta bir takım enzimlerin salgılanmasını durdurduğunun ortaya çıkmasıyla birlikte doktorlar, gebelere antibiyotik tedavisi uygularken oldukça dikkatli düşünmeye başlamışlardır. Gebelikte son evre içerisinde özellikle idrar yolu enfeksiyonları ortaya çıkmış ise; antibiyotik kullanımı minimum derecede tutulmalı ve gebelikte düşük ve erken doğum riski tamamen ortadan kaldırılmalıdır.Gebelik döneminde kullanacağınız antibiyotiğin üzerinde hamileler için sakıncası olmadığı yazsa dahi kesinlikle kadın doğum uzmanına danışmadan antibiyotik kullanmayınız.
Doktorunuz durumunuza göre ve gebelik ayına göre sizin için en uygun olan antibiyotiği gerektiği dozda kullanmanızı önerecektir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 228 YORUM
 1. Jale dedi ki:

  Merhabalar 25 haftalık hamileyim idrar yolu enfeksiyonu olduğum için doktorum Augmentın 1000 mg antibiyotiği verdi kullanımın 2. Gününde çok şiddetli ishal oldum ve ishal sancısı çekiyorum bu durumda ne yapmalıyım antibiyotik yan etkisi ise bırakmalı mıyım ishalin bebeğime zararı olur mu şimdiden teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   İlacın yan etkisiyle ishal olmuş olabilirsiniz
   İshalin bebeğe bir zararı yoktur
   Sadece vücudunuzdaki sıvı açığı çıkacağından size tansiyon düşüklüğü yaratabilir

 2. pınar dedi ki:

  ben 16 haftalik hamileyim bugün acile gittim idrar tahlili yaptılar idrar tahlilinde lokastik 12 çıktı acildeki doktor cefaks 500 mg verdi içtim ama çok tedlrginim doktoruma danışmadan ictigim için bi skinti olustururmu

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Reçete edilen ilacın gebelik kategorisi B dir ve gebelikte kullanılabilir endişe etmeyiniz

 3. Ayşegül dedi ki:

  Merhabalar,34 haftalik hamileyim idrar yollari enfeksiyonum var ve aşırı derce de öksürük vardi doktorum klavon bid 1000 mg verdi bi sakıncası var midir?

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Reçete edilen ilacın gebelik kategorisi B dir
   Bu kategorideki ilaçları gebelikte kullanabiliriz
   Endişe etmeyiniz

 4. Derya dedi ki:

  Merhaba 8 haftalık hamileyim boğaz enfeksiyonu geçirdim ve doktorum bana Atoksilin 1000 mg verdi günde 2 kez kullandim bir sorun olur mu?

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   reçete edile ilacın Gebelik kategorisi B’dir.
   ve bizler bu kategorideki ilaçları gebelikte kullanabilmekteyiz
   endişe etmeyiniz

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.