Hamilelikte iç giyim seçimi nasıl olmalı ?

26.02.2017
293
A+
A-
Hamilelikte iç giyim seçimi nasıl olmalı ?

Hamilelik başından sonunda kadar bambaşka bir deneyim. Dolayısıyla anne adayının bu süreci doğru yürütebilmesi kendisinin rahatı için oldukça önemlidir. Anne adayları hamilelik döneminde zaten çeşitli rahatsızlıklar yaşıyor olacağından ellerinden geldikçe kendi huzurlarına yönelik eylemlerde bulunmalıdır. Gebelikte iç giyim kurallarına dikkat ederek anne hem kendini hem bebeğini birçok zarardan koruyabilir. İç giyim konusunda yapılan yanlışlar ve bilgisizlikler bu sürecin olumsuzluklara dolu geçmesine neden olabilmektedir. Hamilelik başladıktan itibaren anne adayları vücutlarına uygun, hamilelikte tercih edilebilecek geniş ürün yelpazesini incelemeli; iç giyim alışverişlerini buna göre yapmalıdır. Hamilelerin iç giyim konusunda hassasiyet göstermesi hem kendilerinin rahatları için gereklidir hem de bebeği ve kendisinin sağlığı için önemlidir.

Hamilelikte Sütyen Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikle birlikte göbek dışında en belirgin değişiklik göğüslerde olmaktadır. Hormonlar ve kilo almaya bağlı olarak göğüsler irileşmeye başlar ve zaman içinde süt oluşumu gerçekleşir. Büyüyen göğüsler ağırlaşmaya başlar ve hamilelerde ağrılara neden olabilir. Bu durumda ince askılı sütyenler kullanışlı olmayabilir; cildi tahriş edebilir. Gebelik döneminde telleri ve çok fazla desteği olmayan kalın askılı modeller tercih edilmelidir. Bu süreçte askısız sütyen kullanımından kaçınılmalıdır. Pamuklu göğüsleri terletmeyecek sütyen modelleri öncelikli olmalıdır. Gebelikte sütyen seçiminde en önemli nokta ise sütyenin bedenidir. Mutlaka uygun beden ölçüsü tercih edilmelidir. Hamile sütyenleri daha esnek, pamuklu ve ekstra kopçalı tasarımlarıyla en idealidir.

Hamilelikte Doğru Sütyen Ölçüsünün Önemi

Hamilelik döneminde sütyenlerin göğüsleri ve sırtı sıkmaması çok önemlidir. Bu nedenle hamilelik öncesinde kullanılan modeller hamileliğin ilk 3 aylık döneminde göğüsler henüz büyümeden kullanılabilir ama sonrasında mutlaka hamile sütyenlerine geçiş yapılmalıdır. Hamileyken sütyen almadan önce göğüs ölçümünün doğru yapılması çok önemlidir. Yanlış sütyen ölçüsü ile alınarak kullanılan sütyenler neticesinde göğüs yapısında bozulma ve hamileler için daha ciddi olumsuz sonuçlar görülebilmektedir. Hamilelerin, gebelik öncesinde kullandıkları sütyenleri bu dönemde kullanmaması gerekiyor.

Sütyen Bedeni Hesaplama

Sütyen ölçüsünü doğru alabilmek için elinizde iki ölçüm bilgisi olması gerekiyor. Göğüs altı ve göğüs çevresinin ölçümünden elde edilen sonuç sütyen ölçüsünü verecektir. Ölçüm yaparken mezura çok sıkılmamalı ve çok gevşek bırakılmamalı. Elde edilen sonuç küsürlü ise en yakın sütyen ölçüsüne yuvarlanabilir ama hamilelerde ölçü daha büyük olan sayıya yuvarlanmalıdır. Çünkü hamilelikte göğüslerin büyümesi sürekli devam etmektedir. Sütyen ölçüsü almak için öncelikle göğüs altını sonrasında göğüs çevresini doğru bir şekilde ölçün. Göğüs çevresi ölçüsünden göğüs altı ölçüsünü çıkartın. Elde ettiğiniz sonuç sütyen ölçüsü için yardımcı olacaktır. Sonuç 14-16 cm arası çıkmışsa B cup, 16-18 arası çıkmışsa C cup, 18-20 arası çıkmışsa D cup, 20-22 arası ise DD cup ve 22-24 arası çıkmışsa E cup sütyen satın almalısınız. Cup ölçüsü dışında elinizde ayrıca sütyen ölçüsü bilgisi olması gerekir. Bunun için çıkartma işlemi öncesinde ölçüsünü aldığınız göğüs altı bilgi verecektir. Göğüs altı ölçünüz 78 cm çıkmış ise sütyen bedeniniz 80 demektir. Ölçüm 82 çıkmışsa sütyen bedeniniz 80 olarak kabul edilecektir.

Emzirme Sütyenini Hamileler Kullanabilir mi?

Emzirme sütyenleri genellikle doğum sonrasında tercih ediliyor olsa da hamilelik dönemindeki alışverişlere eklenebilir. Bu sütyenlerin kolayca açılıp kapanabilir özellikle olmasının hamileler için bir anlamı yoktur. Kalın askılı, desteksiz, telsiz pamuklu kumaştan üretildikleri için hamilelerin kullanmasında bir sakınca yoktur. Ancak emzirme sütyenlerinin hamileliğin son aylarında alınması ölçüm açısından sıkıntı olmasını engelleyeceğinden emzirme sütyeni alışverişi sona bırakılmalıdır.

 

Hamilelikte Korse Zararlı mıdır?

Hamilelik döneminde vücut şekillendirici iç giyim ürünlerinden uzak durmak gerekiyor. Bu süreçte vücut tamamıyla kendi haline bırakılmalıdır. Vücudun herhangi bir bölgeden sıkıştırılmaması çok önemli. Anne adayının kan dolaşımı yavaşlatan korseler bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Özellikle göbek bölgesini sıkan korselerden gebeliğin ilk öğrenildiği an uzak durulmalıdır. Korse kullanılmak isteniyorsa hamileler için üretilmiş taşıyıcı fonksiyonlu özel korseler tercih edilebilir.

Hamilelikte Külot Seçimi Nasıl Olmalı?

Hamileler iç çamaşırı seçerken tamamı pamuklu olan modeller tercih etmelidir. Nadir olarak danteli çeşitler kullanılabilir ama günlük kullanımda bunlardan uzak durulmalıdır. Külotların vücuda tam oturmaması hatta bol olması gerekir. Sentetik ve dar olan külotlar bölgede terlemeye neden olabilir. Hamilelerde sıkça görülen akıntıların yüzeysel olarak çamaşırın üstünde kalması enfeksiyonlara yol açabilir. Hava alan pamuklu ve hamileler için özel olarak göbek kısmıyla birlikte tasarlanmış külotlar idealdir. Yine hamileler için üretilmiş göbek altı külotlar da tercih edilebilir. Külotların mümkünse beyaz ya da ten renginde olması, boya içermemesi gerekir. Desenli, rengarenk çamaşırlardan gebelik süresince uzak durmakta yarar var.

Uyku Sütyeni Gerekli midir?

Hamile olmayan kişiler bile gece uyurken rahatsız edici sütyenleri çıkartmalıdır. Bu durum hamileler için daha önemli bir detay. Uyku sütyeni spor esnasında da kullanılabilen çok yönlü bir üründür. Hissedilmeyecek kadar hafif dokusuyla anne adaylarının zor olan gece uykularını kolaylaştırır. Uyku sütyeni askıları çıkabilir şekilde olduğundan doğum sonrasında emzirme sütyeni olarak da kullanılabilir.

 

 Sütyenli Atletler Kullanışlı mı?

Sütyen formunda üst kısmı olup sırt ve bel kısmını tamamen kapatan sütyenli atletler hamileler için son derece kullanışlıdır. Bu ürünler doğum sonrasında da rahatlıkla kullanılabilir. Sütyenli atletlerin kesinlikle pamuklu kumaştan ve cildi sıkmayan bir formda olması gerekiyor. Bu ürünlerin askı kısımları genellikle çıkartılabilir şekilde dizayn edilmiştir. Amaç hamilelerin ürünü emzirme döneminde de kullanabilmesidir.

 

Hamileyken String Giyilir mi?

Hamileler daha çok kendi rahatlarını düşünmelidir. String ile rahat olunacağı düşünülüyorsa yine hamileler için tasarlanmış pamuklu, sıkı olmayan string modelleri tercih edilebilir. Özellikle özel günlerde kıyafetin şık durması için giyilmesi gerekiyorsa string ürünler tercih edilebilir. Hamileler için tasarlanmış string modellerinde göbeğin rahat olması ön planda tutulmuştur.

 

Toparlayıcı Külotlar Zararlı mıdır?

Toparlayıcı külotlar göbek kısmındaki detaylarıyla aslında hamileler için tasarlanmıştır. Bu külotlarda ön kısımda çift kat pamuklu kumaş bulunur. Bunda amaç karnın desteklenmesi ve toparlanmasıdır. Hamilelik döneminde taşıyıcı özelliğinden faydalanılan toparlayıcı külotlar doğum sonrasında da kullanılabilir. Bu süreçte de sarkan karın dokusunu toparlamak gibi bir özellikleri vardır. Toparlayıcı külotlar hamileler için tamamen doğal malzemelerden üretilmektedir ve büyük oranda pamuk ile az miktarda likra kumaş karışımı vardır.

Hamileyken Uzak Durulması Gereken Çamaşır Modelleri

Hamilelerin, gebelik süresi bitene kadar hatta lohusalık döneminde çamaşır seçimine fazla özen göstermesi gerekiyor. Dar külot ve sütyenlerden uzak durulması gerektiği biliniyor. Bunun yanında çamaşırların üretilmesinde kullanılan kumaş çeşitleri son derece önemli. Tamamı pamuk ya da büyük kısmı pamuk olan çamaşırlar tercih edilmelidir. Dantelli külot ve sütyenler bu dönemde anneyi rahatsız edebilir. Çamaşırların cildin nefes almasını engellemeyecek şekilde üretilmiş olması gerekir. Bu nedenle çok kalın külotlardan da uzak durmakta yarar vardır.

Hamilelikte Dar Giyinmek Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelik süresince anne adayları yaptıkları her harekette, yedikleri her şeyde bebeğine zarar gelecek endişesiyle hareket ederler. Bu hassas dönemde anne adayı hem kendisinin hem bebeğinin sağlığını göz önünde bulundurmalıdır. Hamile kalmadan önceli çamaşırlarla bir süre vedalaşmak en doğrusudur. Hamileler mutlaka kendilerine özel üretilmiş iç giyim ürünlerinden tercih etmelidir. Bu ürünlerin en önemli özelliği geniş olmaları ve vücudu sıkmamalarıdır. Anne adayın bacak, göbek, göğüs gibi bölgelerin çamaşırlar tarafından sıkılması birçok farklı sonuca yol açabilir. Dar giyinmenin en temel sakıncası kan dolaşımını olumsuz etkilemesidir. Kan dolaşımının olumsuz etkilenmesi öncelikle anne için sonrasında bebek için sakıncalıdır. Genital bölgeyi, kasık bölgesini çok sıkan çamaşırlar kan dolaşımı yanında cildin nefes almasına da engel oldukları için tehlikelidir. Nefessiz kalan cilt hızlıca terlemeye başlar ve bunun neticesinde bakterilerin oluşması için zemin hazırlanmış olur. Hamilelikte vajinal enfeksiyonların ve idrar yolu enfeksiyonlarının temelinde yanlış iç çamaşırı seçimi yatmaktadır.

Hamile İç Giyimde Geceliğin Yeri

Hamile iç giyimde gecelik kullanımı konusunda çeşitli fikirler söz konusudur. Bu fikirler daha çok tecrübeye dayalı olup bilimselliğe dayandırılmamaktadır. Anne adaylarının gecelikle rahat edip etmeyeceği tamamen annenin alışkanlıklarına göre değişmektedir. Gecelik özellikle gebeliğin son dönemlerinde kullanışlı olabilir. Anne adayları son aylarda sıklaşan tuvalet ihtiyaçlarını gecelikle daha pratik bir şekilde giderebilirler. Hamilelik döneminde kullanılacak geceliklerin yine hamileler için özel tasarlanmış modeller arasından tercih edilmesi gerekir. Pamuklu ve ince kumaştan rahat modeller kullanılabilir. Bu ürünleri gebeliğin son döneminde kullanmışsanız; doğumdan sonra da kullanabilirsiniz.

İç Giyim Alışverişi Öncesi Hamilelerin Yapması Gerekenler

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra iç giyim alışverişine çıkmak düşüncesindeyseniz birkaç önemli detaya dikkat etmelisiniz. Sütyen almadan önce göğüs ölçünüzü almayı kesinlikle unutmayınız. Sütyen alışverişinde gebelik süresince göğüslerin büyüyeceğini aklınızdan çıkartmamalısınız. Emzirme döneminde de göğüsler büyük olacağından sütyeni bir beden büyük alabilirsiniz. Eğer destekli sütyen kullanmaya alışkınsanız yine aynı türde bir sütyen alabilirsiniz. Ancak alacağınız destekli sütyenin hamileler için tasarlanmış kalın askılı modellerden olmasına dikkat etmelisiniz. Sütyenli atlet almadan önce de yine sütyen ölçüsü almanızda yarar var. Sütyenli atlet için ayrıca bedeniniz konusunda da bilgi sahibi olmalısınız. Hamileler için üretilmiş sütyenli atletleri alırken bir beden büyük olanı tercih edebilirsiniz. Külot alışverişi yapma düşünceni varsa hali hazırda var olan bedeninizden bir beden büyük olanı almalısınız. Hamilelik süresince kalça kilo alınmasa bile genişlemeye devam etmektedir. Ölçüm yaparak fikir sahibi olabilirsiniz. Bu detaylar toparlayıcı külotlar, g-strinler, paçalı çamaşırlar için de geçerlidir.

Hamilelerde Uyku İçin İç Çamaşırı Seçimi Nasıl Olmalı?

Hamileler uyku sırasında hamileliğin başında çeşitli ağrılardan, sonunda ise ağırlaşmış olmaktan çeşitli rahatsızlıklar hissederler. Uyku sürecini en kaliteli hale getirebilmek için anne adayları iç giyim ürünlerinde uykuda kendilerine rahatlık verecek modellerden tercih etmelidir. Hamileler uyku sırasında gündelik hayatta kullanılan sütyenlerden tercih etmemelidir. Uyku sırasında bir hamile için en ideal sütyen uyku sütyenidir. Uyku sütyeni dışında pamuklu kumaştan üretilmiş sıkı olmayan sporcu sütyenleri kullanılabilir. Son alternatif olarak sütyenli atletler, sade sütyenlere göre biraz daha konforludur ve sıcak tutar. Hamileliği kış dönemine denk gelenler sütyenli atletleri tercih edebilirler. Külot seçiminde de yine rahatlık ön planda olmalıdır. Hamilelerde uyku sırasında da gebelik nedeniyle oluşan akıntılar görülebilir. Bu durumda anne adayının pamuklu külot kullanmış olması uzun gece saatlerinde bakterilerin üremesine engel olacaktır. Anne adayları uyku sırasında rahat etmek için göbek altı külota öncelik vermelidir. Göbeği kapatan hamilelik külotları yatış süresince kayabilir ve anneyi rahatsız edebilir. Gece uykusunda tercih edilecek gerek atlet gerek sütyen gerekse külotların tamamının ince kumaştan olması, sıkmaması ve cildin hava almasını engellememesi gerekiyor.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.