Hamilelikte kansızlık nasıl teşhis edilir, belirtileri nelerdir ?

20.08.2016
67
A+
A-
Hamilelikte kansızlık nasıl teşhis edilir, belirtileri nelerdir ?

Hamilelikte kansızlık

Hamilelikte sık görülen rahatsızlıklardan biri de kansızlık. Ancak hem bebeğin hem de anne adayının sağlığı için en başından önlem alabilirsiniz. Bu makalemizde kansızlığın nedenleri ve anne adaylarının neler yapması gerektiği konusunda bilgi vereceğiz.

Anne olmak mutluluk ve heyecan verici bir duygu. Ve her kadın bu mutluluğu günün birinde yaşamak ister. Ancak sağlıklı bir bebeğe sahip olmak ve sağlıklı bir hamilelik geçirmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bu nedenle hamileliğin getirdiği problemlerden ve rahatsızlıklardan kendinizi korumalısınız.

Kansızlık nedir ?

Kansızlık, alyuvar sayısının ve hemoglobin miktarının azalmasından ileri gelen bir hastalık durumudur. Kansızlık problemlerinin %95’i ise demir eksikliğine bağlıdır. Anne adayının kırmızı kan hücrelerindeki yetersizlik, artan kan hacmine paralel olarak kan hücrelerinin yeteri kadar artmaması ile vücut üzerinde etkili olur.

Kansızlık nasıl teşhis edilir , belirtileri nelerdir ?

Hamilelikte sık rastlanan kansızlık problemi, daha çok kendini ikinci 3 aylık dönemden (20. Gebelik haftası) sonra gösterir. Hamilelik öncesi yapılan kontrollerde yapılan kan sayımları ile teşhis kolayca konabilir. Bu hastalığın en önemli nedenlerinden biri de, insan vücudundaki kanda yeteri kadar demirin bulunmamasıdır. Demir, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde önemli rol oynayan bir elementtir. Hamilelik öncesinde günlük demir ihtiyacı 15 miligram iken, hamilelikte 30 miligrama çıkar. Bu dönemde hamilelik döneminde daha fazla demir almanız gerekiyor. Kansızlığın nasıl başladığını anlamak için vücudunuzdaki gelişmelere dikkat etmeniz gerekir. Hastalığın ilk belirtileri ise şöyle; halsizlik ve yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, cilt ve mukozada solukluk, vücut direncinde azalma, çarpıntı, baş dönmesi, baygınlık, saç dökülmesi baş ağrısı. Bu gibi bir durumla karşı karşıya kalırsanız, hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir.

Hamilelikte kansızlık durumunda neler yapabilirsiniz ?

Anne adaylarının bu dönemde kansızlıktan korunmak için bol bol demir ihtiyacını gideren besinler alması gerekir. Hamileliğiniz boyunca doktorunuzun önerilerini dikkate alarak söylediklerini tek tek uygulamalısınız. Hamilelikte, hem bebeğin doğumundan sonra vücudun kullanacağı demirin depolanması hem de gebelik nedeniyle artan kana, yeterli oksijenin taşınabilmesi için normalden daha fazla miktarda demire ihtiyaç vardır. Beslenme, demir ihtiyacını gidermesi için tek başına yeterli olmaz. Bu yüzden de yediğiniz besinlerin demir bakımından zengin besinler olmasına dikkat etmelisiniz. Doktorunuzun tavsiyesiyle, demir bakımından zengin ilaçlar alabilirsiniz. Kullandığınız ilaçların yan tesiri olabilir. Demir içeren ilaçlar, mide bulantısı ve kusmaya neden olduğundan, gece yatmadan önce alınması önerilir. Bu dönemde, bol bol demir içeren besinlerden yiyerek takviye yapmaya çalışın. Kansızlıktan korunmak için yapmanız gerekenleri ise şöyle sıralayabiliriz.

►Hamileliğinizde, doktorunuzun tavsiyesiyle demir hapları alarak kansızlığın kontrol altına alınmasını sağlayın.

►Sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenin.

►Hayvansal yiyeceklerden; yağsız kırmızı et, tonbalığı tüketin.

►Kuru meyve ve sebzeler yemeye çalışın.

►Eğer et yemiyorsanız, demirin emilimini artırmak için aldığınız besinlerin C vitamini bakımından zengin olmasına dikkat edin.

►Doktorunuzun tavsiyesiyle artan demir ihtiyacını karşılamak için demir içeren ilaçları kullanmaya başlayın.

►Hamilelik döneminde kahve ve çay tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Demir, anne ve bebek için büyük önem taşıdığı için bu gibi içeceklerden kaçınmanız gerekiyor. Demiri bebeğin ve annenin temel ihtiyaçlarındandır. Demir haplarını sadece hamilelik süresince değil, doğum sonrası lohusalık ve emzirme dönemlerinde de gerekiyorsa kullanmalısınız. Annedeki anemi(kansızlık), her dönemde bebeğin gelişimini olumsuz etkilemeye başlar. Nadir olarak görülmekle birlikte demir eksikliği dışında da kansızlığa neden durumlar vardır. Bu nedenle kansızlık hastalığına yakalanmamak için ve çeşitli hastalıkların da kansızlık hastalığına yol açmaması için annedeki folik asit ve B vitamini takviyesi önemlidir.

Kansızlığın Bebeğe etkileri

Kan hastası olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren doktor takibi altında bulunmanız gerekir. Çünkü anne adayı yeteri kadar kan üretemediği için karnındaki bebeğin kan ihtiyacı yeteri kadar karşılanamaz. Bu yüzden hastalığın bebeğe zararları dokunabilir. Kansızlık problemi yüzünden ,anne karnında bebeğin gelişimi etkilenebilir ve düşük ağırlıklı doğmasına neden olabilir. Bebeğin anne karnında tam olarak zekası ve organları gelişmeyebilir. Vücut direnci azalan bebeğin, doğum stresine daha fazla dayanamadığı için düşük olmasına neden olabilir. Bu yüzden anne olmaya hazırlanan kadınların daha önceden doktora gidip daha önceden doktora gidip kontrolden geçmeleri gerekir. Eğer hastalığınız daha önceden teşhis edilirse, hamilelikten önce tedavi edilmesi önerilir.

Kansızlığın Tedavi yöntemi

Kansızlığın tedavisi, tablonun ağırlığına ve nedenine göre değişir. Demir eksikliğine bağlı kansızlık vakalarında en doğrusu kansızlık oluşmadan korutucu önlemlerin alınmasıdır. Bu amaçla, vücutta kan yapımını destekleyen demir haplarını doktor kontrolünde almalısınız. Kansızlığın daha ileri olduğu durumlarda kas içine enjekte edilen depo demir ilaçları veya yoğunlaştırılmış demir şurupları alınır. C vitamini demirin emilerek vücuda alımını kolaylaştırır. Kan hücrelerinin çok azaldığı ve anne hayatının tehdit ettiği ileri derece kansızlık durumlarında hastaya acilen kan verilmesi gerekebilir. Bu durumda verilen kanın tüm testlerinin yapılmış, uygun kan grubunun uyuşmazlık incelemeleri yapıldıktan sonra doktor kontrolünde verilmesi gerekir. B vitamini ve folik asit gibi vitaminlerin alımı, bunlara bağlı kansızlık durumlarını tedavi edecektir. Talasemi  ve ortak hücre anemisi gibi genetik nedenleri olan kansızlık vakalarında genetik konsültasyon ve klinik araştırma tedavi yaklaşımı yönlendirir.

Kansızlığı kontrol etmek için

Hamile almaya karar vermeden önce anne adaylarının doktor kontrolünden geçmesi gerekir.Bu konuda yapılacak testler: ‘’ Yapılacak bir kan sayımı vücudun kansızlığa yatkın olup olmadığını ortaya çıkararak, gerekli önlemlerin alınması için uyarıcı olacaktır. Anne adayının hamilelik süresince düzenli olarak doktor kontrollerinde bulunması önem taşır. Hamileliğin başlangıcında saptanan kansızlığın kontrol edilmesi ve bebeğe zarar vermeden giderilmesi çok kolaydır. Bütün bunların yanı sıra hamilelik süresince dengeli ve çeşitli besinlerle beslenmek, fiziksel ve ruhsal olarak stresten uzak, sağlıklı bir yaşam sürmek önerilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.