Hamilelikte kıyafet seçiminde dikkat edilecekler

22.03.2018
62
A+
A-
Hamilelikte kıyafet seçiminde dikkat edilecekler

Hamilelikte doğru giyim nasıl olmalı?

Hamilelik bir kadının hayatındaki en güzel aşamalardan biridir. Bu aşamada vücut fiziksel dönüşüme uğrar. Bu nedenle hamile kadınlar yumuşak ve rahat kıyafetleri tercih eder. Hamile kadınlar için en iyi giysi, hem anne hem de bebek için rahat olan ve karın bölgesinin genişlemesine izin veren bir kıyafet olması gerekir.

Eskiden çoğu hamile kadın eski kıyafetlerini giymeyi tercih etti ve hamile kıyafetlerini almayı bile düşünmedi. Ancak günümüzde birçok hamile kadın çalıştığı, sosyalleştiği ve hatta bazen uluslararası seyahat ettiği için hem rahat hem de düzgün olması gerektiğinden bugünün bebek bekleyen annelerin giyim gereksinimleri de farklılaştı.

Hamile Giyim Stilleri:

Hamilelik döneminde kaliteli ve iyi tasarlanmış kıyafetler giymek popüler bir trend haline gelmiştir. Günümüzde çoğu gebe kadın artık hamileliğini saklamaya çalışmamaktadır; bunun yerine, yeni vücutlarına uyan farklı tarzdaki kıyafetleri seçiyorlar. Bazı kadınlar hamilelik sırasında farklı farklı giyinmeyi severler, bazıları ise karnını saklamak ister. Hamilelik kıyafetleri de bu beklentilere uyacak şekilde farklı tarzlarda mevcuttur.

Doğru Gebelik Kıyafeti Seçimi:

Hamilelik döneminden iyi kıyafet seçmek en önemli aşamalardan biridir. Hamilelik döneminde giyinmek kadınlarda öz güven ve güzellik hissini artırdığı gibi, eğlenceli de olabiliyor.

Bebek bekleyen annelere doğru kıyafet seçme rehberi:

 • Hafif ve rahat kıyafetler seçin; Sıkı veya şekil veren kıyafetler giymeyin.
 • Tarzınıza ve bütçenize uygun olan geleneksel kıyafetleri de seçebilirsiniz.
 • Karnınıza destek sağlayan kıyafetler giyin.
 • Giysi tercihlerinizi basit seçin.

Hamile Kıyafeti Seçmek İçin Tüyolar

Hamilelik kıyafetlerinizi yaşam tarzınıza ve bütçenize göre seçmelisiniz. Ayrıca, profesyonel olarak da kıyafet seçebilirsiniz. Örneğin; kurumsal sektörde çalışıyorsanız ofise uygun kıyafetler seçmelisiniz. Ancak asla konforunuzdan ödün vermeyin!

Hamilelik kıyafetlerini seçerken akılda tutulması gereken en önemli faktörlerden biri, onları giyerken konfor bölgenizin rahat olmasıdır. Vücudunuz her hafta değiştikçe giysileriniz de değişmelidir. Nefes alabilen kumaşa sahip olan kıyafetleri seçin. Sıkıştıran pantolon ve eteklerden uzak durmaya çalışın. Giyecekseniz de fermuarlı pantolonu kapatmak için uzun bir gömlek giyin.

1.Bütçenize Göre Hamilelik Kıyafeti Seçin

Kadınlar çoğu zaman hamileliğinin çeşitli aşamalarında kendi görünümleri hakkında bilinçli olma eğilimindedirler, bu yüzden kaliteli bir annelik için biraz harcanması önerilir. Hamileler için hem mağazalarda hem de online alışveriş sitelerinde seçim yapma imkanı vardır.

Alışveriş yaparken bunları göz önünde bulundurun:

 • Hamilelik döneminde karın bölgeniz genişlediği için kolayca ayarlanabilen rahat kıyafetleri tercih edin.
 • Tunik üstleri şık görünmenizi sağlar ancak yumuşak, rahat ve nefes alabilen kumaşlardan olmasına dikkat edin.
 • Hamilelik döneminde kıyafet seçerken doğal lifleri olan kumaşları tercih edin.
 • Hafif baskılar seçin ve kalın ve büyük baskılardan kaçının.

2.Hamilelik Kıyafeti Seçerken Konfor Ön Planda Olmalı

Hamilelik döneminde kıyafet seçerken moda önemli bir rol oynar, ancak siz ve bebeğinizin sağlığının önce geldiğini unutmayın. Hamilelik pantolonları gevşek ve elastik olmalı ki bebeğin hareketini engellememeli veya kan akışını sınırlamamalıdır. Fermuarlı kot pantolonlar, etekler veya düşük bel kot giydiğinizde göbek bandı belinizin etrafında destek sağlamalıdır.

3.Kilonuza Uygun Hamilelik Kıyafeti Seçin

Çoğu hamile kadın annelik tarzı kıyafetler giymeyi tercih eder ancak bebek her ay büyüdüğü için kıyafet seçimini de buna göre yapar. Bazı anne adayları ise hamilelik kıyafetleri giymek yerine normal kıyafetlerle bu süreci atlamayı tercih eder. Bu durumda rahat bir uyum sağlamak için, normalde giydiğiniz boyutlardan daha büyük olan kıyafetleri seçmelisiniz. Kilonuza bağlı olarakta son aylarınız için daha büyük boyutlu giysiler almanız gerekir.

4.Çalışan Kadınların Hamile Kıyafetleri Rahat Olmalı

Çalışan kadınlar için hamilelik dönemi, standart hamile kıyafet kurallarına uymadan, tüm hamilelik evresinde daha fazla özen ve rahat giyinmeyi gerektirir.

Çalışan hamile kadınları dikkat etmesi gereken giyinme tarzı:

 • Hamileliğin ilk üç ayında, normal tarz kıyafetlere sadık kalabilirsiniz.
 • Daha sonraki aylarda, normal kıyafetlerinizden daha büyük olacak olan hamile kıyafetlerine ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Rahatsız ve tahriş etmeden hareket etmenizi sağlayan ince ve serbest kıyafetleri ve yumuşak kumaşları tercih edin.

5.Hamilelikte Egzersiz Kıyafetleri Seçimi:

Hamilelik döneminde egzersiz yapmak doktorunuzun onaylanması şartıyla tavsiye edilir. Egzersizi hem sizin hem de bebeğinizin sağlıklı olduğundan emin olarak yapın. Hamilelik döneminde en iyi egzersiz kıyafetlerini seçmeniz için aşağıdaki rehbere göz atın:

 • Egzersiz yaparken seçilecek olan hamilelik kıyafetleri havadar, gevşek ve rahat olmalıdır.
 • Egzersiz kıyafeti pamuklu ve doğal liflerle yapılmış olmalıdır. Bu kumaşlar hava alabildiği için vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olur.
 • Sıkı kıyafetlerden kaçının, rahat hareket etmek için daha esnek olan kıyafetleri seçin.
 • Hamilelik döneminde seçilen kıyafetler göbek bölgesini sıkmamalıdır.

6.Hamilelik Döneminde İç Çamaşırı Seçimi

Hamilelik döneminde memeleriniz daha ağır ve hassas olur. Bu nedenle iç giyim için ayrıca alışveriş yapmanız gerekir. Hamilelik döneminde göğüsleriniz için uygun sutyen boyutunu seçmek önemlidir. Bu döneminde memeler büyür, dolayısıyla iç çamaşırların rahat olması gerekir.

Gebelikte iç çamaşırı seçimi için tüyolar:

 • Pamuklu malzemelerden yapılmış sutyenleri seçin.
 • Seçtiğiniz sutyen sırtınızı ve omuzlarınızı desteklemeli ve giyerken gergin hissetmemelisiniz.

Hamilelik döneminde ayrıca düz sandalet ayakkabıları tercih edin, yüksek topuklardan kaçının.

Mutlu Zamanlar Önümüzde!

Hamilelik döneminde alışveriş yapmak için en uygun zaman, hamile olduğunuzu keşfettiğiniz zamandır. Alışveriş harika bir stres atıcıdır ve aynı zamanda hayatınızın en özel dönemi olduğundan alışveriş hissini bu dönemde seveceksiniz. Hamilelik sırasında döneminde ne giyeceğinize karar vermeden önce birkaç ipucuna ihtiyacınız olabilir.  Sizin için rahat olan kıyafetleri giyin. Bu mutlu ve kendinizden emin olmanızı sağlar.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.