Hamilelikte kozmetik ürünleri kullanmak zararlı mı ?

13.03.2017
248
A+
A-
Hamilelikte kozmetik ürünleri kullanmak zararlı mı ?

HAMİLELİKTE KOZMETİK ÜRÜNLERİN KULLANIMI

Kozmetik ürün nedir?

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi FDA (Food and Drug Administration) tarafından kozmetik ürün; deri üzerine dökülmek, serpilmek, ovulmak veya başka herhangi bir şekilde uygulanmak suretiyle vücudun veya vücudun herhangi bir kısmının temizlenmesi, güzelleştirilmesi, cazibesinin arttırılması veya görünüşünün değiştirilmesi amacı ile uygulanan preparatlar ve bunların hazırlanması için kullanılan maddeler olarak tanımlanmaktadır (Kaynak 1).

Hamilelikte kozmetik ürünler kullanılabilir mi?

Modern toplumun vazgeçemediği kozmetik ürünler, genellikle içeriğindeki kimyasal maddelere bakılmaksızın bilinçsizce kullanılan ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. kozmetik ürünler içerdikleri bazı kimyasal maddelerden dolayı bilinçsiz kullanıldığında sağlığı olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle özellikle hamilelikte kozmetik ürün kullanımında daha dikkatli ve seçici davranmak gerekir. Çünkü hamilelik ruhsal ve bedensel pek çok değişikliklerin yaşandığı, vücudun hassaslaştığı bir dönemdir. Bu dönemde alerjik reaksiyonlara karşı da hassasiyet artar.

Diğer taraftan hamilelik döneminde hanımlar, belki de her zamankinden daha çok kişisel bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu duygu, vücutlarındaki değişiklikler sonrasında kendini güzel hissetme arayışından da kaynaklanabilir. Ancak anne adayı ve bebeğin sağlığı açısından, içindeki kimyasalların fetüs üzerindeki olumsuz etkileri hakkında net bir kanıt bulunmasa bile  hamilelik  döneminde kozmetik ürünlerin kullanımında temkinli davranılması, mümkünse bir süre hiç kullanılmamasında fayda vardır.

Hamilelikte tüy dökücü krem kullanılabilir mi?

Tüy dökücü kremlerin hamilelikte kullanımı konusunda bilimsel bir çalışma bulunmamakla birlikte hamilelik döneminde artan alerjik reaksiyon hassasiyeti nedeniyle tüy dökücü kimyasalları kullanmamalıdır. Bunun yerine ağda jilet gibi zararsız alternatifler tercih edilmelidir.

Hamilelikte ruj, fondöten gibi cilde sürülen ürünler kullanılabilir mi?

Ciltteki gözenekleri kapatıp, cildin nefes almasını önlediği düşüncesiyle hamilelikte yüze sürülen kremlerin mümkün olduğunca kullanılmaması önerilir. Eğer kullanılacaksa çok fazla kimyasal içermeyen, bitkisel kökenli kremler tercih edilmelidir. Zararsız olduğu bilinen ürün veya markalar tercih edilmelidir. Özellikle ruj, fondöten gibi ürünlerin sürülen yüzeyde çok uzun süre kalmamasına özen gösterilmelidir.

Hamilelik döneminde sık rastlanan lekelenme ve sivilcelerin tedavisinde kullanılan bazı kimyasalların yapısında bulunan Hidrokinon ve Retinoidlerin bebekte anomalilere yol açtığı konusunda şüpheler vardır (kaynak 2). Hidrokinon ve Retinoid içerikli kremler kullanılmamalıdır. Ciltteki çatlakları ve yaraları tedavi edici etkiye sahip Gotu Kola (Centella Asiatica) bitkisinden elde edilen kremler de hamile kadınlarda döküntülere neden olabilir. Oral alımı narkotik bir etki yapar ve düşüklere neden olabilir (Kaynak 3).

Hamileler kozmetik alırken ve kullanırken nelere dikkat etmeli?

Hanımların kullandıkları kozmetik ürünler; tüy dökücü kremler, ruj, fondöten gibi güzellik malzemeleri, el, yüz ve cildin diğer kısımlarına sürülen cilt bakım ürünleri, saçlara sürülen krem, boya benzeri ürünler şeklinde gruplandırılabilir. Hamilelikte, hangi grupta yer alırsa alsın, kozmetik ürün kullanımına ilişkin dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şunlardır:

1) Hamilelik döneminde zararlı kimyasallara maruz kalmamak için kozmetik ürünlerin kullanımını sınırlandırmak gerekir. Hiç değilse gebeliğin ilk üç aylık döneminde (birinci trimesterde) kozmetik ürünler hiç kullanılmamalıdır.

Mutlaka kullanılacaksa kullanım amacına uygun olarak hangi ürünün alınacağı ne kadar süreyle kullanılacağı konularında uzman hekim tavsiyesi alınmalı, hekim önermeden hiçbir kozmetik ürün kullanılmamalıdır. Çünkü Kozmetik ürünlerin yapımında kullanılan bazı kimyasalların hamilelikte kullanımı bebek için sakıncalı olabilmektedir (kaynak 2 ). Uzman hekim bu konuda gereken uyarıyı yapacaktır. Aşağıda hamilelikte kullanımı zararlı olabilecek bazı kimyasallar listelenmiştir.

2) Kozmetik ürünler güvenilir yerlerden alınmalı, kaliteli ürünler tercih edilmeli. Kullanılacak kozmetiklerin varsa prospektüsleri incelenmelidir. Fazla kimyasal içermeyen, bitkisel kökenli kremler tercih edilmelidir.

Kozmetik ürünlerin yapısında bulunan ve hamilelikte kullanımı zararlı olabilecek bazı kimyasal maddeler:

Alüminyum klorür hekzahidrat: Terleme önleyici ürünlerde bulunur.

Avobenzone, Octinoxate: güneş kremlerinde bulunur.

Dietanolamin (DEA): Saç bakım ürünlerinde bulunur.

Formaldehit: Saç düzleştiriciler, tırnak cilalarında bulunur.

Hidrokinon: Fazla pigmentasyon görülen durumlarda renk açılması sağlamak için kullanılan cilt beyazlatıcı kremlerin yapısında bulunur.

Parabenler: Propil, butil, izopropil, izobutil ve metil parabenler

Ftalatlar: Parfüm ve losyonlarda, tırnak bakımı için üretilmiş ürünlerde kullanılır

Tioglikolik asit:  Tüy dökücülerde bulunur.

Retinoidler: Akne, sedef hastalığı gibi cilt rahatsılıklarının tedavisinde kullanılan kremler ve hapların yapısında bulunur. A vitamininin sentetik bir türevidir.

Kaynaklar:

Kaynak 1: http://www.journalagent.com/turkderm/pdfs/TURKDERM_47_4_194_199.pdf

Kaynak 2:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3114665/#__abstractid1061000title

Kaynak 3: https://books.google.co.in/books?id=_IhD0NbhTTQC&pg=PA52&dq=cosmetics+during+pregnancy&hl=en&sa=X&ei=40wVVY2pO-TBmAX6zIGYDw&redir_esc=y#v=onepage&q=cosmetics%20during%20pregnancy&f=false

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.