Hamilelikte oluşan varislerin nedenleri ve tedavisi

07.01.2014
21
A+
A-
Hamilelikte oluşan varislerin nedenleri ve tedavisi

GEBELİKTE VARİSLER

       Gebelikte varis sıklığında ve eğiliminde artış görülür.Bayanlarda varis görülme oranı gebelik döneminde 2-3 kat artar.Gebelik sayısının artması , çoğul gebelik fazla ayakta durma ,gebelikte hormonal değişimler varise eğilimi arttırır.


Gebelikte varis riski neden artar ?

       Anne karnında bebek büyüdükçe vücudun alt bölümlerindeki toplardamarlara baskı artar, bu da kirli kanın kalbe dönüşünü güçleştirir.Gebelikte progesteron hormonunun düz kaslar üzerine yaptığı gevşetici etki de önemli bir varis nedenidir.Yapısal yatkınlık gebelikte varis eğilimini arttırır.Gebeliğin son aylarında vajina bölgesinde de yaygın çok fazla belirginleşmiş varisler görülebilir, bunlar nadiren doğumu bile engelleyebilir.

Gebelikte varis oluşumunu önlemek için dikkat edilmesi gerekenler

Topuklu ayakkabı giymeyin

Beslenmenize dikkat edin ; bol sebze, meyve ve bol su tüketin

Gebelik döneminde aşırı kilo almaktan kaçının

Ayakta uzun süre kalmaktan kaçının

Gebelik döneminde uygun egzersiz , spor yapın ( yürüyüş )

Dar kıyafet ve dar ayakkabı giymeyin , rahat kıyafetler giyinin

Uzun süre oturarak kalmayın ara sıra ayağa kalkın, hareket edin

Sigaradan uzak durun

Fırsat buldukça uzanın ve ayaklarınızın altına yastık ve benzeri koyarak yükseltin

Otururken bacak bacak üzerine atmaktan kaçının ( bacak bacak üstüne atmak kan akımını engelleyerek varis oluşumunu kolaylaştırabilir )

Gebelikte varis tedavisinde neler yapılabilir ?

        Dinlenme , varis çorabı kullanımı , damar elastikliğini arttıran bazı ilaçların kullanımı faydalı olabilir.Gebelikte tüm ilaçlarda olduğu gibi varis için kullanılacak ilaçlar doktor tavsiyesi ile alınmalıdır.Bunun dışında hamilelik döneminde varisin cerrahi tedavisi planlanmaz.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.