Hamilelikte şeker hastalığı ( diyabet )

05.12.2014
1.360
A+
A-
Hamilelikte şeker hastalığı ( diyabet )


Hamilelik diyabeti nedir ?

       Gebelik döneminde anne adaylarının %3’ten azı gebeliğe özgü bir diyabete yakalanır.Gerek gebelikte olsun gereksi diğer tüm diyabet hastalarında pankreasın salgıladığı, bedenin glikozu kullanacağı yakıta çevirmesine yardımcı olan insülin hormonu yeterince üretilmez ya da işlenmez.Gebelikte ise bebeğin gitgide artan enerji gereksinimini karşılamak için annenin daha fazla insülin üretmesi şarttır.Aynı zamanda hormonal değişiklikler bazen insülini işleme yöntemine karışır ve kan şekerinin yükselmesine neden olur.


Hamilelik diyabeti nasıl tespit edilebilir ?

        Bu durum bir glikoz tarama testinde belirlenir.Genelde hiç bir uyarı belirtisi yoktur, ama bazen aşırı susuzluk ya da yorgunluk hissedebilirsiniz.


Hamilelik diyabetinin bebeğe zararı nedir ?

        Kan şekeri düzeyinin yükselmesi bebeğin çok fazla şeker almasına ve işlemek için kendi insülinini üretmesine ve yağ olarak depolamasına yol açar.Macrosomia adı verilen bu durum bebeğin normal doğum kilosu üzerinde gelişmesine neden olur.Büyük bebeklerin çoğu hiç bir sorunla karşılaşmadan dünyaya gelir, ama travmatik bir doğum ya da sezaryen riski de vardır.


Hamilelik diyabeti tedavisi nasıl olur ?

       Hamilelik diyabeti tanısı konduğu taktirde bir beslenme uzmanına yönlendirilirsiniz.Beslenme uzmanı nasıl bir yemek yeme alışkanlığınızın olduğunu gözden geçirir ve kilonuz ile hamileliğin kaçıncı haftasında bulunduğunuza bağlı olarak size uygun bir beslenme programı hazırlar.Daha önceden onaylanmış egzersiz programını yürütmeniz kan şekerinizi kontrol altında tutmaya yardımcı olur.Düzeyin sabitlendiğini anlamak için haftada bir ya da daha sık kontrolden geçmeniz gerekir.Eğer bu uygulamaların yararı olmazsa , gebelik diyabetine sahip kadınların %10’unda yapıldığı gibi insülin iğnelerine başlanması gerekir.Bu iğnelerin bebeği olumsuz bir yan etkisi yoktur.Genellikle günde iki kez tekrarlanan iğneleri nasıl yapacağınız size öğretilir ve ayrıca ev tipi glikoz ölçümleme aletiyle kan şekeri düzeyinizi ölçmeyi öğrenebilirsiniz.Kontrollerde bebeğinizin boyu ve kalp atım hızı da ölçülecektir.Ayrıca doğumdan sonra da kontrole gideceksiniz.Genellikle gebelik diyabeti doğumdan sonra sona erer, ama ileri yaşlarda diyabet olma riskiniz artar.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.