Hamilelikte tatlandırıcı ve diyet ürünlerin tüketimi

13.07.2014
14
A+
A-
Hamilelikte tatlandırıcı ve diyet ürünlerin tüketimi

Hamilelikte Diyet Ürünlerin Tüketimi

       Günümüzde yapay tatlandırıcı bulunan ürünler sıklıkla tüketilmektedir. Bunların kalorisiz olması ancak tat vermesi nedeniyle diyet dönemlerinde kullanımına sıklıkla rastlanır. Ayrıca bu amaçla kullanılan tatlandırıcıların sayısı her geçen gün artıyor. Hamile kadınlar da kilo alımlarını dengelemek için bu ürünleri sıklıkla tercih ediyor. Ancak bu süre içerisinde diyet yapılması ya da tatlandırıcı kullanılması gebelere önerilmiyor. Ayrıca tatlandırıcıların hamilelikte yan etkileri de bilinmediğinden riske girilmemesi de uzmanlar tarafından tavsiye edilen durumlardandır.Bazı deneylerde de sakarinin bebekte bazı kanser türlerinin risklerini arttırdığı gözlemleri de elde edilen sonuçlar arasında yerini alıyor.

Tatlandırıcılar için yapılan araştırmalar nasıl sonuç veriyor?

        Tatlandırıcılar hakkında deneylere ise günümüzde hala devam edilmektedir. Aspartamın ise güvenli olduğu düşüncesi deneyler sonucunda artmaktadır. Burada oluşan maddeler doğal ve zararsız olduğundan hamilelikte kullanımı riskli görülmemektedir. Ancak herkesin özel durumu bulunabileceğinden bu ürünlerin kullanımında doktorlardan bilgi almak oldukça yararlı oluyor. Böylelikle hatalı kullanımlardan yaşanabilecek sorunlar da engellenmiş oluyor. Asitli içeceklerin tatlandırıcı kullanılsa da zararı bilindiğinden daima her bireyin bunlardan uzak durması gerektiği uzmanlar tarafından belirtilir. Düzenli ve dengeli beslenme ile yaşanabilecek sorunlar gebelikte de en aza indirildiğinden çoğunlukla tatlandırıcı kullanmaya da gerek kalmıyor.


Tatlandırıcıları mecburen kullanan şeker hastaları hamilelik sürecinde ne yapmalıdır?

        Diyabet hastalarının ise hamilelik öncesi ve sonrasında doktor kontrolünde bulunması oldukça önemli olmaktadır. Böylece yaşanacak sorunların önüne geçilirken kullanılacak ilaçlar ve tatlandırıcılar da daha iyi bir şekilde belirlenebilmektedir. Ayrıca diyabet hastalarının gebelik düşündüğü dönemlerde uzman kontrolünde bulunması birçok sorunun önüne geçtiğinden fazlasıyla önemli bir nokta olarak duruyor. Bu sayede hastalığın etkilerinden dolayı anne ve bebeğin de zarar görmesi engellenmiş oluyor. Bilinçsizce ilaç ve tatlandırıcı kullanımları ise hem anne hem de çocuk için tehlikeli olabildiğinden kesinlikle önerilmeyen bir durumdur. Ayrıca günümüzde bazı tatlandırıcıların etkilerinin tam olarak bilinmediğini ve deneylerin hala devam ettiğini eklemek gerekiyor.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.