Hamilelikte topuklu ayakkabı giymenin 6 riski

18.05.2016
3.351
A+
A-
Hamilelikte topuklu ayakkabı giymenin 6 riski

Topuklu ayakkabı giymek ve üzerinde beklenilen süre zarfı özellikle hamilelikte büyük bir sorundur. Gebelik sırasında topuklu giymek güvenli mi? Kadınların hamileyken düzenli olarak topuklu ayakkabı giymesi çok zararlıdır. Birçok kadın hamileliği boyunca topuklu giyemez. Doktorları tarafından hamile bayanların yüksek topuklu giymesi tavsiye edilmez. Topuklu ayakkabı giymek bazı risklere ve rahatsızlıklara yol açabilir. Bu yüzden hamilelikte çok gerekmediği sürece topuklu ayakkabıları tercih etmemek gerekir.

Hamilelikte Topuklu Ayakkabı Giymenin Yol Açacağı Zararlar Nelerdir?

hamilelikte-topuklu-giymeniHamile bayanların topuklu ayakkabı giymeleri gerek kendi sağlıkları, gerekse bebekleri için iyi değildir. Gebelik durumunda giyilen topuklu ayakkabılar, birçok kazaya ve rahatsızlıklara yol açmaktadır.

  1. Üst Bacak Krampları

Hamilelikte uzun süre topuklu ayakkabı giyilmesi, bacak kramplarına yol açabilir. Topuklu ayakkabı giyildiği takdirde, baldır kaslarının ağrısı üst bacağa kadar vuracaktır. Haliyle bu durumda kaslarda kramplara yol açılmasına neden olur.

  1. Sırt Ağrısı

Yüksek topuklu giyen kişilerin duruşu değişir ve sırtın yuvarlak olması pelvik kaslara etki etmesini sağlar, kasların ileri doğru bükülmesine sebep olur. Hamilelik döneminde topuklu giyerek dik durmak, sırt ağrılarına yol açar. Sırt ve bacak bölgelerindeki bağ dokuları gebelik sırasında gevşer ve giyilen topuklu ayakkabılarda, destek alınamaz ve arka eklemlere aşırı derecede basınç uygulanır. Eklem çevrelerindeki basınç, bel dokularına ve leğen kemiğine ciddi zararlar verebilir.

  1. Denge Eksikliği

Hamilelikte dengenin sağlanması çok önemlidir. Bebeğin büyümesi ile anne adayları kilo almaya başlar ve vücut gittikçe ağırlaşır. Kilo alan hamile bayanların, topuklu ayakkabı giymesiyle bütün güç ayak bileğine verilir ve dengenin sağlanması engellenir. Gebelik sırasında dengenin kaybedilmesiyle oluşacak kazalar, anne karnındaki bebeğin yaralanmasına ya da vajinal bölgede açılma olmasına sebep olacaktır.

  1. Gerilen Kaslar

Gebelik döneminde giyilen topuklu ayakkabı, sırt, karın, ayak ve bacak bölümündeki kasların gerilmesine sebep olur. Hamilelik sırasında giyilen topuklu ayakkabılar, kasların gerilmesiyle dar gelmeye ve acı çektirmeye başlayacaktır.

  1. Ayaklarda Şişme

Topuklu ayakkabılar, ayakta ve ayak bileklerinde şişmeye sebep olmaktadır. Özellikle gebelikte giyilen dar ayakkabılar, yüksek topuklu ve platform olan ayakkabılar, ayaklara daha fazla zarar vererek, çeşitli rahatsızlıklara yol açar. Topuklu ayakkabılar da kan akışı sağlanmayacak ve ayağın alt bölümlerinde birikecektir. Bu durum ise, çeşitli ağrılara sebep olacaktır.

  1. Düşme Riski

Sadece hamile kadınlarda değil, topuklu ayakkabı giyen bütün kadınların düşme riski vardır. Hamile kadınlar dengelerini sağlamakta daha hassas oldukları için düşme riskli daha da artmaktadır. Gebe olan bayanların başının dönmesi ve dengesini kaybetmesi, bebeğin hayatını tehlikeye sokabilir.

Gebelikte Yüksek Topuklu Ayakkabı Giyme Tüyoları

Hamilelik döneminde yüksek topuklu ayakkabı giyilmesi hem anneyi, hem de bebeğinin sağlık durumunu kötü şekilde etkileyebilir. Fakat topuklu ayakkabı giyme konusunda ısrarcı olan hamilelerin ise bazı noktalara dikkat etmesi gerekir.

►Gebelik dönemi boyunca yüksek topuklu ayakkabılar yerine daha alçak topuklu ayakkabılar tercih etmesi gerekir.

►Ayakkabının kaliteli ve özellikle alt bölümünün dayanıklı olması, hamilelerin zorlanmamasına yardımcı olur.

►Topuklu ayakkabılarda rahatlık çok önemlidir. Alınacak ayakkabı kesinlikle dar olmamalı ve ayakkabının içerisinde ayaklar rahat olmalıdır.

►İnce topuklular yerine dolgun topuk ya da daha kalın topuklar tercih edilmelidir.

►Topuklu ayakkabılar gün boyu giyilecekse kısa molalar verilmesi, ayakların dinlenmesi için çok önemlidir.

►Hamileler, topuklu ayakkabıları çok fazla tercih etmemeli ve ayakta durulması gereken yerlerde asla giymemelidir. Sabit olarak saatlerce ayakta durulması, hamile bayanlar ve bebekleri için zararlı olabilir. Giyilen topuklu ayakkabılar anne adaylarında topuk ağrılarına sebep olduysa, baldır kaslarını geren egzersizler yapılabilir ya da birkaç dakikalık ayak bölümüne masaj uygulanabilir.

Hamile bayanlar tarafından giyilen yüksek topuklu ayakkabılar, kan akışını azaltarak, kanı pıhtılaştırır ve birçok damar rahatsızlıklarına neden olur. Hamilelikte topuklu ayakkabı giymek çok çeşitli sorunlara ve rahatsızlıklara sebep olur. Ayrıca hamile dönemi yaşayan bir bayan daha da ağırlaşır, hareketleri yavaşlar ve çoğu zaman topuksuz ayakkabıda bile yürümekte zorlanır. Topuklu giyen bir anne bebeğinin hayatını da tehlikeye atmaktadır. Yaşanan bir denge eksikliği, bayılma ve göz kararması ile düşülmesi durumunda, hem anne adayı, hem de bebek zarar görecektir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.