Hamilelikte uzak durulması gerekenler

01.06.2016
7.250
A+
A-
Hamilelikte uzak durulması gerekenler

Hamilelik Sırasında Uzak Durulması Gereken 30 Şey

Gebelik dönemi, anne adaylarının çoğu konuda dikkat etmesi gereken bir zamandır. Özellikle yenilecek olan gıdalar çok önemlidir. Tüketilen gıdaların çoğu fayda sağlarken, bazı gıdalarda hem anne adayları, hem de bebek için risk taşıyabilir. Hamilelik dönemi boyunca uzak durmanız gereken gıda ve sorunlar

Hamilelikte uzak durulması gereken besinler

1-Hamilelikte Pastörize Olmayan Süt Ürünleri :

Pastörize olmayan süt ürünleri listeria bakterisi içerir. Hamilelik döneminde tüketilmesi ise, düşük riskini arttıracağı için tercih edilmemelidir. Pastörize olmayan süt ürünleri, özellikle beyaz peynirde bulunur.

2-Hamilelikte Karaciğer Tüketimi

Karaciğer, A vitamini yönünden çok zengin olan bir gıdadır. Fakat hamilelikte A vitamininin işlenmemiş olan bitkisel gıdalardan alınması lazımdır. Karaciğer tüketimine dikkat edilmediği takdirde, bebekte oluşacak doğum kusurlarına neden olabilir.

3-Hamilelikte Balık ve Deniz Ürünleri

Balık Omega 3 içerdiğinden hamilelikte tüketilecek sağlıklı besinler arasındadır. Balığın yenilmesinden ziyade, nasıl tüketildiği de önemlidir. Balığın ve deniz ürünlerinin çiğ olan çeşitlerinde yüksek oranda cıva bulunur. Vücuda fazla cıva alımı, hamile bayanlar için doktorları tarafından tavsiye edilmemektedir. Çiğ deniz ürünlerinin dışında, uskumru ve kılıç balığı da pişirilmiş olsa dahi, bebeğin sinir sistemini etkilediği için tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Hamilelikte somon ya da ton balığını seçmek, sağlık açısından daha faydalıdır.

4-Hamilelikte Sebze Tüketimi

Sebzenin anne adayına ve bebeğe bir çok yararı dokunur. Sebze seçiminde daha çok haşlanan ve işlenmemiş olanlar tercih edilmelidir. Hormonlu sebzelerden uzak durulmalı ve bebeğin sağlığı için organik besinler düzenli olarak tüketilmelidir. Çiğ sebzeler risk taşımaktadır. Salata yapılmadan ya da tüketilmeden önce sirkeli suda bekletip, duruladıktan sonra yemeklerde kullanılmalıdır.

5-Hamilelikte Yumurta Tüketimi

Protein açısından zengin olan yumurta hamile bayanların mutlaka tüketmesi gereken gıdalardan biridir. Yumurta haşlanmış ya da kızartılmış olarak tüketilmeli ve çiğ yumurtadan uzak durulmalıdır. Çiğ olan veya az pişmiş yumurtalarda salmonella denilen bakteriler bulunmakta, anne ve bebekte enfeksiyon riskine neden olmaktadır.

6-Hamilelikte Et Tüketimi

Listeria ve toksoplazma bakterileri, et çeşitlerinde de bulunmaktadır. Fakat et pişirildiği takdirde, bu bakteriler yok olmakta ve sağlık açısından sorun teşkil etmemektedir. Hamilelik döneminde et tüketimine ayrı bir özen gösterilmeli ve az pişmiş etler yerine, tam pişmiş olan etler tüketilmelidir.

Hamilelik Döneminde Kaçınılması Gereken İçecekler Nelerdir?

Hamilelikte döneminde hamilelikten önce tükettiğiniz alkol ve sigaranın tüketimini tamamen durdurup bazı içeceklerin tüketimini de sınırlandırmalısınız .

7-Hamilelikte Alkol Tüketimi

Alkol içeren içecekler tüketildiğinde, hızla kana karışır ve bu durum bebeğin gelişimini etkiler. Düzenli olarak tüketilen, az miktarda alkol bile bebekte, öğrenme bozukluğuna, dikkat eksikliğine, konuşmakta zorlanmaya ve zekâ gerilemesine bağlı farklı zihinsel problemlere yol açmaktadır. Anne adaylarında ise, erken doğumlar ve düşük tehlikesi riskini arttırmaktadır. 

8-Hamilelikte Kafein Tüketimi

Kafein tüketimi, hamileleri dinçleştirip, enerjilerini yükseltse de, hem anne adayına, hem de bebeğe zararı olan bir maddedir. Kafein içerisinde hiçbir besleyici vitamin ya da mineral bulunmamaktadır. Hatta anne karnındaki bebeğin kan alımını azaltarak, büyümesini ve demir emilimini engeller. Aşırı tüketildiğinde bağımlılık yapan bir madde olduğu için gün aşırı ve az miktarda tüketilmelidir.

9-Hamilelikte Soda Tüketimi

Diyet sodada kafen ve yapay tatlandırıcı yüksek miktarda bulunur. Hamilelikte soda içilmesi doğum kusurlarına sebep olmakta ve bağırsak düzenini değiştirmektedir. Diyet sodalardan uzak durulmalı ve asitli içeceklerin tüketimi de sınırlandırılmalıdır.

Hamilelikte zararlı alışkanlık, yaşam tarzını değiştirmek gerekir

10-Hamilelikte Sigara İçilmesi

Sigara içilmesinin anne ve bebek üzerinde ciddi derecede etkisi bulunmaktadır. nikotin ve karbon monoksit oksijen yoluyla vücuda alınarak, bebeğin gelişimini engeller ve çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilir. Ayrıca düşük tehlikesi ve erken doğum riskini yükselterek, bebek ölümlerine neden olmaktadır. Hamile bayanların, sigara içilen ortamlarda dahi bulunmaması gerekir. Pasif içicilik de, bebeğe en az sigara içilmesi kadar zarar vermektedir.

11-Hamilelikte Yasadışı İlaç Kullanımı

Kokain, bonzai ve daha birçok uyuşturucular beyni uyuşturmakla kalmayıp, bebekte de, ciddi komplikasyonlara neden olmakta ve hamileliği olumsuz etkilemektedir. Tüketildiği takdirde doğum sonrasında bebekte terleme, aşırı sinir ve nöbet geçirme belirtileri göstererek, bebeklerin hem psikolojik, hem de fiziksel olarak zarar görmelerini sağlamaktadır. Ayrıca hamilelikte alınan; amfetamin, barbitürat, ecstasy, esrar, eroin, afyon, morfin, ketamin gibi ilaçlarda ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Bu tür ilaçların ne hamilelikte, ne de doğum sonrasında kullanılmaması lazımdır. 

12-Hamilelikte Stres Yaşanması

Hamile olan bayanlar, değişen hormonları nedeniyle çok çabuk sinirlenebilir, üzülebilir ve ağlayabilirler. Değişik ruh hallerinin olması gayet normaldir. Fakat yaşanan stresin yoğunluğu anne adaylarını ve haliyle bebeği de etkilemektedir. Sinirlenecek ortamda bulunmamaları ve stres yaşamamaları gereklidir. Aksi takdirde uykusuzluk, kabızlık gibi sorunlara neden olarak, zorlu bir hamilelik dönemi geçirilecektir.

13-Hamilelikte Cilt ve Saç Bakımı Ürünleri

Anne adaylarında tüketilen gıda vitaminlerinin çoğu bebeğe fayda sağlayacaktır. Vitamin eksikliğine bağlı çeşitli cilt sorunlu ortaya çıkacak ve cilt bakımı gerekecektir. Fakat cilt bakımı ürünleri konusunda çok dikkat edilmelidir. Kimyasal olan cilt ürünlerini tercih etmek yerine, evde yapılabilen ya da doğal olan cilt bakım ürünleri seçilmelidir. Cilt ürünlerinin kimyasal olması ciltte, alerji, kızarıklık, aşırı kuruma ve pullanmaya sebep olabilir.Gebelik döneminde saç bakım ürünlerinde de çok dikkatli olunması gerekir. Seçilecek saç bakım ürünleri bebeğin gelişimini etkileyerek, zarar verebilir. Saç boyalarında ve bakım ürünlerinde doğal olan maddeler kullanılmalı, kimyasal olan ürünler, hamilelik boyunca tercih edilmemelidir. Ayrıca hamileliğin ilk üç ayında bebeğin organ gelişimi olduğu için bu dönemde saç boyama, röfle, gölge, balyaj yapılmamalıdır. 

Hamilelik sırasında kaçınılması gereken genel riskler

14-Hamilelikte Reçetesiz İlaç Kullanımı

Hamile bayanlar, daha hassas bir yapıya ve bünyeye sahiptir. Baş ağrısı, diş ağrısı, diz, ağrısı, bel ağrısı ya da diğer ağrılarda hemen ilaç alınmamalıdır. Ayrıca hamilelik döneminde en basit bir durumda bile, doktora sorulmadan ilaç kullanılmaması lazımdır. Çünkü ilaçların içerisinde bulunan kimyasal maddeler bebeğe ve anneye zarar verebilir. 

15-Hamilelikte Kimyasal Ürün Teması

Mutfakta ve banyoda kullanılan çamaşır suyu, cif, leke çıkarıcılar, boya sökücü, spreyler ve daha bir sürü deterjanlar kimyasal madde içerir. Herhangi bir temasta ve hatta solunmasında dahi, annenin ve bebeğin kan dolaşımına ulaşır, nefes alırken tıkanma, zorlanma, öksürme gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.

16-Hamilelikte Evde Hayvan Beslemek

Gebelik döneminde evde evcil hayvan beslemek kuralları uyulduğu sürece sorun teşkil etmez.Evcil hayvanınızın veteriner tarafından kontrolünü ve aşılarını, parazit ilaçlarını yaptırmanız gerekir.Kedilerde bulunan toksoplazma adı verilen parazit gebelikte anneye geçerse bebeği etkileyebilmektedir.Bu nedenle evde kediniz varsa kendinin kumu , dışkısıyla temas etmeyin, temizliğini başka birinin yapması gerekir.Kedinizi çiğ et ile beslemeyin, çiğ etler  kediye parazit bulaşmasına neden olabilir.

17-Hamilelikte Diş Röntgeni Çektirmek

Hamilelikteki diş tedavilerinde yapılan ilk şey röntgen çekilmesidir. Fakat röntgen çekimi hamilelik döneminde riskli olabilir. Bu yüzden anne adayları röntgen çektirmeden önce, doktorlarına danışmalı ve ona göre hareket edilmelidir.

18-Hamilelikte Hamam ve Bronzlaşma Yerleri

Gebelik döneminde hamam, sauna, jakuzi, kaplıca, solaryum gibi yerler anne adayları ve özellikle bebeğin ilk zamanlarda organ gelişimini çok etkiler ve Nöral doğum kusurlarına sebep olur. 

19-Hamilelikte Güneşlenmek

Cilt hamilelikte çok fazla güneşe maruz kalmamalı ve korunmak için koruyucu losyonlar kullanılmamalıdır. Güneş kremleri ve losyon seçimine dikkat edilmeli, doğal olan kozmetikler alınmalı ya da doktora sorularak hamilelere uygun bir güneş kremi alınmalıdır. 

20-Hamilelikte Ev Temizlemek

Hamileliğin son aylarında, yapılan hareketler çok önemlidir. Çünkü ani hareket, zorlama ve ev işleri bebeğin zarar görmesini sağlayabilir ya da açılma yaşanarak erken doğuma sebep olabilir. Ayrıca ev işlerinde kullanılacak olan malzemeler mide bulantısına ya da diğer rahatsızlıklara sebep olabilir.

21-Hamilelikte Haşere Kovucu Spreyler

Evdeki haşerelerle uğraşılması çok zordur ve alternatif olarak kovucu spreyler kullanılabilir. Püskürtülen kimyasal spreyler anne adayının ya da bebeğin merkezi sinir sisteminde yan etki yapabilir ve zarar görmelerine yol açabilir. Bu süre zarfında kimyasal olan spreylerden çok, doğal spreyler kullanılabilir ya da pencerelere sineklik taktırılabilir.

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken Hareketler Nelerdir?

Bebeğin zarar görmemesi için anne adayları yaptığı hareketlere daha fazla özen göstermelidir. Kasılma, gerilme ve egzersiz hareketlerine dikkat edilmeli ve zorlanacak hareketler yapılmamalıdır.   

22-Hamilelikte Ağırlık Kaldırma

Ağırlık kaldırma egzersizleri özellikle ilk üç ay ve son üç ay asla tercih edilmemeli, daha sonrasında ise gerekmedikçe yapılmamalıdır. Aksi takdirde erken doğuma ya da düşüğe neden olabilir.

23-Hamilelikte Kasılma ve Gerilme Hareketleri

Gebelik döneminde anne adayları, hem kendileri, hem de bebekleri için yapacağı egzersizlere çok dikkat etmelidir. Gevşeme hareketleri stresi azalttığı gibi, kasılma ve gerilme hareketleri de, bebeğin anne karnında sıkışmasına ve zarar görmesine neden olmaktadır. 

24-Hamilelikte Lunapark Gezileri

Hamileyken, binilecek eşyalar çarpma ve sarsma durumundan dolayı bebeğin sağlığı için sorun yaratabilir, düşük tehlikesine yol açabilir. Özellikle çarpışan arabalar, gondol, balerin gibi aletler tercih edilmemelidir. Gebelik dönemlerin ilk birkaç ayında, herhangi bir rahatsızlık yoksa aşırıya kaçılmadan binilebilir. Fakat gebelik üç ayı geçtikten sonra, doğuma kadar riskli olan aletlere binilmemelidir. 

25-Hamilelikte Bisiklete Binmek

Hamilelikte düşük tehlikesi ya da kanama sorunu olmadığı takdirde ilk aylarda, bisiklete binilebilir. Fakat ilerleyen aylarda ağırlık artacağı için bisiklete binmek, anne ve bebek için sorun teşkil edebilir.

26-Hamilelikte Kayak Yapmak

Kayak yapılması düşme ve yaralanma riskini arttırır. Yokuş aşağı kayaklarda karın dengeleme sorunu oluşabilir. Kayak yapmak,hamilelerin seçmemesi gereken bir spor dalı olmaktadır.

27-Hamilelikte Koşu Yapmak

Gebelik döneminde çok fazla yorulmamak lazımdır. Hamilelikte ilk üç ay boyunca aşırıya kaçılmadan, hafif tempoda koşu yapılabilir. Fakat daha sonrasında dikkat edilmeli koşu yerine, yürüyüş yapılmalıdır.

28-Hamilelikte Su Sporları

Dalış, sörf ve su kayağı gibi spor dalları hamilelik döneminde çok risklidir. Yapılan sporda, oluşan hava kabarcıkları kan dolaşımı düzenini sarsar ve düşmeye bağlı yaralanmaları arttırır.

29-Hamilelikte Tenis Oynamak

Tenis oynamak, güzel ve eğlenceli spor dallarından biridir. Düzenli olarak tenis oynayan bayanların, hamilelik dönemlerinde ilk üç aya kadar fazla yorulmamak şartıyla tenis oynamaları mümkündür. Daha sonrasında ise, karın büyüdükçe tenis oynanması daha zor olacak ve bu durumda anne ve haliyle bebeği de yoracaktır. Ayrıca zıplamaya bağlı olarak, bebeği sarsacak açılmalara ve düşük tehlikesine neden olacaktır.

30-Hamilelikte Binicilik Sporları

Bayanların hamilelik dönemlerinde tercih etmemesi gereken, en tehlikeli spordur. Atın çifte atması ile düşme tehlikesi yaşanarak, yaralanmalara, vajinal bölgenin açılmasına, düşük riskine ve hatta erken doğuma kadar yol açabilir. 

Hamilelik döneminde uzak durulması gereken besinler- Video

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.