Hamilelikte varis riski artar mı ?

04.03.2016
179
A+
A-
Hamilelikte varis riski artar mı ?

Anne adaylarının hamilelik döneminde en çok şikayetçi oldukları konulardan biri de varislerdir. Bu durum anne adaylarının hem güzelliğini tehtit eden hem de sağlık açısından problemlere neden olabilen varislerle ilgili bilmek istedikleriniz ve alabileceğiniz önlemler hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

Varis, toplardamarların genişleyerek ve kıvrılarak cilt yüzeyinde belirgin hale gelmesi olarak tanımlanıyor.İlk hamilelikte varis gelişimi daha az görülmesine karşın, hamilelik sayısı arttıkça varis ortaya çıkma olasılığı da artıyor. Varis vücutta en çok bacaklarda görülür. Peki, anne adaylarının en büyük dertlerinden biri olan varis neden ve nasıl oluşur ? Hamilelik, varislerin ortaya çıkmasını neden kolaylaştırır ? Varislerden korunmanın yolları nelerdir ? İşte, tüm bu soruların cevaplarını makalemizde verdik.

Varisler neden oluşur ?

Venler( toplardamarlar ), vücuttan kanı kalbe geri götüren yapılardır. Arterler ( atardamarlar ), kanı kalbin kasılmasıyla pompalarken, toplardamarlar kanı başka yöntemlerle kalbe geri götürmek durumundadır. Genellikler  atardamarlar ve toplardamarlar vücutta birbiriyle ‘’ Sırt sırta vermiş’’ şekilde bulunur. Kalp, kanı atardamarlarla ileriye doğru pompaladıkça, ortaya çıkan dalgalanma, toplardamar içindeki kanı, kalbe doğru götürür. Bunu sağlayan mekanizma toplardamarların yapısında bulunan kapakçıklardır. Bu kapakçıklar kanın yalnızca bir yönde, kalbe doğru akmasına izin verir ve böylece kanın geriye kaçışını önler. Başta bacaklar olmak üzere vücudun kaslı bölgelerinde bulunan toplardamarlar, kasların kasılmasıyla oluşan itici güç ve kapakçıkların geri kaçışı engellemesi sayesinde kanı kalbe doğru götürürler. İşte varislerde temel bozukluk bu kapakçıkların işlevlerini yitirmiş olmasıdır. Böylece kan geriye daha kolay kaçmakta , bu kaçış belli bir bölgede kanın birikmesine yol açmakta ve biriken kan, damarın yapısını ve şeklini bozarak damarın ciltten görülür hale gelmesine neden olmaktadır. Varisler cilt yüzeyinde mavi, kıvrımlı, dokununca içlerinde kan olduğu kolaylıkla hissedilen ve ileri durumlarda ağrılı olan damar yapılarıdır. Ailesinde varis olan anne adayları daha çok risk altındadır. İlk hamilelikte ortaya çıkan varisler, hamilelik sayısıyla birlikte artış gösterir. Genellikle baldırlarda ve diz arkasında ortaya çıkan varisler büyüdükçe şikayetler artar. Bu da bacakta ağrı, dolgunluk hissi ve estetik bozukluklar olarak kendini gösterir.

Hamilelik varis riskini neden artırır ?

Hamilelikte, büyüyen bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için vücuttaki kan miktarı belirgin bir şekilde artar. Dolaşımda daha fazla olan kan bulunduğundan özellikle bacaklarda kanın birikmesi kolaylaşır. Toplardamarların kapakçık mekanizması kanı kalbe doğru pompalamada yeterince başarılı olamaz. Bu da cilt yüzeyindeki toplardamarın belirginleşmesine ve belli bir süre sonra varisleşmesine neden olur. Ek olarak büyüyen uterusun ana toplardamarlara yaptığı baskı, bu damarlardaki kan birikimini artırır. Böylece vücudun alt taraflarındaki toplardamarlarda kan akımı yavaşlar, kan birikir ve bacaklar ve vulvada varisler, anüste ise hemoroitler ortaya çıkabilir. Hamilelikte artan miktarlarda salgılanan progestoron hormonunun damarlardaki düz kasları gevşetmesi varis oluşumunu daha da kolaylaştırır.

Varisten korunmak ve ilerlemesini önlemek için neler yapmalı ?

Varisleriniz şiddetliyse sabahları kalktığınızda bacaklarınızı hafifçe kırarak destekleyen bir külotlu çorap kullanabilirsiniz. Bu çorapların özellikle varis için üretilmiş olanları da vardır ve bunlar bacaklarda kanın birikmesini nispeten önler.

Hamilelik için varis çorabı

Az basınçlı ve orta basınçlı olmak üzere iki tür varis çorabı vardır. Doktorlar hamileliğin 4 ve 5. Aylarından itibaren anne adayları için üretilen batın bölümü esnek olan varis çoraplarının kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Ancak bu konuda kendi doktorunuza danışmalısınız.

►Varis çoraplarının piyasada pek çok çeşidi mevcut. Bu nedenle seçerken doktorunuza danışmalısınız.

►Uzun süre oturmak ve özellikle de bacak bacak üstüne atarak oturmak kan akımını yavaşlatır. Yine otururken sandalyenizin baldırınıza temas etmesi ( Yani bacağınızı ‘ kesmesi ‘ anlamında ) dolaması yavaşlatarak varis oluşumunu kolaylaştırabilir. Otururken bacaklarınızın altına yastık koyarak yükseltmenizde varis oluşumunu bir derece engeller.

►Uzun süre ayakta kalmaktan kaçınmalısınız. Kendinize her fırsatta oturma şansı yaratmalısınız.

►Yürüyüş bacak kaslarınızı çalıştırır. Bacak kaslarını çalıştığında da bacaklarınızdaki toplardamarların kalbe doğru hareketi kolaylaşır.

►Düzenli olarak yürüme  alışkanlığı kazanırsanız varis oluşma riskinizi ve oluşan varislerin şiddetini önemli derecede azaltabilirsiniz.

►Özellikle büyük varisler şiddetli darbelerle yırtılabilir. Çok ender görülen ve kan kaybına yol açabilen bu durumu önlemek için varis olan bölgelere darbe gelmesinden ( Çarpmalar ) kaçınmalısınız.

►Tedavide son zamanlarda bitkisel kaynaklı olan ve hamileliğin ilk 3 ayından sonra kullanımında bir sakınca olmadığı düşünülen ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçları doktor önerisine göre uygun dozlarda kullanabilirsiniz.

►Hamilelikten sonra varisler genellikle birkaç haftada kaybolur. Ancak özellikle çok doğum yapanlarda varisler doğumdan sonra da kaybolmayabilir. Bu gibi durumlarda uzman doktor sizin için uygun bir tedavi veya ameliyat uygulayabilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.