Hamilelikte Ve Doğum Sonrası Göğüs Bakımı

15.10.2015
68
A+
A-
Hamilelikte Ve Doğum Sonrası Göğüs Bakımı

         Hamilelik döneminde ruhsal, fiziksel ve duygusal sayısız değişiklik yaşayan anne adayı hemen her konuda azami özen göstermelidir. Özellikle kilo alımı ve göğüste süt üretimi sebebiyle büyüyen göğüslerin bakımı hem hamilelik döneminde hem de doğum sonrasında çok büyük önem taşımaktadır. Hamilelikte süt kanalları aktif olduğu andan itibaren göğüslerin boyutları büyürken aşırı hassasiyet hissi de yaşanır.  Göğüslerde süt arttıkça çatlamalar ve çizgiler oluşmaktadır.

Gebelik döneminde memelerden süt gelmesi

  Gebeliğin son dönemlerinde memelerden sarı veya beyaz süt gelebilir.Bu durum anne adayı açısından herhangi bir sakınca içermez.Meme başından gelen süt ılık sabunlu bir bez yardımı ile temizlenebilir. Gün içinde rahatsızlık hissi verecek miktarda sütün çok gelmesi halinde, göğüs pedleri kullanılabilir.

Hamilelik Döneminde Göğüs Bakımı

            Hamilelik döneminde tüm vücut ve özellikle de göğüs ve basenlerde çatlak oluşmaması için kurumayı önlemek, nemlendirmek şarttır. Bu sebeple ılık su ile duş alındıktan sonra besleyici doğal yağlarla, bakım kremleriyle göğüsleri nemlendirmek gerekmektedir. Bunun dışında sarkmaları önlemek için de soğuk su ile günde iki kez göğüs ve çevresine kompres yapmak faydalı olacaktır. Büyümeye başlayan göğüsler için özellikle hamileliğin ikinci döneminde memeyi alttan destekleyen, sıkmayan, pamuklu kumaştan üretilmiş sutyenler kullanılmalıdır. Son aylarda göğüsten gelen sarımsı akıntı temiz, yumuşak bir bez ya da pamukla silinmeli, günlük göğüs petleri kullanılmalıdır.

Doğum Sonrasında Göğüs Bakımı

►Doğum sonrasında hem anne sütünün besin değerine zarar vermemek hem de göğsü mikroplardan korumak için hijyene azami özen gösterilmelidir. Ilık su ilke nemlendirilmiş temiz ve yumuşak bezle sık sık göğsü silerek bebeği emzirmek gerekmektedir.

►Göğsün silineceği gazlı bez yada pamuğa karbonat katılarak kaynatılmış ve ılıtılmış su dökmek ve göğsü bu şekilde dezenfekte etmek uygun bir temizlik yöntemidir.

►Göğsün çatlamasının sebeplerinden birisi de, uzun süre sütle dolu olarak kalması ve sık emzirilmemesidir. Bu bağlamda bebeğin sık sık emzirilmesi ve göğüste çok fazla süt birikmemesine izin verilmemesi de çatlakları önlemeye yardımcı olacaktır.

►Bebeğin istekle emmesi ve süt üretiminin daha fazla olması için annenin stresten uzak, rahat ve huzurlu olması gerekir. Aksi halde bebek de huysuzlanır ve emmez, göğüste gerginlik, göğüs uçlarında büyüme ve çatlaklar oluşur.

►Göğüs uçlarının yeteri kadar temizlenmemesi ve nemlendirilmemesi çizik şeklinde yaralara ve büyük çatlaklara sebebiyet verdiğinden, emzirme esnasında anne acı hissi yaşar ve bebek de emmekte zorlanır. Hatta açık yara şeklinde olan çatlaklarda enfeksiyon riski de bulunduğundan hem bebeğin hem de annenin sağlık durumu açısından tehlikeli bir durum yaşanabilir.

►Çatlamış veya çatlama ihtimali olan göğüsler için E-Vitamini içeren kremlerin kullanılması faydalı olacaktır. Bu sayede beslenen göğüslerde yara ve çatlak oluşmayacaktır.

►Göğüslerin ıslak ve nemli kalması çatlamasına sebep olduğundan emzirildikten sonra mutlaka kurulanması gerekir.

►Doğumdan önce annenin, mutlaka doğum hemşiresi veya doktorundan emzirme yöntemi konusunda bilgi alması gerekmektedir. Zira doğru teknikle emzirmemek de göğüslerde yaralara sebebiyet verebilmektedir. Örneğin bebek sadece göğüs ucunu değil, kahverengi bölümün tümünü ağzına alarak emmelidir. Bunun için de annenin bebeğe göğsünü doğru şekilde vermesi gerekir.

Göğüslerde Meydana Gelen Yaraların Çözümleri

Yeterli önlem alınmadı ve göğüslerde çatlak ve açık yaralar oluştuysa iyileşinceye kadar bebeği emzirmemekte, sütü sağıp içirmekte fayda vardır. Aksi halde açık yaralar varken emzirmek hem anneye acı hissi verir hem de bebeğin ağzında, dudaklarında yaralara sebebiyet verebilir. Böyle bir durumun daha kısa sürede atlatılabilmesi için göğüs ucu yaraları için üretilen tıbbi kremler kullanılarak iyileşme süreci kısaltılabilir ve anne sütü bebeğe sağılarak verilebilir. Göğüslerdeki çatlaklardan dolayı annede ateşlenme, göğüslerde şişme, yanma ve ağrı hissi var ise beklenmeden doktora başvurulmalıdır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.