Hamilelikte yatak istirahati

29.07.2014
27
A+
A-
Hamilelikte yatak istirahati

       Gebelikte yatak istirahati yaşanabilecek komplikasyonları ve olumsuz durumları engellemek için hekimler tarafından en sık başvurulan yöntemler arasında yer almaktadır. Hekim, komplikasyonların ve olumsuzlukların tehlike durumuna göre evde belirli aralıklarla ya da sürekli olarak ya da hastanede yatak istirahati önerebilmektedir. Burada esas amaç gebeliğin sağlıklı bir şekilde ve olması gerektiği gibi ilerlemesini sağlayabilmektir.

Yatak İstirahati Hangi Durumlarda Gerekmektedir?

Hipertansiyon

Rahim ağzı yetmezliği

Vajinal kanama

Erken doğum tehlikesi

Çoğul gebelik

Önceki gebeliklerde ölü doğum ya da düşük meydana gelmiş olması

Plasenta previa

Rahim içi gelişme geriliği


Yatak İstirahati Nasıl Yapılmalıdır?

    Gebelikte yatak istirahati genellikle yana yatarak dizlerin karna çekilmesi şeklinde yapılması tavsiye edilmektedir. Sırt üstü yatılması durumunda ise topukların, omuz hizasından yukarıda tutulması gerekmektedir. Eğer yatak istirahatinin süresi uzarsa, tonus kaybı ya da eklem ağrıları meydana gelebilmektedir. Yan yatmayı tercih eden kadınlar belirli aralıkla sağa ve sola doğru yatış yönlerini değiştirerek kasların çalışmasını ve basıncın azalmasını sağlayabilirler. El ve ayak bileklerinin dairesel bir şekilde hareket ettirilmesi, kol ve bacaklarında gerdirilmesi gibi basit egzersizlerde yatak istirahatinde kadınları oldukça rahatlatacaktır. Eğer hekiminiz gebelikte yatak istirahati tavsiye ettiyse bunu bebeğinizin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için bir gereklilik olarak görmeli ve mutlaka hekiminizin söylediklerine harfiyen uymaya özen göstermelisiniz.


Yatak İstirahati Ne İşe Yarar?

        Gebelikte yatak istirahati gerekliliğinin en önemli sebepleri arasında erken doğum tehlikesinin bulunması gelmektedir. Yatak istirahati sayesinde aktivite azalmakta ve rahim ağzının kapalı kalması sağlanmaktadır. Böylece erken doğum ihtimali düşürülebilmekte ve bebeğin anne karnında daha uzun kalarak sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi amaçlanmaktadır. Erken doğum ihtimali ile birlikte eğer sebebi belirlenememiş kanamalar varsa, yatak istirahati sayesinde bu kanamalar azalmaktadır. Aynı zamanda hipertansiyonu olan gebelerde, bu şekilde tansiyon kontrol altına alınabilmektedir.
Eğer hekimiz size yatak istirahatini zorunlu tuttuysa oturup oturamayacağınız, yatakta ne kadar süre yatmanız gerektiğini, yemeklerinizi yatakta yemeniz gerekip gerekmediğini ve cinsel ilişkinin ne kadar süre yasak olduğunu mutlaka hekiminize sormanız gerekmektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.