Hamilelikte yoğurt yemenin faydaları nelerdir ?

18.06.2016
6.318
A+
A-
Hamilelikte yoğurt yemenin faydaları nelerdir ?

Hamilelikte Yoğurt Yemek Güvenli Mi?

Hamilelik döneminde yoğurt besleyici özelliği sayesinde anne adayları tarafından tüketilmesi tavsiye edilen besinlerdendir. Yoğurt tüketiminde diğer süt ve süt ürünlerinde olduğu gibi pastörize edilmiş sütten yapılmasına dikkat etmeliyiz.Pastörize edilmemiş sütten yapılmış yoğurtlar anne karnında bebeğin yaşamı  için tehlikeli bir enfeksiyon olan listeria ya neden olabilmektedir. Listeria bebeğin yaşamını tehlikeye soktuğu gibi hamileliğin düşük ile sonlanmasına da neden olabilmektedir.

Yoğurt, güvenilir ve zararsız yiyecekler arasındadır. Uzun süre tok tutma özelliği ve probiyotikler tarafından zengin bir besin olmasından dolayı tercih edilmelidir.

Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

►Yoğurt vücut için yararlı olan bakterileri içeren ve bu yönü ile sindirim sistemi için oldukça faydalı olan bir besindir.

►Laktoz sindirimi konusunda önemli bir yere sahip olan yoğurt, sağlıklı bir sindirim sistemi için büyük öneme sahiptir.

►Vücuda önemli bir enerji kaynağı niteliği taşımakta ve çağın hastalığı niteliğinde olan halsizlik ve uyuşukluğa çare özelliğindedir.

►Yoğurt oluşumunda faydalı bir bakteri süt içeriğindeki laktik asit ile reaksiyona girerek sağlık için faydalı olan yoğurdu meydana getirmektedir.

Hamilelikte Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Günlük tazelikte bulunması mümkün olan yoğurt, kremsi dokusu ve hafif lezzetinin yanı sıra, hamile bayanlar için şifa kaynağı niteliğinde bazı faydalara sahiptir.

►Hamilelik döneminde bebeğin diş ve kemik gelişiminin yerinde olabilmesi için anne adayının bolca kalsiyuma ihtiyacı vardır. Bu dönemde en sağlıklı kalsiyum kaynağı olarak yoğurt tercih edilmelidir.

►Protein bakımından zengin olan yoğurt, hücrelerin yenilenmesi konusunda da anne adayına destek niteliğinde bir besindir.

►Gebelik döneminde vitaminlere olan ihtiyacı artan anne adayı bu ihtiyacının büyük bölümünü yoğurttan karşılayabilir.

►Hamile kadınların kan basıncını düzene koyma özelliğine sahip olan yoğurt, yüksek tansiyona bağlı olan preeklampsi (erken doğumları ) büyük ölçüde azalttığı bilinmektedir.

Hamilelik Zehirlenmesi ( preeklampsi )Belirtileri Nelerdir?

►Eller ve ayaklarda anormal şişlikler

►İdrardan kan gelmesi

►Bulantı ya da kusma hissi

►Baş ve karın ağrısı

►Kilo kaybı

Bu noktada yoğurdun hamile kadınlara olan faydaları araştırılırken 33 bin Norveçli bayan üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda düzenli yoğurt tüketimi ile preeklampsi ihtimalinin azaltılabileceği tespit edilmiştir.

Hamilelik Döneminde Probiyotik Yoğurt Yemenin Faydaları

Yoğurt genel olarak sağlık için yararlı bir üründür ve bu özelliği hamile bayanlar içinde geçerlidir. Faydalı bakteriler tarafından içeriği yüksek değerde olan yoğurt, enfeksiyon riskini azaltan bir besindir. Sindirim sırasında zararlı bakterilerin dışarı atılmasını probiyotik adı verilen yararlı bakteriler sağlamaktadır. Gebelik döneminde bayanları bekleyen en büyük tehlikelerden biri olan kabızlık riskini azaltmaktadır. Bağırsak hareketlerinin düzene girmesi ve sağlıklı bir sindirim sistemi için yoğurt önemli bir yere sahiptir.

Hamilelikte Yoğurt Tüketirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yağsız bir besin olmasından dolayı hamilelikte diyet yapmak durumunda olan anne adayları için ideal bir besindir. Ancak sağlıklı bir besin olan yoğurdu doğru şekilde tüketmek de fayda vardır.

►Vücudun ihtiyacı olan bazı vitamin ve mineralleri doğal kaynağı olan yoğurdun günlük tüketim miktarına dikkat edilmelidir.

►Hamilelik döneminde çok fazla kilo almamak için yoğurdu sade olarak yemeye özen gösterin.

►Yoğurdun yalın tadından sıkılanlar, yoğurduna sevdiği meyvelerden ya da bal ekleyerek tatlandırabilirler.

Hamilelik döneminde sağlıklı beslenmek demek, yararlı besinlerden uzak durmak anlamında değil, yenecek miktarların doğru ayarlanması anlamına gelmektedir. Bu nedenle gebelik döneminin keyfini çıkarmak için gereksiz detaylarda kaybolmak yerine keyifli olan bu sürecin tadını çıkarmak gerekir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.