Hamilelikte yüzde koyu renk lekelenme

09.08.2014
69
A+
A-
Hamilelikte yüzde koyu renk lekelenme

Hamilelikte Yüzde Koyu Renk Lekelenme

       Gebelik maskesi yani hamilelik süresinde ciltte meydana gelen pigmentasyon artışı birçok kadında karşılaşılan bir durum olmaktadır. Yüzde meydana gelen bu koyu lekeler genellikle doğum sonrasında kaybolmaktadır. Gebelik maskesi, gebelikte hormonlarda meydana gelen artışın melanotropin maddesini arttırması sebebiyle meydana gelmektedir. Genellikle alın, burun ve yanaklarda görülmektedir. Aynı zamanda meme uçlarında, koltuk altında, genital bölgede de görülebilmektedir. Özellikle vücudun güneşe çok fazla maruz kaldığı bölgelerde daha fazla koyu lekelenme görülmektedir.

       Hamilelikte yüzde koyu renk lekelenme güneş sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hamile kadınların, güneşli bir ortama çıkarken mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş koruyucuları kullanması gerekmektedir. Aynı zamanda mümkün olduğu güneşe çıkmamaları gerekmektedir. Güneş koruyucular, UVA ve UVB koruması içermelidir. UVA kapalı mekanlarda camın içerisinden de geçebildiği için dışarı çıkılması bile güneş koruyucuların kullanılması gerekir. Hamilelikte yüzde koyu renk lekelenme genellikle doğum sonrasında tamamen geçmektedir. Ancak kimi zaman uzun yıllar boyunca bu lekelerden kurtulmak imkansız bir hal alabilir. Kadınlar, eğer doğumun üzeriden uzun bir zaman geçmesine rağmen hamilelik lekelerinden kurtulamıyorlarsa, mutlaka bir dermatoloji uzmanına danışmalı ve leke tedavisine başlamalıdırlar.

Koyu lekeler konusunda yapılabilecekler

Güneşe maruz kalmaktan kaçınmalı

Güneş korucu krem kullanılmalı

Şapka, gözlük kullanılmalı

Güneşe
hassasiyeti arttıran ilaçlar ve kozmetikler kullanılmamalı

Melanositlerin pigment üretmesini azaltmak ve lekelerin rengini açmak için özel ilaçlar kullanılmalı

Doğum sonrasında leke giderici lazer tedavisi uygulanmalı

Hamilelik lekelerinin tedavisinde ilaç kullanımı ve lazer uygulaması doğumdan sonra yapılmalıdır. Doğum yapmış olmasına rağmen lekeleri geçmeyen kadınlar, dermatolog tarafından uygun görülmesi halinde bu tedavi seçeneklerini uygulamalıdırlar. Uygulanan tedaviler genellikle koyu ten rengine sahip olan kişilerde daha geç cevap vermektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.