Hangi günlerde kolay hamile kalırım

09.04.2013
19
A+
A-
Hangi günlerde kolay hamile kalırım

HANGİ GÜNLERDE KOLAY HAMİLE KALIRIM?

Çiftler başlangıçta gebeliği önlemek için bir takım yollara başvururlar. Ancak bir bebek sahibi olmaya karar verdikleri an itibari ile şaşırtıcı gerçekler ile karşı karşıya kalırlar. Bu gerçek şu şekilde açıklanabilir; bir aylık adet döneminde hamileliğin oluşması için geçerli süre 4 – 5 gün ile sınırlıdır. Bu süreçte döllenmek için hazırlanan bir yumurtanın yumurtalıktan çıkarak tüplerden ilerleyerek rahme ulaşması sağlanmalıdır. Eğer bu süre zarfında yumurta döllenmeyi başaramaz ise adet kanamaları devam eder. Adet kanamaları düzenli seyreden bir kadınlarda yumurtlama genel olarak âdetin başlangıcından 14 gün evvel olur. Âdeti düzenli olan bir kadın bir sonraki adet gününü kolaylıkla hesaplayabilir. Adet kanamasından 14 gün evvel yumurtlamanın gerçekleşeceği düşünülürse yumurtlama gününden 2 – 3 gün evvel cinsel birlikteliğe başlamak gerekir. Bir hafta boyunca gebeliğin oluşabilmesi için sık sık ilişkiye devam edilmelidir. Bu dönem gebelik şansının arttığı bir dönemdir.

YUMURTLAMA GÜNÜ HESAPLAMA

Adet dönemleriniz ortalama kaç gün sürüyor?

(Bir adet kanamasının başladığı ilk günden diğer adet kanamasının başladığı ilk güne kadar geçer süre)

En son hangi tarihte adet kanamanız başladı (son adetin ilk günü):

Hesaplama Sonuçları

Sonuçlarınız burada yer alacak.

 Ancak bütün kadınların âdeti düzenli devam etmez. Bu nedenle gebelik şansının ne zaman yüksek olduğunu hesaplamak zordur. Âdeti düzensiz olan kadınlar tahmin edilmedik bir dönemde hamile kalabilir.

Hamile kalma şansı çiftin yaşı, adet düzeni ve cinsel birlikteliğin sıklığına göre değişebilir.

 Hamilelik için ideal yaş sınırlarında mısınız?

Bilimsel araştırmalar anne ve baba olabilme çağındaki erişkinlerin % 15’ inde kısırlık problemi olduğunu ortaya konyaktadır. Düzenli bir cinsel yaşamı olan çiftler % 55’ ilk üç ayda, % 75’ i altıncı ayda, % 85’ lik bir oranda bir yıl içinde hamile kalabilmektedir. Çift evleneli 1 yılı geçmiş ve hiçbir korunma yöntemi kullanmadan gebelik sağlanamıyor ise kısırlık için gerekli araştırmaların yapılması gerekir.

Hamile kalma şansı özellikle anne adayının yaşı ilerledikçe azalmaktadır. Yaş ilerledikçe anne adayının doğurganlık özelliği azalmaktadır. İleri yaşlarda oluşan gebelikler de düşük riski de artmaktadır. Yaş ilerledikçe kadında kaliteli yumurta miktarı azalmaktadır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.