Heteotopik gebelik nedir ?

06.08.2013
72
A+
A-
Heteotopik gebelik nedir ?

HETEROTOPİK GEBELİK NEDİR?

        Genel olarak anne adayının rahim içersin de ve rahim dışın da meydana gelen iki adet gebeliğin aynı anda ortaya çıkmasına heteropotik gebelik denmektedir. Gebelik durumu özellikle normal döllenme sonrasın da rahmin içersine yerleşerek burada gelişir ve doğum sürecine kadar rahmin içersin de ilerler. Nadiren de olsa bazen gebelik rahmin dışarısına tüplere ya da başka organlara yerleşmesi durumun da dış gebelik (ektopik gebelik) meydana gelmektedir. Çoğunlukla dış gebelik iç kanamalara ve ağrılara sebep olurken anne adayının da hayatını tehlikeye girebileceği sorunlar ortaya çıkmaktadır.

       Genellikle heterotopik gebelikler de çoğunlukla rahim içersin de tek ya da ikiz gebelik, rahim dışın da ise (özellikle tüpler de tek gebelik mevcut olmaktadır. Çok nadirde olsa bazen rahim içersin de mevcut olan gebeliğe ek olarak da her iki tüpte de birer gebelik ortaya çıkmaktadır. Sonuçta toplam olarak 3 gebelik meydana gelmektedir. Genel olarak heterotopik gebelik durumların da dış gebelikler tüp dışın da yumurtalık, rahim ağzı ve karın içersin de farklı bölgeler de meydana gelebilmektedir.

HETERETOPİK  GEBELİĞİN SIKLIĞI NEDİR ?

        Çoğunlukla heteretopik gebelik durumunun sıklığı eski yıllar da genel olarak otuz binde bir oldu bildirilmektedir. Ancak bu kendiliğinden oluşan heteretopik gebelik durumlarına ait olmaktadır. Ancak günümüz de ise heteretopik gebelik vakaları çoğunlukla tüp bebek uygulamaları esnasın da meydana gelmektedir. Bunun için de görülme sıklığı artmaktadır. Özellikle tüp bebek uygulamaları esnasın da heterotopik gebelik durumunun görülme sıklıkları %1-2 civarına çıkmaktadır. Genel olarak tüp bebek transfer işlemin de anne adayına birden fazla embriyo transferinin yapılması ile heterotopik gebeliğin riski daha da artmaktadır.

HETERETOPİK GEBELİĞİN NEDENLERİ NELERDİR ?

        Dış gebeliğe sebep olan faktörler aynen heterotopik gebeliklerin açısından da büyük risk artışlarına sebep olmaktadır. Bu durumlar çoğunlukla hastanın karın içersinden geçirmiş olduğu durumlar, dış gebelik geçirmiş olması, pelvik enfeksiyonunun olması ve endometriozis sebepleridir. Son yıllar da tüp bebek uygulamalarının artması ile heterotopik gebeliğin de örülme sıklıklarının başlıca sebebidir.

HETERETOPİK GEBELİĞİN BELİRTİLERİ VE TANISI NELERDİR ?

       Normal gebelik durumu olan bir hastanın, aynı zaman da dış gebeliğin özellikle ultrason ile gözlenmesi durumunu güçleştirmektedir. ancak dış gebelik teşhisinde dekanda araştırılan BHCG hormonu düzeyi en önemli kriter olmaktadır. aslında normal gebelikte zaten BHCG hormonunun seviyesi yüksek olmasından dolayı
heterotopik gebelik teşhisin de kullanılmamaktadır. Bunun için de erken tanı mümkün olmamaktadır. Çoğunlukla hastalar karın içi kanama ve ağrı belirtileri ile başvurur ve yapılan ameliyat esnasın da fark edilebilmektedir. bazen kasık ağrısı şikayeti ile de ultrason ile bakıldığın da dış gebelik durumu tespit edilmektedir.

HETERETOPİK GEBELİĞİN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR ?

        Anne adayın da hem normal gebelik hem de dış gebeliğin beraber olması dış gebelik için tedavi gerektirir. Bu durum da özellikle rahim içersindeki gebelik korunarak ilerlemesine fırsat verilir. Ancak ameliyat genel anestezi altında yapılmasından dolayı belirli oran da rahim içindeki gebelikte kaybedilebilmektedir.
Heterotopik gebelikte dış gebeliğin tedavisin de kullanılan meterotreksat ilaç tedavisi ile özellikle yapılmamaktadır. Özellikle bu tedavi rahim içersin de devam eden gebeliğe zarar vermektedir. Ameliyat ile meydana gelen dış gebeliğin alınması hem açık ameliyat hem de laparoskopik tedavi yöntemleri ile yapılmaktadır. Bazen çok nadir de olsa dış gebeliğin tedavi edilmesine gerek kalmadan kendi kendine de regresyona uğraması ile kendiliğinden gelişmesi durarak kaybolması durumu da genel olarak görülebilmektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.