İdeal bakıcı nasıl olmalı ?

28.06.2016
14
A+
A-
İdeal bakıcı nasıl olmalı ?

Çocuğunuzu “İdeal bakıcı” ya emanet edin

Dışarıdayken aklınız hep çocuğunuz da mı kalıyor?

Yoksa bakıcınıza güvenmiyor musunuz?

Genç ve neşeli mi, yoksa olgun ve duyarlımı? Günümüzde çocuklarımızı emanet edebileceğimiz güvenilir bir bakıcı bulmak zor iş doğrusu! Anne ve babalara doğru insan seçeneklerinde yardımcı olmak için ideal bakıcının hangi özelliklere sahip olması gerektiğini araştırdık… İşte karşınızda ideal bakıcı!…

Sabırlı

 İyi bir bakıcının tahammül gücünün olması şart! Serinkanlılığını koruyamayan ve gün boyunca farklı ruh halleri içine giren bakıcı, özellikle de sinirli ve öfkeli tavırlar takınırsa, çocukta rahatsızlık yapabilir.

Güvenli

Kendine güveni olmayan bakıcı, çocuğu da kendine benzetebilir.Bu durumda çocuğunda bakıcısı gibi güvensiz olma riski doğar.Bu nedenle, seçtiğiniz bakıcının kendine güveni tam olmalıdır.Ayrıca çocuğun endişelerini anlama ve bunlara çözüm bulma yeteneğine sahip olması gerekir.Bakıcının, çocuğun problemleri hakkında anne babayı bilgilendirmesi de son derece önemlidir.

Duyarlı

İdeal bakıcı çocuğu anlamalı ve onun duygularına tepkisiz kalmamalıdır.Çocuğun sevincini de, üzüntüsünü de paylaşmayı bilmelidir.Her şeyden önce çocuğa sevgiyle yaklaşmalıdır.Ayrıca çocukla oynarken de eğlenmeli, şakalar yapabilmelidir.Asosyal bir insan, çocuğun gelişimine ve psikolojisine olumsuz yönde etki eder.Bunun yanı sıra, çocukların yetişkinlerle iletişim kurma ve kendilerini onlarla özdeşleştirme eğitimleri vardır.

Sevgi dolu

Çocuğa bakan kişinin sık sık çocuğa dokunması, onu kucaklaması ve sevgisini göstermesi gerekir.En küçük sevgi hareketi görmeyen çocuk, huysuz bir tip olabilir.Bazı annelerin bu durumda kıskançlık hissine kapılmaları yanlıştır.Anne, bakıcının onun yerini alacağı korkusuna kapılmamalı ve çocuğuyla iyi iletişim kuran bakıcıyı tercih etmelidir.

Eğitmen

Zaman değişse de çocuğu terbiye etmek, iyi bir bakıcının en temel görevi.İdeal bakıcı, çocuğa iyi ve kötü davranışları tatlılıkla öğretmelidir.Gerçek bir öğretmen zeka, hoşgörü ve kararlılıkla çocuğa, insanlara ve eşyalara saygı duymasını öğretebilir.Ayrıca bakıcı çocuğun kaprislerine de boyun eğmemelidir.Fakat dikkat edilmesi gereken; anne, baba ve bakıcının, terbiye konusunda aynı fikirlere sahip olmasıdır.Aksi takdirde çocuk; inatçı, asi ve huysuz olabilir.

Dakik

İdeal bir bakıcının her zaman dakik olması gerekir.Mazereti ya da hastalığı varsa, zamanında haber vermeli ve geçerli gerekçeler sunmalıdır.İdeal bakıcı; hem çocuğun hayatına, hem de işine önem ve ciddiyet göstermelidir.

Sorumlu

Çocukla ilgilenmenin dışında, ideal bakıcı diğer görevlerini de önemsemelidir.Mama hazırlamak, çocuğun gardrobunu düzeltmek, oyuncakları yerleştirmek onun görevidir.Yalnız bu da değil.Bakıcı, çocuğa daha iyi bakabilmek için, anneye ihtiyaç duyduğu her şeyi belirtmelidir.

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.