İdrarda gebelik testi ne zaman yapılmalı

18.11.2012
26.847
A+
A-
İdrarda gebelik testi ne zaman yapılmalı

İdrarda gebelik testi ne zaman kesin sonuç verir

        Çocuk sahibi olmak isteyen veya hamilelik şüphesi taşıyan kadınların eczaneden kolaylıkla temin ederek evlerinde  yapabilecekleri ,doğruluk oranı yüksek bir testtir.Bu yöntem ucuz ve pratik bir yöntemdir.

İlişkiden 1-2 gün sonra yapılan idrarda gebelik testi doğru sonuç vermez

        İdrarda yapılan gebelik testinin sonucunun doğru çıkması için ilişkiden 14 gün sonra veya en garantilisi
adet gecikmesinden 2-3 gün sonra yapılması gerekir.
Adet gecikmesi olmadan yapılan testlerde negatif sonuç çıkması hamileliğin olmadığı anlamına gelmez.

İdrarda gebelik testi yaparken nelere dikkat etmek gerekir ?

 • Test Adet gecikmesi olduktan sonra yapılmalı
 • Gebelik testini yapmadan önce eczaneden almış olduğunuz testin kullanım kılavuzunu okuyun
 • Test için en uygun örnek ilk çıkan idrar değil, bir miktar boşa akıttıktan sonra idrar örneği almanız uygundur.
 • Gebelik testini Adet gecikmesinden 1-2 gün sonra yapıyorsanız 3-4 saat idrar yapmayıp ondan sonra testi yapmalısınız.

İdrarda gebelik testi sonuç değerlendirme

Hamilelik Test sonucunda 4 farklı durumla karşılaşabilirsiniz.

idrarda-gebelik-testi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Resimde ilk sırada görüldüğü üzere net çift çizgi olarak gözlenir. Büyük olasılıkla Gebelikle uyumludur. Ancak kesin sağlıklı gebelik olduğu anlamına gelmez.Nadiren düşüklerde, dış gebelikte boş gebelik gibi durumlarda da bu sonuç elde edilebilir.
Sağlıklı gebeliğin tanısı için kanda BHCG testi yapılmalıdır. Bu test güvenilir merkezde yapılmalı 48 saat ara ile tekrarlanmalıdır. ilk değer ile ikinci değer arasında yaklaşık iki kat artış olması sağlıklı gebeliği gösterir.

2)Tek çizgi : Resimde 2. sırada gözüktüğü üzere sonuç okuma bölümünde tek çizgi belirirse gebelik yok anlamına gelir.

3) Hiç çizgi gözükmemesi Hiç bir çizgi görülmemesi veya  testin geçersiz olduğu anlamına gelir, yeniden test yapmalısınız.

4) Gebelik testi silik çizgi : Çizginin bir tanesinin soluk olması gebeliğin çok yeni olabileceği anlamına gelir. birkaç gün sonra testi tekrarlayınız

        Diğer yandan çok nadiren bebek kalp atımları ultrason ile gözükmeden yakın çevre ile büyüklerle bu güzel haber paylaşılmamalıdır. Çünkü kimi zaman kan ve idrar testleri normal sonuçlansa da bebek kalp atımları başlamayabilir.

GEBELİĞİN ERKEN BELİRTİLERİ-VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 204 YORUM
 1. Derya dedi ki:

  Merhaba Haziran’ın 6 sında adetim başladı normalde hiç gecikmez ama bu ay adet olmadım. En son ilişkiyi 5 Temmuz’da yaşadım .10 Temmuz’da tahlil yaptırdım .37 gündür adet olmuyorum idrar ve kan testi negatif çıktı. Doktor ultrasonlada aktı ama bişey yok dedi ve adet söktürücü verdi. 4 gündür kullanıyorum hala adet görmedim bunun sebebi ne olabilir

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   gebelik testiniz negatif, bakılan ultrasonda da hiç bir şey tespit edilmedi ise,
   yoğun ve stresli bir dönemden geçmek bile adetinizin gecikmesine sebep olabilir
   adet söktürücü ilacınızın bittikten 1 hafta, 10 gün içerisinde adet görmenizi bekleriz
   endişe etmeyiniz ve bekleyiniz

 2. sevda dedi ki:

  Merhabalar. Biraz uzun olacak ama kusura bakmayın. 22 yaşındayım ve son üç ayıma kadar adetim hep düzenli olmuştur. Mayıs ayında benim için çok önemli birini kaybettim ve durum beni hastanelik edecek kadar üzdü. Bunun peşi sıra ilaç kullanmaya başladım (yaklaşık 6-7 tane). Normalde 10 mayısta olmam gereken reglim gecikti. Geciktiği için -ilaçlardan kaynaklandığını düşünerek- ilaçları kullanmayı bıraktım. 10 mayısta olması gereken reglim 1 haziranda oldu. Haziran ayında ise bi ilişki yaşadım,hamile kalma ihtimalim çok düşük hatta yok denecek kadar. Temmuz ayında yine regl olamadım. Reglim geciktikten 8 gün sonra gebelik testi yaptım 2 tane. biri sabah idrarında diğeri 4-5 saat beklemiş idrarda. başta ikisi de negatifti. üçgün sonra tekrar bakmak istediğimde bir tanesinde çok silik ikinci çizgi vardı. bu beni süpheye düşürdüğü için eczaneye danıştım kendisi teste bakar bakmaz negatif dedi. yine de içimde bir şüphe olduğundan tekrar test yaptım ve yine negatif çıktı. bir yandan da tarlusal kullandığımdan ve hala etki etmediğinden dolayı içimdeki şüpheyi atamıyorum. ben mi kuruntu yapıyorum yoksa mayıs ayında yaşadığım üzüntünün etkisi hala devam ediyor da ondan mı regl olamıyorum

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   yoğun stresli geçen dönemler de adet gecikmesi çok sıkça gördüğümüz bir durumdur
   lakin malesef ki evde yapılan idrar kitlerinde yanılma olmaktadır, en kısa zamanda kandaki beta hcg değerinize baktırıp gebe olmadığınızdan emin olmanızı öneririm
   sonrasında adetinizin düzenlenmesi için kadın doğum polikliniğine başvurabilirsiniz

 3. Cansu dedi ki:

  Merhabalar 8 gündür adetim gecikiyor normalde günüm geldiğinde karın ağrım başlardı ve hemen ardından adet olurdum fakat 8 gündür ara ara karnım ağrıyor ama adet olamıyorum eşimle korunmadan ilişkiye girdik Allah’ın izniyle çocuk sahibi olmak istiyoruz. Sizce test yapmalımıyım

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Adet gecikmeniz var ise elbetteki gebe kalmış olabilirsiniz
   En kısa zamanda kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 4. Deniz ay dedi ki:

  Merhaba iyi günler ben erkek arkadaşımla ilişkiye girdim fakat icime boşalmadi ve ilişkiden bir iki gün sonra adet oldum sizce hamile olur muyum?

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   İçeriye boşalma olmadığı zaman gebe kalma ihtimaliniz yoktur
   Ve de adet görmüşsünüz
   Herhangi bir gebelik yoktur

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.