40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

İdrarda gebelik testinde silik çizgi çıkması

İdrarda gebelik testinde silik çizgi çıkması

        İdrarda gebelik testlerinde hamileliğin saptanması için Beta HCG hormonunun belirli değerin üstünde olması gerekir.Bu testler beklenen adet tarihinden önce doğru sonuç vermeyebilir.Bu nedenle evde gebelik testlerinin beklenen adet gecikmesi yaşandıktan sonra sabahleyin ilk idrarınızı temiz bir kaba yaparak gebelik testini yapmanız doğruluk oranını etkiler.

İdrarda gebelik testinde silik çizgi görülmesi

       Hamilelik testinde bulunun iki çizgiden birinin soluk,silik renkte görülmesi durumunda hamileliğin erken döneminde olmasına veya kimyasal düşük gibi bir durumla karşı karşıya kalınabilir veya hiç gebelik oluşmamış bile olabilir.Silik çizgi durumunda sağlıklı bir gebelikte olabilir.
Bu durumla karşılaşan kadınlar evde gebelik testini 2-3 gün sonra tekrarlayabilirler veya kanda gebelik testi yaptırabilirler.

Gebelik testinde iki çizgide net ise

        Evde yapılan gebelik testlerinde iki çizgide net ise bu hamileliğin varlığını gösterir tabi ki sağlıklı bir gebelikten söz edebilmek için gebeliğin doktor muayenesi ile teyit edilmesi gereklidir.İdarda gebelik testi idrarda bulunan Beta hcg hormonunu tespit eder. Sağlıklı hamilelik dışında dış gebelik, ölü gebelik, düşük gibi durumlarda da gebelik testinde iki çizgi net olarak görülebilir.

Gebelik testinde tek çizginin çıkması

        Evde yapılan gebelik testlerinde tek çizgi çıkması durumunda bu durum ya gebeliğin olmadığına yada testin erken yapıldığını gösterir.İdrarda gebelik testleri genellikle Çin malı olduğundan bazen hatalı sonuç verebilmektedirler.Bu nedenle hamilelik şüpheniz varsa ve testte tek çizgi çıktıysa 2-3 gün sonra testi tekrarlayabilirsiniz veya kanda gebelik testi yaptırabilirsiniz.

Bu Haber 48.240 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 16.06.2014 Pts 10 : 16

YORUM YAZ
 1. Nuran bel dedi ki:

  Adetim bir hafta geçti test yaptım tek çizgi çıktı yani c çizgisi tek çıktı. Ne anlama geldiğini bilmiyorum çünkü pek anlamıyorum yardımcı olur musunuz Baba lütfen….

  1. admin admin dedi ki:

   İdrarda gebelik testlerinin çoğunda tek çizgi negatif, hamilelik yoktur.Bir kaç gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.İdrar testlerinde yanılma payı olabilmekte.

 2. Lütfen Cevap dedi ki:

  Adet günüm 1 gün gecikti. Yumurtlama döneminde korunmasız cinsel birlikteliğim oldu ancak spermin içime gelmediğine eminiz. Bugün test yaptırdım, idrar testi, sonuç tek silik çizgi. Kan testi yaptırmak için zaman bulamıyorum sizce sonuç negatif midir?

  1. admin admin dedi ki:

   İdarda gebelik testlerinin doğruluk oranı kanda beta HCG testine göre düşüktür.Adet görmezseniz 1 hafta sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 3. aylin06 dedi ki:

  Evet ama suan kimligim kayip bazi sorunlardan dolayi cikartmaya zamanim olmadi.o yuzden simdilik idrar testiyle ogrenmm lazim kesin sonuc almadan da esime soylemk istmyrm.kac hafta ya da kc gun snra tekrarlasm kesn snuc vrir?

  1. admin admin dedi ki:

   2-3 gün sonra testi tekrarlayın.

 4. aylin06 dedi ki:

  Mrb.adetim normalde ayin 3’ü ama olmadim.gebelik belirtilerinin %90’ı var.dun bi test yaptim 2.ci cizgi silik cikti emin olmak icin bugun ac karnina 1 test daha yaptim yine 2.ci cizgi silik cikti acaba hamile miyim? Emin olmak icin bir sonra ki testi ne zaman yapmam gerekiyor?

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 5. aylin06 dedi ki:

  Arkadaşlar benim adetim normalde ayın üçüydü ama olmadım.dün idrar testi yaptım cok silik bi çizgı belirdi ama kesinleşmeden sevinmek istemedim bugun sabah ac karnina bir tane daha yaptim.10 dakikaya kadat hic bisey yoktu tekrar baktigimda yine silil bir cizgi belirmis gebelik belirtilerinin %90’ı var acaba hamile miyim?ya da bir daha ki testi sizce ne zaman yapmaliyim? Meraktan yerimde duramiyorum.

 6. Nrql dedi ki:

  Test yaptık biri normal diğeri silik çıktı dün de kanamam oldu hastaneye gittim beta testi yapıldı oda 73 çıktı kanamam hala devam ediyor iki gün sonra gel dediler bebek düşmüş müdür ?

 7. shemshad dedi ki:

  Adetim ayyn 10 gelmesi gerekyodu.bu. gun test yaptim ikinci silik cykdy

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.