reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

İdrarda gebelik testini doğru uygulamak için 8 basit adım

İdrarda gebelik testini doğru uygulamak için 8 basit adım

İdrarda gebelik testi nasıl uygulanır ( yapılır ) 

Yaşayan herkes bilir ki hamilelik dünyada tadılabilecek en güzel hislerden biridir. Genel olarak ilk hamilelikler plansız bir biçimde ortaya çıkıyor olsa da diğer doğumları planlamak ve önceden tasarlamak mümkün olabilmektedir.

Eğer aileye yeni, sevimli bir üye eklemeyi düşünüyorsanız bu durumu kontrol altına alabilmek için evde uygulanabilen hamilelik testlerinden faydalanabilirsiniz. Birçok kadın hamile olup olmadığını kısa sürede tespit edebilmek için bu kolay testlere başvurmaktadır. Ancak evde uygulanan ve eczanelerden büyük kolaylık ile elde edilebilecek bu testler yolu ile yüzde yüz kesin sonuçlara ulaşmak her zaman mümkün olamamaktadır. Bu aşamada önemli olan hamilelik testinin tam olarak doğru bir şekilde uygulanmasıdır. Uzmanlar doğru şekilde uygulanan testlerin kesin sonuçlara ulaştığını belirtirken yanlış uygulamaların da birçok anne adayını hataya sürüklediğini belirtmektedir.

Gebelik Testi Nasıl Hamileliği Tespit Eder?

Evde uygulanabilecek gebelik testleri hamilelik sonrasında ortaya çıkan hCG isimli hormonunu tespit ederek gebelik olayının başlayıp başlamadığına işaret eder. hCG hormonu yumurtanın döllenerek rahim duvarına tutunmasının ardından salgılanan hamilelik hormonudur. İdrar yolu ile bu hormonun varlığının tespit edilmesi halinde gebelik testleri pozitif sonuç vermektedir.

Evde veya kliniklerde yapılan birçok test sonucunda gebelik ile ilgili en doğru sonuçlara ulaşmak mümkün olacaktır.

Gebelik Testini Yapmak İçin En Doğru Zaman Nedir?

Hamilelik testinin hangi dönemde yapıldığında yüksek oranda doğru sonuç verdiği akılları karıştıran önemli sorulardan biridir. Birçok kadın birlikteliğin hemen ardından testi yapmayı seçer. Gebelik testlerinden sağlıklı , doğru sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir. Adet döngüsünün gecikmesinin ardından testin yapılması uygun olacaktır.Bu konuda bir kısım uzmanlar adet günü yapılabilir derken.Bir çoğu doğru sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra 5-7 gün beklemenizi önerir. Bu şekilde kan ve idrarda miktarı artan hamilelik hormonu sayesinde gebelik testinin başarı oranı da yükselmektedir.

Gebelik Testinin Adımları

Gebelik testini doğru adımları takip ederek doğru bir zamanda yapmak kesin sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır. İşte doğru bir hamilelik testi için en doğru adımlar.

1.Son Kullanma Tarihini Mutlaka Kontrol Edin

Testin doğru sonuç vermesi için son kullanma tarihinin geçmemiş olması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle testi yapmaya başlamadan önce mutlaka son kullanma tarihini kontrol edin. Daha önceden alıp sakladığın hamilelik testlerini kullanmamaya özen gösterin. Ayrıca testinizin yıpranmamış, açılmamış ve zarar görmemiş olduğundan emin olun. Bu şekilde yeni bir test uygulayarak gerçek sonuçlara ulaşma şansınızı da arttırabilirsiniz.

2.Sabah Uyanır Uyanmaz Test Yapın

Sabah uyanır uyanmaz yapılan hamilelik testleri büyük oranda doğru sonuçlara ulaşmaktadır. Bunun nedeni hamilelik hormonunun sabah saatlerinde idrarda en yüksek seviyede olmasıdır. Bu şekilde sabah saatlerinde yapılan testlerin sonuçları daha güvenilir olmaktadır. Adet gecikmesinden sonra sabah kalktığınızda ilk olarak tuvalete gittiğinizde orta idrar akımında yapılır.Yani ilk olarak bir miktar idrar yaptıktan sonra gelen idrardan test yapılması doğru sonuç alma konusunda önemlidir.

3.Test Yönergesini Dikkatlice Okuyun

Testi edindikten sonra talimatları okumayı ihmal etmeyin. Her farklı gebelik testi markası için farklı semboller ve teknikler kullanılmaktadır. Ayrıca sonucun kaç dakika içerisinde belirleneceği de farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle gebelik testini mutlak surette talimatlara uyarak uygulamaya çalışın.

4.Sembolleri Tanıyın

idrarda-gebelik-testi1Hamilelik testinin pozitif veya negatif olduğunu açığa çıkaracak sembolleri tanımak da test için önemli bir adım oluşturmaktadır. Eğer bu sembollerden hamile olup olmadığınızı anlayamıyorsanız paketlerin arkasındaki numaralardan sembollerin anlamlarını kolaylık ile öğrenebilirsiniz.

5.Zihinsel Olarak Kendinizi Hazırlayın

Gebelik testi yapmak oldukça heyecanlı ve gergin bir süreçtir. Bu nedenle özellikle de ilk kez gebelik testi yapıyorsanız gerginliğinizi kontrol altında tutmanız ve kendinizi zihinsel olarak bütün sonuçlara hazır hissetmeniz önem taşır. Bu aşamada sevdiklerinizden veya eşinizden destek almanız duygularınızı hafifletmek için etkili bir yöntem olabilmektedir.

6.Testi En Doğru Yöntemler İle Uygulayın

Gebelik testi yapmak çok kolay görünüyor bile olsa yaparken tüm talimatları dikkat ile izlemek doğru sonuca ulaşmak için neredeyse tek yoldur. İdrarı direkt olarak çubuk üzerine bırakabileceğiniz gibi plastik bir kaptan da yardım alabilirsiniz. Mutlaka doğru zamanlama ile adımlar izlenmelidir. Her marka için sonucun ortaya çıkma süresi farklılık göstermektedir. Bu nedenle yine testin talimatları dâhilinde bir süre beklemek gerekmektedir.

7.Sonuçlar İçin Yeteri Kadar Beklemelisiniz

Testi doğru bir şekilde uyguladıktan sonra çubuğu temiz ve düz bir zemine koyun ve bekleyin. Genel olarak en sağlıklı bekleme süresi 1 ile 5 dakika arasında değişmektedir. Ancak bazı testlerin doğru sonuca ulaşması 10 dakikayı bile bulabilir. Bekleme aşamasında gerginlik içerisinde sonucu beklemek yerine kendinizi rahatlatmaya çalışın ve bir bardak çay için. Hiçbir gergin düşüncenin sonucu etkileyemeyeceğini unutmayın.

8.Sonucu Sakince Kontrol Edin

Yeteri kadar bekledikten sonra testi elinize alın ve sembollerin her marka için farklılık gösterebileceğini unutmayın. Bu semboller yaygın olarak çizgiler ile gösterilirken çift çizgi pozitif, tek çizgi ise negatif sonuçları yansıtmaktadır. Eğer ilk çizginin yanında belirsiz bir çizgi görüyorsanız idrarda gebelik testini tekrarlamalısınız. Veya kanda beta HCG testi yaptırabilirsiniz.

Sonuçlar Belirlendikten Sonra Neler Yapılmalı?

Gebelik testinin sonucu belki de hayatınızı değiştirecek bir dönemi işaret ediyor ise ilk olarak düşünmeniz gereken testin sonucunun ardından neler yapılması gerektiğidir. Dikkat edilmesi gereken birçok unsurdan bazıları hamilelik süreci için oldukça olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

1.Sonuç Pozitif İse Ne Yapılmalı?

Eğer gebelik testinde çift çizgi gördüyseniz yapmanız gereken ilk şey bir kadın doğum uzmanından randevu almaktır.Doktorunuz bir de hastane ortamında test yaptırmak isteyebilir. Bu aşamada doktorlar kan testi de isteyebilirler ancak idrar testleri yüksek oranda doğru sonuç vermektedir.

2.Sonuç Negatif İse Ne Yapılmalı?

negatif-idrar-testiGebelik testinden negatif bir sonuç aldıysanız yeni bir test yapmak için bir süre daha bekleyin. Evde yapılan gebelik testlerinin yanlış sonuçlar vermesi sıkça rastlanan bir durumdur. Uygulanan diğer testlerde de sonuçlar negatif çıkıyor ise doktorunuza danışın ve gebe kalamamanıza neden olabilecek etkenleri gözden geçirmeyi unutmayın.Adet gecikmesinin hemen ardından yapılan test negatif çıktıysa 5-7 gün bekleyip testi tekrarlayın.

Hamile olmadığınız halde idrarda gebelik testinin pozitif çıkması

Doğru adımlar takip edilerek yapılan gebelik testi nadir olarak yanlış sonuç veriyor olsa da böyle bir durumla karşılaştığınızda test sırasında neyi yanlış yaptığınızı gözden geçirin. Test esnasında anne adayının yoğun stres altında olması sonuçların yanılmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle stresi en alt seviyeye indirerek doktorunuza danışın ve hamile kalmak için yeni bir yol belirleyin.

1.Kimyasal Gebelik

Kimyasal gebelik genel anlamı ile döllenen yumurtanın rahim duvarında tutunamaması ve normal gelişim gösterememesi sonucu ortaya çıkan ve düşük ile sonuçlanan talihsiz bir durumdur. Kimyasal gebelik halinde gebelik gerçekleşmese bile testler pozitif çıkmaktadır. Kimyasal gebelik yaşanmasının ardından yeniden hamile kalmak mümkün olacaktır.

2.Sonucun Yanlış Zamanda Okunması

Gebelik testinin belirtilen süre üzerinden zaman geçtikten sonra okunması da yanlış pozitif değerlerle karşılaşılmasına sebebiyet verebilmektedir.

3.Kullanılan İlaçlar Sonucu Etkileyebilir

Eğer hamilelik için tedavi görüyor ve birtakım ilaçlar kullanıyor iseniz test sonuçlarının yanılması da ihtimaller arasına girecektir. Uzmanlar tedavilerin ardından hamilelik hormonunun sistemden temizlenmesi için en az 14 gün geçmesi gerektiğini belirtirken sonuçların doğruluğu için bu durumun önem taşıdığını vurgulamaktadır.

4.Buharlaşma Çizgisi Yanıltabilir

Gebelik testleri üzerinde bulunan bu belli belirsiz buharlaşma çizgileri birçok kadının yanılmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle talimatname üzerinde bulunan renk ve sembollere dikkat edin ve bu belirsiz çizgiye kesinlikle aldanmayın.  Ayrıca her marka kendine özgü renk ve semboller kullanmaktadır.Genel olarak kullanılan testlerde ikinci çizginin silik çıkması durumunda testi tekrarlayabilirsiniz veya kanda beta HCG testi yaptırabilirsiniz.

Test Pozitif Olduğu Halde Negatif Sonuç Çıkmasının Nedenleri

Gebelik testlerinin gebelik gerçekleştiği halde olumsuz sonuç göstermesi de yaygın bir durumdur. Böyle bir durumda bir kez daha testi uygulayın ve sonuç hala negatif ise doktorunuza danışın.

1.Testin Erken Yapılması Yanıltıcı Olabilir

Hamilelik testini yapmak için acele edecek olursanız sonuçların yanlış olmasına da kendinizi hazırlamalısınız. Her kadında farklı seyreden yumurtlama döngüsü hamilelik sürecinin de belirlenmesinde etkilidir. Eğer adet gecikmesi olmadan erken gebelik testi uygulayacak olursanız sonuç pozitif olduğu halde negatif çıkabilmektedir. Gebelik testlerinden doğru sonuç elde edebilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

2.Testin Duyarlılığının Az Olması

Hamilelik testi üzerinde gerekli hormonu tespit etmesi gereken şeridin olması gerekenden daha az duyarlı olması halinde yanlış negatif sonuç vermesi de mümkün olacaktır. Bu noktada idrarda gebelik test markasını seçerken dikkatli olmak da ayrıca önem taşımaktadır. Eğer duyarsızlık var ise bunun bir üretim hatası olabileceği unutulmamalıdır.

3.Sulu İdrar Örneği Sonucu Etkileyebilir

Hamilelik testinin yapılması için en doğru zamanın sabah olmasının en önemli nedeni idrara fazladan su karışmamış olmasıdır. Aksi takdirde idrar testi yanıltıcı olabilmektedir. Bu nedenle gün içerisinde yapılan gebelik testi ile sabah erken saatlerde yapılan gebelik testlerinin farklılık göstermesi olanaklı olacaktır.

Gebelik doğanın bir mucizesidir ve anneye aynı anda yüzlerce duyguyu bir arada yaşatabilir. Bunlar içerisinde heyecan ve sevincin yanı sıra bol miktarda da stres bulunmaktadır. Bu aşamada anne adayının gerginlikten kurtulması ve iyimser düşünmesi süreci kolaylaştıracak bir adım olacaktır. Bu dönemde duygularınızı partneriniz ile paylaşmaktan çekinmeyin ve uzmanlardan yardım almayı da ihmal etmeyin. Böylece bu süreci kendi lehinize çevirebilir ve hayal ettiklerinize kolayca ve keyifle ulaşabilirsiniz.

Bu Haber 86.370 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 21.05.2016 Cts 06 : 21

YORUM YAZ
 1. Melda Başaran dedi ki:

  Merhaba benim son adet tarihim 02.12.2018 bugün test yaptim öğlen saatlerinde negatif çıktı hamile olsam bile cok mu erken yapmış oldum testi belirti olarak baş ağrısı var bel ağrısı var bide kasıklarımda ikide bir batma oluyo dayanamayıp yapmis oldum testi iki uc gun once de mide bulantısı oldu sabah saatlerinde hamile kalmış olsam bile cok mu erken yapmış oldum testi hani oyuzden negatif çıkmış olabilir mi

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar melda hanım
   testi yaptırmak için henüz erken
   adetiniz geciktikden sonra kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 2. zehrarif dedi ki:

  Adetim 7 gün geçti bugün öğlen test yaptım negatif çıktı bütün belirtiler var nezma yapsam test pozitif olur

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar
   gebelik testinin pozitif çıkması için 7 gün yeterli bir süredir
   gebelik testinizin negatif çıktı ise, herhangi bir gebeliğiniz yoktur
   adetinizin sökülmesi adına, kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 3. gökçe dedi ki:

  merhabalar benim diğer aylara göre bu ay yumurtlamam 4 5 gün erken oldu doktorum yumurtan çatlamış dedi. acaba adetimde erken mi olacak eğer öyleyse şuan gecikme yaşıyorum fakat 1 hafta önce grip oldum ilaç kullanıyorum aferin cold away gibi bu ilaçlar da adet gecikmesi yapar mı çünkü tahmini adet tarihimde erken gebelik testi yaptım negatifti ama ilk idrarla değildi gün içerisinde idrar çok açık renkliydi. şimdiden teşekkürler

 4. Hanife dedi ki:

  Meb geçtiğimiz çarşamba günü kanda beta hcg sonucu 382.4 dü iki gün sonra cuma günü gittim 1644 cıktı ve dün ufak çok açık kahverengi bir leke gördüm sonra geçti bu sabah yine gördüm peçete de idrarla birlikte belim de ağrıyor ara ara kasık ağrım da oluyor neden olabilir doktor bu perşembe çağırdı ultrasonla bakıcaz diye

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar hanife hanım
   kahverengi lekelenmeden çok korkmayız
   lakin düşük tehdidiniz de olabilmektedir, en kısa zamanda doktorunuza başvurmanızı öneririm

 5. Aygun dedi ki:

  Iyi aksamlar ayin 5 -i mens olmaliydim ama olmadim kan geliyor ama cok degil dun test yapptim pozitiv cikti ama hala agrim var kanda geliyor sizce testmi yalnis cikti yoksa baska bir seymi var?

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 6. Aygün dedi ki:

  Iyi aksamlar ayin 5 -i mens olmaliydim ama olmadim kan geliyor ama cok degil dun test yapptim pozitiv cikti ama hala agrim var kanda geliyor sizce testmi yalnis cikti yoksa baska bir seymi var?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar aygün hanım
   gebelik testiniz pozitif çıktı ve vajınal kanamanız da var ise en kısa zamanda kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 7. Hanife dedi ki:

  Bugün doktora gittim ve 382.4 sonuç a çok küçük ve iki gün sonra kab tahsiline çağırdı acaba şüphelendiği birşey mi olabilir acaba

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar hanife hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış görünüyor, lakin henüz çok yeni bir gebelik
   doktorunuzun sizden tekrardan kan testi istemesinin sebebi, arasındaki artışa bakmaktır
   bu sayede sağlıklık giden bir gebelik olup, olmadığını anlarız

 8. Hanife dedi ki:

  Meb son adet günüm 18 ekim şuan hala regl olmadım 5. Gün oldu yalnız belirtiler tam yok sık idrara çıkma bel ağrısı ve sol kasık ta çok hafif ağrım var test yapsam sonuç pozitif olur mu

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar hanife hanım
   adetinizin 5 gün geciktiğini söylüyorsunuz, en kısa zaman da kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 9. Aysell dedi ki:

  Hayırlı günler bayanlar ekim ayında kimyasal gebelik geçirdim ekim 8de kanamam oldu ve bugün ayın 8 i adet gormedim troit hastası olduğum için bazen gecikmeler yaşıyorum eşimle bebiş istiyoruz adım adım gebelik sisteminde son adet Tarihime Göre Uygulamada 4+3 günlük Hamilelik Yazıyor acaba geç Döllenme Söz Konusu Olurmu Yardımcı Olursanız sevinirim test yapsam doğru sonuç verirmi

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar aysel hanım
   troid hastalarının adetlerinde çoğu zaman düzensizlikler olabilir
   emin olmak adına en kısa zamanda kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 10. Sumeyye dedi ki:

  Iyi aksamlar ben bugun test aldim ikisindede bir cizgi tam belirgin digeri hafif silik cikti sizce hamilemiyim

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar sümeyye hanım
   yapılan dirar tahliliniz pozitif çıkmış olarak görünüyor
   lakin malesef evde yapılan idrar testlerinde yanılma olabiliyor, en kısa zamanda kanda beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 11. Gulsum dedi ki:

  Merhabalar ablamin bir gun onceki idrariyla test yaptik kendisi 4 aylik hamile testte negatif cikti sizce idrarin etkisi gecmis olablrmi dun yapilan idrarla testi bugun yaptik lutfen geri donus yaparmisniz

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar gülsüm hanım
   malesef ki idrarda bakılan testlerde yanılma olabiliyor, lakin yakınınızın dört aylık gebeliği var ise bu zaten ultrasonda belli olur
   test yapmanıza gerek yoktur

 12. elif dedi ki:

  merhaba hocam ben dün sabah gebelik testi yaptım erken gebelik testi pozitf cktı aksamına bidaha yaptım negatıf ve an once gene yaptım fakat yıne negatif sizce ne gibi bı durum soz konusu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elif hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın net sonuç verir.

 13. Aslı dedi ki:

  Meraba hocam adetim bugun 5gun gecikti idrr testi yaptim ama negatif cikti sizce hamilemiyimdir

 14. Buse dedi ki:

  Merhabalar benim aĝdetim bugünle beraber 8 gün gecikti dün akşam test yaptım ilk başta saĝdece bi çizgi vardı 10 dk bekledikten sonra ikinci çizgi gözükmeye başladı ama silik bir çizgiydi acıba hamilemiyim bayanlar

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar buse hanım
   Maalesef evde yapılan idrar kitlerinde yanılma olabiliyor
   En yakın zaman da kan da beta hcg baktırmanızı sonucunuz ile doktorunuza başvurmanızı öneririm

 15. Pınar dedi ki:

  Merhaba iyi akşamlar ben gebelik testini sabah değil de akşam yaptım unuttuğum için ve sonuç negatif çıktı adetim 6 gün gecikti acaba sonuç doğru mudur emin olamadım hamile olma ihtimalim var mı

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Pınar hanım
   Maalesef evde yapılan idrar testlerin de yanılma olabiliyor
   En kısa zaman da kanda beta hcg değerinize baktırmanızı ve sonucunuz ile doktorunuza başvurmanızı öneririm

 16. Berivan dedi ki:

  Merhaba, 3 günlük bir gecikmem var. Ve beklediğim bir hamilelik söz konusu. Gecikmeden önce yaptığım testte tek çizgi belirmişti. Biraz daha sabredip gecikmeyi bekledim, tekrar test yaptım fakat 2 çizgi belirdi fakat 2side silikti. Hamile miyim, yardımcı olur musunuz ?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar berivan hanım
   evde yapılan idrar testlerinde malesef yanılma olabiliyor,
   kanda beta hcg değerinize baktırmanızı çıkan sonuç ile doktorunuza başvurmanızı öneririm

 17. Melisa dedi ki:

  Merhabalar yumurtlamam ayın 21 indeydi eşinle korumasız ilişki yaşadık üstünden tam 7 gün geçti belim de bi ağrı var yorgunluk be halsizlik var göğüslerimde hassaiyet var test yaptım ama negatif çıktı erken gebelik testi aldım yarın sabah ilk idrarım ile deniyeceğim ilişkiden 6 gün sonrasına kadar gösteriyormul yarın 8 gün olcak acaba doğru sonuç verir mi

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar melisa hanım
   evde yapılan idrar testlerinde malesef yanılma olabiliyor,
   adetiniz geciktikden sonra kanda beta hcg değerinize baktırmanızı, çıkan sonuç ile doktorunuza başvurmanzı öneririm

 18. Sevinç dedi ki:

  Merhabalar bn temmuz ayin 8de adet oldum fakat agustosta olmadim ve 10gun gunum gecti bugun ikitane test yptim sonuc cikmadi acaba hamile olabilirmiyim

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar sevinç hanım
   malesef ki evde yapılan idrar testlerinde yanılma olabiliyor
   en kısa zamanda kanda beta hcg değerinize baktırmanızı, sonuç negatif çıkar ise adetinizin sökülmesi adına kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 19. Nur dedi ki:

  En son 2 ay önce ilişkiye girdik ve sonrasında adet dönemim gecikti şimdi 2.5 ay Sonra freely test yaptım tek çizgi çıktı. İnternetten araştırdığım değişik çamaşır suyu , karbonatla olan vs yöntemi denedim test almadan önce onlar (+) çıktı. Freely gebelik testi (-) çıktı. Sizce hangisi daha güvenilir? 2.5 ay Sonraki bu test ne kadar güvenilir?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nur hanım adet görmediyseniz kanda beta HCG testi yaptırın kesin sonuç verir.

 20. Damla dedi ki:

  İki adet test yaptım pozitif çıktı,kan testi verdim sonuç 47.0 hamile miyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Damla hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Ve genel olarak gebeliğin 5. haftasında kese 6. haftasında kalp atışları izleneir.

 21. Sude dedi ki:

  Merhaba hocam adetime 3gün kala test yapdım 2 çizgi çıkdı acaba hamilemiyim

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar sude hanım
   evde yapılan idrar testlerinde malesef ki yanılma olabiliyor, en kısa zamanda kanda beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 22. selin dedi ki:

  merhaba hocam catlatma ignesinin yapildigi gunude sayarsak 11.gun idrar testi yaptim ve silik cikti ikinci cizgi tekrarlamalimiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Selin hanım 2 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 23. Elif dedi ki:

  Hocam merhaba 9aylık evliyim 17sinde birliktelik yaşadım ama birliktelik öncesi adet ağrılarım vardı henüz adet görmemiştim. Birliktelik sonrasında ağrım kesildi 4 gün sonra açık pembe akıntısı geldi sonrasında kahverengi akıntım geldi. 2 gün hiç bişey yokken şimdi tekrar koyu kahve siyah gibi lekeler gelmeye başladı peçeteye sürülür derecesinde. Az önce dayanamadım trst yaptım ilk çizgi çok geç belirdi 2.çizgi belirmedi . Düzensiz bi adetim var şubatın 5de hasta oldum daha olmadım yardımcı olun

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elif hanım kanda beta HCG testi yaptırın net sonuç verir.

 24. Sila dedi ki:

  En son subat 10 da adet oldum 13 bitti daha da,hasta,olmadim 4gun gecti acaba. Idrar testi yapmalimiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sıla hanım sabah ilk idrarınızla idrarda gebelik testi yapabilirsiniz.

 25. Begüm dedi ki:

  Merhaba
  Geçen ay reglim 1 hafta geç oldu kan testi yaptırdım 1.20 çıktı ztn ertesi gün regli oldum reglinin ilk gününden itibaren 15 gün geçti şuan hafif bi kanamam olunca bi test yaptım ve ilk anda iki çizgi çıktı sonra tek çizgi kaldı kontrol çizgisi bi sıkıntı mı vardır bekleyemediğim için yazıyorum size dayanamadım 😊

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Begüm hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet gecikmeniz olursa kanda beta HCG testi yaptırın.

 26. Anne dedi ki:

  Merhabalar ben evde test yaptım akşam işten gelince kaşıklarım çok agriyor çünkü testte iki tane çizgi yan yana cıktı belirgin bir şekilde ilk bastakinde değil en sonrakinde yan yana cıktı sizce hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar çift çizgi pozitif hamileliğin olduğunun göstergesidir.Adet gecikmeniz varsa teyit için kanda beta HCG testi yaptırın.

 27. Derya dedi ki:

  Birsey sorucaktim hocam kasiklarim cok agri var bide midem bul anti var 1bucuk hafta adettime emin degilim test yapmaya erken oldu icin agrilarida bilmiyorum ama korunmuyoruz

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Derya hanım adet tarihine 1,5 hafta varken gebelik testleri doğru sonuç vermez.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 28. Gamze dedi ki:

  Merhaba benim adetimin üstünden 20 gün geçti 2defa test yapytm pozitif çıktı ama testlere fazla güvenemiyorum sizce hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gamze hanım 20 günlük adet gecikmeniz varsa gebeliğin teyidi ve sağlıklı ilerleyip ilerlemediğinin tespiti için kadın doğum uzmanına başvurun.

 29. Sude dedi ki:

  meraba ben bişiy sormak istiyorun gebelik testi yaptm fakat ikisinde ilkin t ye snra c ye geldi sizce dgru sonucmu?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sude hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi net sonuç verir.

 30. Fatma dedi ki:

  Adedıme 1 gün kala 2 tane test yaptım çift çizgi çıktı sizce hamılemıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım gebeliğin teyidi için kanda bete HCG testi yaptırın.*Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir ve genel olarak 5. haftada kese 6. haftada kalp atımı izlenir.

 31. başak dedi ki:

  merhaba hocam tarlusal kullandım gunde 2 tane 1 sabah 1 akşam kullandım 12 adet var icin de 6 gunde bitti bittikten 3 gün sonra kanamam oldu lekelenme gıbıdı sonra kahverengı oldu bugun ıkıncı gunum bişey gelmedı hala normalde adet duzensizliyim var tarlusal kullandıgımda 7gun boyunca kanamam olurdu doktor um tekrar yazdı bu ilaci neden olmadım sizce bilgi verirseniz sevinirim

 32. Aysen dedi ki:

  19haftalik hamile biri idrar testi yaparsa negatif cikma ihtimali var midir?

  1. admin admin dedi ki:

   Aysen hanım 19 haftalık birinin idrar testi yapmasına gerek yok.Bebeğin sağlığı ultrason muayenesi ile takip edilir.

   1. Aysen dedi ki:

    Hayir ultrasona girmedim. En son temmuz basinda birliktelik yasadim. 4 ay boyuncada adet oldum ama bu ay adet olmadim. İnternete baktigimda adet olup hamile olanlarin oldugunu gordum ve korkup idrar testi yaptim iki tane ikiside negatif cikti. Yinede hamile olma ihtimalim var mi bunu soruyorum

    1. admin admin dedi ki:

     Aysen hanım 4 ay boyunca adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 33. Kadir dedi ki:

  Merhaba hocam benim eşim idrar testi aldı iki tane ilk yaptığı test 6 dk sonra çift çizgi çıktı silik ama 2saat sonra tekrar yaptı tek çizgi çıktı eşim hamile mi adetine 6 gün var

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Kadir bey adet tarihinden 6 gün önce yapılan idrar testi sağlıklı sonuç vermez.Adet tarihini bekleyin gecikme olursa gecikmeden 2-3 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 34. Hatice dedi ki:

  Merhaba hocam 11 ey lülde ilşkye girdim adetm 1 ay gecikti doktora gittim sonuç negatif adet söktürücü verdi ve adet oldum ardından 20 gün geçti ama gebelik belirtileri var o günden beri ilişkiye de grmedim gebelik testi yaptım evde yine de hamile olma ihtamli var mıdır yoksa o ilaç yüzünden mi adet oldum?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hatice hanım adet düzensizliğiniz hormon tahlilleri ve ultrason muayenesi ile değerlendirilmeli.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 35. Didem dedi ki:

  Merhaba test yaptım fakat testte tek cizgi çıktı ama o da silik çıktı anlamadım şimdi bu test acaba geçersiz mi sayılıyor ? Bilgi verirseniz çok sevinirim 5 gün gecikme söz konusu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Didem hanım kanda beta HCG testi yaptırarak net sonuç elde edebilirsiniz.

 36. kübra taştemir dedi ki:

  ben test yaptım ama yarım saate kadar bekledim kesin sonucu göreyim diye ama 2 saat üstünden geçti tek çizgi kaldı acaba sebebi ne durdukça mı siliniyor o yanındaki hafif çizgi

  1. admin admin dedi ki:

   Kübra hanım idrar testlerinden genellikle 5 dakika sonraki sonuç geçerlidir.Adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın.

   1. Sude dedi ki:

    Gebelik testi yaptım ancak ikinci bölmeyede bi kaç damla idar sıçradı..buna rağmen iki çizgi çıktı testin yanlış olma ihtimali nedir acaba??

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Sude hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet gecikmeniz varsa teyit için kanda beta HCG testi yaptırabilirsiniz.

 37. Esra TEMİZ dedi ki:

  Iyi günler
  Iliskiden 5 gün sonra yapılan idrar testleri varmış
  Bunlar me kadar gerçeği yansıtır. Meraktan çatlıyoruz…

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım erken gebelik testleri var fakat ilişkiden 5 gün sonra sağlıklı sonuç vermez.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 38. Gülsüm dedi ki:

  Merhabalar. Ben dört ay önce 27 haftalık erken doğum yaptım. Ve yaklasık bir ay önce şiddetli bir şekilde adet gördüm kanamam çok fazlaydı. Ayrıca kanamamla beraber sanki plasenta parçası gibi bir parça düşürdüm. Bügün evde gebelik testi yaptım ve pozitif cıktı. Hamile miyim sizce.?

  1. admin admin dedi ki:

   Gülsüm hanım Kanda beta HCG testi yaptırın.

 39. merve yanar dedi ki:

  merhaba 11 gunu yeni adet aci var kontorl çizgis cikti negatif gordum bebek yoktum mu neden neanlama

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız gecikmeden 3-4 gün sonra test yaptırın.

 40. bahar dedi ki:

  merhaba
  benım adetıme 5 gun kala hamılelık testı yaptım bısı cıkmadı dıye koydum kenara sabaha karsı alıp atıcaktım ıkıncı cızgıyı gordum.Daha sonra baska markadan test alıp yaptım ıkınsıde negatıf cıktı adetıme henuz 3 gun var.ben sımdı hangısıne ınanmalıyım kafam karıstı.Hamılelık yokkende ıkıncı cızgı cıkarmı ? eger varsa dıgerınde nıye cıktı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Bahar hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet tarihine 5 gün varken idrar testleri sağlıklı sonuç vermez.Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız gecikmeden 2-3 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 41. Zeliha dedi ki:

  Ikinci cizginin silik çıkması ne anlama gelmektedir yani ikinci cizgi olustugu belli..

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeliha hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç elde etmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Silik çizgide hamilelik olabilir veya olmayabilir, sağlıksız bir gebelik olabilir.Adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın

   1. Zeliha dedi ki:

    Bugün yeniden yaptim iki çizgi net çıktı regl dönemim de 8 gün gecti ne yapmaliyim şimdi?

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Zeliha hanım gebeliğin teyidi ve sağlıklı ilerleyip ilerlemediğinin tespiti için kadın doğum uzmanına başvurun.

 42. Tulay dedi ki:

  Merhaba adet gününden 8 gün geçti ve hala birşey yok akıntım yok geldiğinde şeffaf ve cok az geliyor ne yapmam lazım eczaneden alacağim test te sonuç çıkarmı teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Evet 8 günlük gecikmede idrar testi doğru sonuç verir.Önerilere uyarak testi yapın.

 43. Gamze dedi ki:

  Merhaba hocam regil donemim bugun ben dun test yaptim ikinci cizgi hafif belliydi bugun tekrar yaptim 2. Cizgi dahada netlesti ama digeri gibi tam net degil sabah bulantilarm var ve asiri bel karin agrisi kan aldrcam ama malum bayram bide size sormak istedm hamile olma ihtimalm ne kadar smdiden teskrlr

  1. admin admin dedi ki:

   Gamze hanım gebeliğin varlığının teyidi için kanda beta HCG testi yaptırın.

 44. Yasemin dedi ki:

  Merhaba ben ilk test yaptım ikincisi silik çıktı tekrar test yaptım negatif çıktı. Ama alt karın bölgemde şişlik var ve kendimi inanılmaz sis hissediyorum sizce bunun sebebi hamile olmam mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yasemin hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın.

 45. seda dedi ki:

  Hocam evde test yaptim ilki pozitif cikti ikincisi negatif midem cok bulaniyor acaba hamilemiyimdir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Seda hanım adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın.

 46. Ayse aydin dedi ki:

  Hocam ben gebelik testi yaptım ilk çizgi belirgin ikincisi hafif görüldü sonra doktora gittik orda da idrar etti yaptılar orda da pozitif çıktı ama kafam çok karışık ya degilsem

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım hastanede laboratuvar ortamında yapılan testler doğru sonuç verir.