İdrarda gebelik testini doğru uygulamak için 8 basit adım

21.05.2016
6.841
A+
A-
İdrarda gebelik testini doğru uygulamak için 8 basit adım

İdrarda gebelik testi nasıl uygulanır ( yapılır ) 

Yaşayan herkes bilir ki hamilelik dünyada tadılabilecek en güzel hislerden biridir. Genel olarak ilk hamilelikler plansız bir biçimde ortaya çıkıyor olsa da diğer doğumları planlamak ve önceden tasarlamak mümkün olabilmektedir.

Eğer aileye yeni, sevimli bir üye eklemeyi düşünüyorsanız bu durumu kontrol altına alabilmek için evde uygulanabilen hamilelik testlerinden faydalanabilirsiniz. Birçok kadın hamile olup olmadığını kısa sürede tespit edebilmek için bu kolay testlere başvurmaktadır. Ancak evde uygulanan ve eczanelerden büyük kolaylık ile elde edilebilecek bu testler yolu ile yüzde yüz kesin sonuçlara ulaşmak her zaman mümkün olamamaktadır. Bu aşamada önemli olan hamilelik testinin tam olarak doğru bir şekilde uygulanmasıdır. Uzmanlar doğru şekilde uygulanan testlerin kesin sonuçlara ulaştığını belirtirken yanlış uygulamaların da birçok anne adayını hataya sürüklediğini belirtmektedir.

Gebelik Testi Nasıl Hamileliği Tespit Eder?

Evde uygulanabilecek gebelik testleri hamilelik sonrasında ortaya çıkan hCG isimli hormonunu tespit ederek gebelik olayının başlayıp başlamadığına işaret eder. hCG hormonu yumurtanın döllenerek rahim duvarına tutunmasının ardından salgılanan hamilelik hormonudur. İdrar yolu ile bu hormonun varlığının tespit edilmesi halinde gebelik testleri pozitif sonuç vermektedir.

Evde veya kliniklerde yapılan birçok test sonucunda gebelik ile ilgili en doğru sonuçlara ulaşmak mümkün olacaktır.

Gebelik Testini Yapmak İçin En Doğru Zaman Nedir?

Hamilelik testinin hangi dönemde yapıldığında yüksek oranda doğru sonuç verdiği akılları karıştıran önemli sorulardan biridir. Birçok kadın birlikteliğin hemen ardından testi yapmayı seçer. Gebelik testlerinden sağlıklı , doğru sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir. Adet döngüsünün gecikmesinin ardından testin yapılması uygun olacaktır.Bu konuda bir kısım uzmanlar adet günü yapılabilir derken.Bir çoğu doğru sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra 5-7 gün beklemenizi önerir. Bu şekilde kan ve idrarda miktarı artan hamilelik hormonu sayesinde gebelik testinin başarı oranı da yükselmektedir.

Gebelik Testinin Adımları

Gebelik testini doğru adımları takip ederek doğru bir zamanda yapmak kesin sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır. İşte doğru bir hamilelik testi için en doğru adımlar.

1.Son Kullanma Tarihini Mutlaka Kontrol Edin

Testin doğru sonuç vermesi için son kullanma tarihinin geçmemiş olması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle testi yapmaya başlamadan önce mutlaka son kullanma tarihini kontrol edin. Daha önceden alıp sakladığın hamilelik testlerini kullanmamaya özen gösterin. Ayrıca testinizin yıpranmamış, açılmamış ve zarar görmemiş olduğundan emin olun. Bu şekilde yeni bir test uygulayarak gerçek sonuçlara ulaşma şansınızı da arttırabilirsiniz.

2.Sabah Uyanır Uyanmaz Test Yapın

Sabah uyanır uyanmaz yapılan hamilelik testleri büyük oranda doğru sonuçlara ulaşmaktadır. Bunun nedeni hamilelik hormonunun sabah saatlerinde idrarda en yüksek seviyede olmasıdır. Bu şekilde sabah saatlerinde yapılan testlerin sonuçları daha güvenilir olmaktadır. Adet gecikmesinden sonra sabah kalktığınızda ilk olarak tuvalete gittiğinizde orta idrar akımında yapılır.Yani ilk olarak bir miktar idrar yaptıktan sonra gelen idrardan test yapılması doğru sonuç alma konusunda önemlidir.

3.Test Yönergesini Dikkatlice Okuyun

Testi edindikten sonra talimatları okumayı ihmal etmeyin. Her farklı gebelik testi markası için farklı semboller ve teknikler kullanılmaktadır. Ayrıca sonucun kaç dakika içerisinde belirleneceği de farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle gebelik testini mutlak surette talimatlara uyarak uygulamaya çalışın.

4.Sembolleri Tanıyın

idrarda-gebelik-testi1Hamilelik testinin pozitif veya negatif olduğunu açığa çıkaracak sembolleri tanımak da test için önemli bir adım oluşturmaktadır. Eğer bu sembollerden hamile olup olmadığınızı anlayamıyorsanız paketlerin arkasındaki numaralardan sembollerin anlamlarını kolaylık ile öğrenebilirsiniz.

5.Zihinsel Olarak Kendinizi Hazırlayın

Gebelik testi yapmak oldukça heyecanlı ve gergin bir süreçtir. Bu nedenle özellikle de ilk kez gebelik testi yapıyorsanız gerginliğinizi kontrol altında tutmanız ve kendinizi zihinsel olarak bütün sonuçlara hazır hissetmeniz önem taşır. Bu aşamada sevdiklerinizden veya eşinizden destek almanız duygularınızı hafifletmek için etkili bir yöntem olabilmektedir.

6.Testi En Doğru Yöntemler İle Uygulayın

Gebelik testi yapmak çok kolay görünüyor bile olsa yaparken tüm talimatları dikkat ile izlemek doğru sonuca ulaşmak için neredeyse tek yoldur. İdrarı direkt olarak çubuk üzerine bırakabileceğiniz gibi plastik bir kaptan da yardım alabilirsiniz. Mutlaka doğru zamanlama ile adımlar izlenmelidir. Her marka için sonucun ortaya çıkma süresi farklılık göstermektedir. Bu nedenle yine testin talimatları dâhilinde bir süre beklemek gerekmektedir.

7.Sonuçlar İçin Yeteri Kadar Beklemelisiniz

Testi doğru bir şekilde uyguladıktan sonra çubuğu temiz ve düz bir zemine koyun ve bekleyin. Genel olarak en sağlıklı bekleme süresi 1 ile 5 dakika arasında değişmektedir. Ancak bazı testlerin doğru sonuca ulaşması 10 dakikayı bile bulabilir. Bekleme aşamasında gerginlik içerisinde sonucu beklemek yerine kendinizi rahatlatmaya çalışın ve bir bardak çay için. Hiçbir gergin düşüncenin sonucu etkileyemeyeceğini unutmayın.

8.Sonucu Sakince Kontrol Edin

Yeteri kadar bekledikten sonra testi elinize alın ve sembollerin her marka için farklılık gösterebileceğini unutmayın. Bu semboller yaygın olarak çizgiler ile gösterilirken çift çizgi pozitif, tek çizgi ise negatif sonuçları yansıtmaktadır. Eğer ilk çizginin yanında belirsiz bir çizgi görüyorsanız idrarda gebelik testini tekrarlamalısınız. Veya kanda beta HCG testi yaptırabilirsiniz.

Sonuçlar Belirlendikten Sonra Neler Yapılmalı?

Gebelik testinin sonucu belki de hayatınızı değiştirecek bir dönemi işaret ediyor ise ilk olarak düşünmeniz gereken testin sonucunun ardından neler yapılması gerektiğidir. Dikkat edilmesi gereken birçok unsurdan bazıları hamilelik süreci için oldukça olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

1.Sonuç Pozitif İse Ne Yapılmalı?

Eğer gebelik testinde çift çizgi gördüyseniz yapmanız gereken ilk şey bir kadın doğum uzmanından randevu almaktır.Doktorunuz bir de hastane ortamında test yaptırmak isteyebilir. Bu aşamada doktorlar kan testi de isteyebilirler ancak idrar testleri yüksek oranda doğru sonuç vermektedir.

2.Sonuç Negatif İse Ne Yapılmalı?

negatif-idrar-testiGebelik testinden negatif bir sonuç aldıysanız yeni bir test yapmak için bir süre daha bekleyin. Evde yapılan gebelik testlerinin yanlış sonuçlar vermesi sıkça rastlanan bir durumdur. Uygulanan diğer testlerde de sonuçlar negatif çıkıyor ise doktorunuza danışın ve gebe kalamamanıza neden olabilecek etkenleri gözden geçirmeyi unutmayın.Adet gecikmesinin hemen ardından yapılan test negatif çıktıysa 5-7 gün bekleyip testi tekrarlayın.

Hamile olmadığınız halde idrarda gebelik testinin pozitif çıkması

Doğru adımlar takip edilerek yapılan gebelik testi nadir olarak yanlış sonuç veriyor olsa da böyle bir durumla karşılaştığınızda test sırasında neyi yanlış yaptığınızı gözden geçirin. Test esnasında anne adayının yoğun stres altında olması sonuçların yanılmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle stresi en alt seviyeye indirerek doktorunuza danışın ve hamile kalmak için yeni bir yol belirleyin.

1.Kimyasal Gebelik

Kimyasal gebelik genel anlamı ile döllenen yumurtanın rahim duvarında tutunamaması ve normal gelişim gösterememesi sonucu ortaya çıkan ve düşük ile sonuçlanan talihsiz bir durumdur. Kimyasal gebelik halinde gebelik gerçekleşmese bile testler pozitif çıkmaktadır. Kimyasal gebelik yaşanmasının ardından yeniden hamile kalmak mümkün olacaktır.

2.Sonucun Yanlış Zamanda Okunması

Gebelik testinin belirtilen süre üzerinden zaman geçtikten sonra okunması da yanlış pozitif değerlerle karşılaşılmasına sebebiyet verebilmektedir.

3.Kullanılan İlaçlar Sonucu Etkileyebilir

Eğer hamilelik için tedavi görüyor ve birtakım ilaçlar kullanıyor iseniz test sonuçlarının yanılması da ihtimaller arasına girecektir. Uzmanlar tedavilerin ardından hamilelik hormonunun sistemden temizlenmesi için en az 14 gün geçmesi gerektiğini belirtirken sonuçların doğruluğu için bu durumun önem taşıdığını vurgulamaktadır.

4.Buharlaşma Çizgisi Yanıltabilir

Gebelik testleri üzerinde bulunan bu belli belirsiz buharlaşma çizgileri birçok kadının yanılmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle talimatname üzerinde bulunan renk ve sembollere dikkat edin ve bu belirsiz çizgiye kesinlikle aldanmayın.  Ayrıca her marka kendine özgü renk ve semboller kullanmaktadır.Genel olarak kullanılan testlerde ikinci çizginin silik çıkması durumunda testi tekrarlayabilirsiniz veya kanda beta HCG testi yaptırabilirsiniz.

Test Pozitif Olduğu Halde Negatif Sonuç Çıkmasının Nedenleri

Gebelik testlerinin gebelik gerçekleştiği halde olumsuz sonuç göstermesi de yaygın bir durumdur. Böyle bir durumda bir kez daha testi uygulayın ve sonuç hala negatif ise doktorunuza danışın.

1.Testin Erken Yapılması Yanıltıcı Olabilir

Hamilelik testini yapmak için acele edecek olursanız sonuçların yanlış olmasına da kendinizi hazırlamalısınız. Her kadında farklı seyreden yumurtlama döngüsü hamilelik sürecinin de belirlenmesinde etkilidir. Eğer adet gecikmesi olmadan erken gebelik testi uygulayacak olursanız sonuç pozitif olduğu halde negatif çıkabilmektedir. Gebelik testlerinden doğru sonuç elde edebilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

2.Testin Duyarlılığının Az Olması

Hamilelik testi üzerinde gerekli hormonu tespit etmesi gereken şeridin olması gerekenden daha az duyarlı olması halinde yanlış negatif sonuç vermesi de mümkün olacaktır. Bu noktada idrarda gebelik test markasını seçerken dikkatli olmak da ayrıca önem taşımaktadır. Eğer duyarsızlık var ise bunun bir üretim hatası olabileceği unutulmamalıdır.

3.Sulu İdrar Örneği Sonucu Etkileyebilir

Hamilelik testinin yapılması için en doğru zamanın sabah olmasının en önemli nedeni idrara fazladan su karışmamış olmasıdır. Aksi takdirde idrar testi yanıltıcı olabilmektedir. Bu nedenle gün içerisinde yapılan gebelik testi ile sabah erken saatlerde yapılan gebelik testlerinin farklılık göstermesi olanaklı olacaktır.

Gebelik doğanın bir mucizesidir ve anneye aynı anda yüzlerce duyguyu bir arada yaşatabilir. Bunlar içerisinde heyecan ve sevincin yanı sıra bol miktarda da stres bulunmaktadır. Bu aşamada anne adayının gerginlikten kurtulması ve iyimser düşünmesi süreci kolaylaştıracak bir adım olacaktır. Bu dönemde duygularınızı partneriniz ile paylaşmaktan çekinmeyin ve uzmanlardan yardım almayı da ihmal etmeyin. Böylece bu süreci kendi lehinize çevirebilir ve hayal ettiklerinize kolayca ve keyifle ulaşabilirsiniz.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 164 YORUM
 1. blank Beyza dedi ki:

  Merhaba 15 kasımda ilişki yasadım 19 kasımda regl oldum ama ara ara kasık agrıların oluyor hamle olabilir miyim?

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar beyza hanım
   korunmasız her ilişkiden sonra elbetteki gebe kalma ihtimali olur
   adet gecikmeniz olur ise mutlaka kandan beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.