İki gebelik arasındaki süre ne kadar olmalıdır ?

02.02.2017
69
A+
A-
İki gebelik arasındaki süre ne kadar olmalıdır ?

İKİ HAMİLELİK ARASINDA NE KADAR ARA VERMEK GEREKİR?

Gebelikler arası süre nedir?

Gebelikler arası süre İngilizce ifadesiyle Inter-Pregnancy Interval (IPI), önceki gebeliğin sonlandığı yani doğumun gerçekleştiği günden bir sonraki gebeliğin başladığı güne kadarki süredir. Tanımdan da anlaşılacağı gibi gebelikler arası süreden kasıt, düşükle sonuçlanmayan bir doğum ile takip eden gebelik arasındaki süredir. Diğer taraftan, iki gebelik arasındaki süreyi iki doğum arası süreyle de karıştırmamak gerekir. İki doğum arası süre ardışık iki canlı doğum arası süredir ve gebelikler arası süreye hamilelik süresini de eklemek gerekir.

İki gebelik arası optimal süre nedir? İki doğum arasında ne kadar boşluk olmalıdır? Doğumdan sonra tekrar hamile kalmak için ne kadar süre beklemelidir? İki kardeş arasında kaç yaş fark olmalıdır? türünden sorular doğum yapan ve tekrar gebelik düşünen annelerin en çok merak ettikleri ve doğum uzmanlarına en çok sordukları sorulardandır.

Yapılan araştırmalar, bir doğumla takip eden gebelik arasında geçen sürenin (IPI) çok kısa veya uzun olmasının anne ve bebek sağlığı üzerine bazı olumsuz etkilerinin olduğunu ortaya koymuştur. Kısa IPI’nın doğumun zamanından önce gerçekleşmesi ve düşük doğum ağırlığından yeni doğan bebek ve anne ölümlerine kadar çeşitli olumsuzluklara yol açtığı; uzun IPI’nın ise doğum distosisi, Pre-eklampsi ve eklampsi gibi rahatsızlıklara neden olduğu literatürlerde bildirilmektedir (Kaynak 1, Kaynak 2).

Bir önceki doğum ile arasında çok kısa süre bulunan gebeliklerde; riskler neledir ?

►Düşük yapma,

►Erken membran reptürü, ( Erken doğumun en  önde gelen nedeni )

►Erken ya da prematüre doğum,

►Ölü doğum ya da doğum sonrası bebek ölümü,

►Bebeğin düşük kilolu doğması,

►Bebeklerde otizm, şizofren gibi anomaliler ve doğum sonrası çeşitli gelişim bozuklukları,

►Annede gebelik anemisi yani kansızlık

risklerinde artış görülmektedir.

Bir önceki doğum ile arasında 5 yıldan fazla süre bulunan gebeliklerde ise bebeğin düşük kilolu olması ve erken doğum riski artar. Buna ilaveten;

►Gebeliğin 20 haftasından sonra görülmeye başlayan yüksek tansiyon, şiddetli ödemler, karaciğer enzimlerinde yükselme ve idrarda albumin proteininin artışı gibi semptomlarla kendini gösteren Pre-eklampsi hastalığı ve bu hastalık tablosuna epilepsi nöbetlerine benzeyen nöbetlerin eklenmesi ile şekillenen eklampsi hastalığı,

►Yavaş veya Güç doğum (doğum distosisi) risklerinde de artış görülür (Kaynak 2).

Doğundan sonra tekrar hamilelik için ne kadar beklemeli?

Dünya sağlık örgütü (WHO), bir doğum ile sonraki gebelik arasında olması gereken ideal süreyi 24 ay olarak belirtmiştir (kaynak 3). Eğer bu süre 6 aydan az ise çok kısa, 5 yıldan fazlaysa uzun kabul edilir (kaynak 2). Otoriteler bu sürenin 18 aydan az 59 aydan fazla olmasını riskli bulurlar.

Bu yüzden ileri yaş sorunu olmayan, yani 35 yaşın altındaki bayanların ikinci gebelik için, en az 18-24 ay beklemeleri tavsiye edilmektedir. 35 yaşın üzerindeki hamileliklerde yaşa bağlı bazı hamilelik riskleri ortaya çıktığından 35 yaşın üzerindeki bayanların, yaşı daha fazla geciktirmeden planlanan hamileliği öne çekmek için gebelikler arası süreyi biraz azaltmaları, ancak yine de en az 1 yıl süreyle beklemeleri tavsiye edilmektedir.

Gebelikler arasındaki bu bekleme süresi, önceki gebelik ve doğumdan kaynaklanan çeşitli yıkımların ve rahatsızlıkların tamamen iyileşmesi için hayati önem taşır.

Doğum sonrası ikinci gebelik için beklemek neden önemlidir?

  1. Bir önceki doğumda oluşan problemlerin tamamen iyileşmesi sağlar: Gebelikte anne adayları besin maddesi kayıpları yaşarlar. Emzirme döneminde de kayıplar yaşanır. Kaybedilen besin maddelerinin depolanması, dokularda meydana gelen yıpranma ve yırtılmaların iyileşmesi yeterli bir süre beklemeyi gerektirir. Bu eksiklikler giderilmeden tekrar hamile kalınması anne ve bebek sağlığını olumsuz etkiler.
  2. Hamilelik risklerini azaltır: Yukarıda da belirtildiği gibi doğumdan sonra hemen hamile kalmak bebek ve anneyi çeşitli komplikasyonlara maruz bırakabilir. Özellikle sezaryen sonrası hamileliklerde bu riskler daha da artar.
  3. Mevcut bebeğin yeterince anne sütü alması ve sağlıklı olarak gelişimini sağlar: Bebeğin en çok ihtiyaç duyduğu dönemde annenin bebeğe yeterince vakit ayırmasına fırsat verir. Erkenden hamile kalan anneler bu fırsatı bulamaz, ayrıca bebeği erken dönemde sütten kesmek zorunda kalır. Bu durum, bebeğin hem bedensel hem de ruhsal gelişimini olumsuz etkilenir.
  4. Sonraki hamilelik için iyi bir planlama yapılmasına fırsat verir. İyi planlanmış bir hamilelik herhangi bir sağlık riskiyle yüz yüze gelmeden sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşanmasını sağlar.

Düşükle sonlanan bir hamilelikten sonra tekrar hamilelik için ne kadar beklemeli?

Uzmanların yaygın kanaati düşük sonrasında üç adet dönemi beklenmesinin yeterli olduğu yönündedir. Fakat Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bir düşükten sonra tekrar hamilelik için en az 6 ay beklenmesini önermektedir (kaynak 3).

Sezaryenle gerçekleşen bir doğumdan sonra tekrar hamilelik için ne kadar beklemeli?

Sezaryenle gerçekleşen bir doğumdan sonra tekrar hamilelik için önerilen ideal süre, normal doğumda olduğu gibi 18-24 aydır.

 

Kaynak 1: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22990461

Kaynak 2: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4897820/

Kaynak 3: who.int/iris/bitstream/10665/69855/1/WHO_RHR_07.1_eng.pdf

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.