reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

İkili kombine test nedir ?

İkili kombine test nedir ?

İkili tarama testi

        Gebelikte ikili tarama testi sonucuna göre Trizomi 21 ( Down sendromu) ve trizomi 18 (Edwards sendromu) denilen kromozomal anomalilerin bebekte olma riski araştırılır.

       Down sendromu toplumda en çok rastlanan kromozon bozukluğudur.Anne yaşı arttıkça Down Sendromlu çocuk doğurma riski artmaktadır.Buna rağmen 20 yaşındaki genç bir kadın da Down Sendromlu bebek doğurabilir.Anne karnındaki bebeğin Down sendromlu olup olmadığını tespit etmek için tarama testleri vardır.Bu tarama testlerinin içinde en güvenilir olanı ikili kombine testidir.


İkili kombine test gebeliğin 11 ile 14’üncü haftaları arasında uygulanır.İkili kombine test sırasında yapılan incelemede bebeğinizin ultrasonda ense kalınlığı ölçülür.Bununla birlikte kanda β-hCG ve PAPP-A düzeyleri ölçülerek ,annenin gebelik haftası, anne yaşının formule edilerek bilgisayar yardımıyla sonuç belirlenir.Yapılan bu işleme ikili kombine test denir.

       İkili kombine testin güvenilirliği 90 dır. Yani Down sendromlu bebekleri tespit etme oranı %90 dır.Tüm tarama testleri içinde en güvenilir testtir ve tüm anne adaylarına önerilir.

       İkili kombine test ile bebekte Down Sendromu ve Edwards sendromu olma riski normalden yüksek mi değil mi sorusunun cevabı alınır.Bu incelemeye tabi tutulan anne adaylarında risk yüksek bulunduğunda amniyosentez ya da koryon villus biyopsisi gibi girişimlerle kromozom analizi önerilmektedir.


İkili kombine testi yapıldığında yine de üçlü tarama testi yapılması gerekir mi?

       Bazı doktorlar ikili kombine testinden sonra 19-23 haftalarda ayrıntılı ultrason yapılacaksa ayrıca üçlü test yapılmasının gereksiz olduğu kanısındadırlar.

İkili kombine testi yaptırmayan anne adayları gebeliğin 16-20. Haftaları arasında üçlü, dörtlü tarama testi yaptırabilirler.


İkili test ücreti ne kadardır:

    İkili kombine test fiyatı SGK anlaşmalı hastanelerde ve özel hastanelerde farklılık göstermektedir.


İkili kombine test sonuçları ne kadar sürede çıkar:

       Testin yapıldığı hastane ve laboratuvar göre ikili kombine test sonuçları en geç birkaç gün içinde çıkmaktadır.


İkili tarama testinde aç karnına mı tok karnına mı kan verilir ?

      İkili tarama testinde kanın aç karnına, tok karnına veya günün hangi saatinde verildiği fark etmez yalnız ultrasonun yapıldığı gün verilmesi gerekir.

İKİLİ TARAMA TESTİ NE ZAMAN YAPILIR ? – VİDEO

Bu Haber 96.975 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 04.06.2013 Sal 08 : 4

YORUM YAZ
 1. Gurbet dedi ki:

  İyi günler ben 19 yaşındayım ikili tarama testim 1540 /1 insanın içinden benim sonucum 199/1 riskli çıktı ense kalınlığı 2.4 mm amniyosentezi önerdiler sizce ne yapmalıyım

 2. Mslm dedi ki:

  Merhabalar esim 11hafta 5 gunluk hamile ve ikili testi bugun yaptirdigimizda ense kalinligi 2.40 cikti bununla ilgili bebegin gelisiminde bir aksilik olurmu ne gibi sorunla karsilasiriz bu soruma cvp verirseniz sevinirim

 3. zeliha dedi ki:

  Merhaba doktor bey ben geçen hafta ikili test yaptırdım risk 1/123 doktorum amniosentes önerdi sizce kararsız kaldım sizce napmaliyim

  1. admin admin dedi ki:

   Tarama testlerinde sadece risk faktörünü gösterir. Amniyosentez kesin sonucu verir. Amniyosentez sonrası 200/1 ihtimal de olsa düşük ile sonuçlanma ihtimali olabilecektir.Size tavsiyem perinatoloji bölümü olan üniversite veya araştırma hastanesine test sonuçlarınız ile başvurup yeniden değerlendirilmenizdir.

 4. Şenay dedi ki:

  Mrh ben ikiz bebek bekliyordum ama bebegin biri 9 hafta kalbi durdu ikili tarama testi bizi yanılta bilir dedi doktorum bize panorama testini önerdi bu tested önce yapmam gereken bir test varmı yada utrasyonda belli olurmu bu testte amarika gidiyormuş fiyatı 2 milyar söylendi göbekten suyu önermedi düşük riski taşıdığı için tşkler şimdiden

 5. Sena dedi ki:

  18 kasım2015 son adet tarihim kaç haftalık hamileyim.ikili test için kaç gün sonrasına randevu almam gerekiyor?size şimdiden teşekkür ediyorum

 6. Arzu dedi ki:

  12+4 haftalık hamileyim ikili tarama için gittim ancak bebek dik durduğu için ense kalınlığı ölçülemedi vajinal ultrason ile belli olur mu? Başka Çözümü var mı ?

 7. Z.celik dedi ki:

  11 hafta 5 günlük hamileyim. Ultrasonda bebegin kafa kemik yapısı olusmamis ya da cok kucuk oldugu için göremiyorum dedi Dr.
  Bu durum hakkinda fikriniz nedir?

 8. Tuğçe dedi ki:

  Yarın ikili test yapılacak kanimin alınması icin aç olmama gerek varmi tok karninada aliniyomu.bukantilarimdan dolayi aç gezemiyorum acil cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Kanın aç karnına, tok karnına veya günün hangi saatinde verildiği farketmez yalnız ultrasonun yapıldığı gün verilmesi gerekir.

 9. İlayda İlayda dedi ki:

  İkili teste bebek açısından herhangi bir risk bulunuyor mu ?