İkiz gebeliklerde doktor kontrolleri

26.06.2013
71
A+
A-
İkiz gebeliklerde doktor kontrolleri

            Normalde standart şemaya göre bebeğin kalp atışları görülene kadar daha sık takip edilmesi bebeğin kalp atışları görüldükten sonra 4 haftada bir 30. haftadan itibaren iki haftada bir 36. haftadan itibaren doğuma kadar haftalık takip diyoruz.

            İkiz gebeliklerde öncelikle plesenta çift mi amniyo sıvısı çiftmi ? Plesenta ve amniyo sıvısı çift olunca yani ayrı ayrı olunca biraz daha rahat edebiliyoruz.Eğer bunlarda bir ortaklık söz konusu ise o zaman çok daha sıkı takip gerekir. Özellikle amniyo sıvısıda ortak olduğu zaman bazen haftalık takip dahi gerekebiliyor.Çünkü özellikle 32. haftaya kadar aynı sıvı içersinde büyüyen bebekler birbirlerinin kordonlarına birbirlerini dolayıp rahim içinde çok ciddi sorunlara neden olabilirler.Bu nedenle bu tür gebeliklerde çok daha sıkı takip yapılması gerekir.

Eğer plesenta ortak ise mutlaka bebekleri gelişme açısından takip ediyoruz.Aralarında kilosal olarak veya bedensel diğer parametreler olarak % 25’den daha fazla bir fark ortaya çıkmaya başlar ise o zaman ikizden ikize transfüzyon sendromu söz konusu ise bir bebekte kan miktarı fazla olur bir bebekte kan düzeyi az olur ve gelişimi az olur.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.