İkiz gebeliklerde hangi doğum yöntemi tercih edilir ?

09.05.2013
57
A+
A-
İkiz gebeliklerde hangi doğum yöntemi tercih edilir ?

İKİZ GEBELİKLERDE NORMAL DOĞUM MU? SEZARYEN Mİ?
Bütün gebelikler arasında yaklaşık olarak %1-2 civarında ikiz gebelik olmaktadır. İkiz gebelikler son 10 ile 20 yıl arasında oldukça artmıştır. Genel olarak ikiz gebeliklerdeki artışın nedenleri tüp bebek uygulamasıdır. Bir diğeri ise infertilite yani (kısırlık)tedavisindeki artış oranına bağlıdır. Ayrıca son zamanlarda oluşan ikiz gebelikler kendiliğinden oluşan gebeliklerdir. İkiz gebeliğin yarısı tüp bebek yöntemine, geriye kalan dörtte bir kısmı ise aşılamalara bağlı olmaktadır. Çoğunlukla ikiz gebelikler indüksiyon ve ovulasyon tedavilerinden kaynaklanmaktadır.


Çoğunlukla ikiz bebeklerin doğumunda normal mi? yoksa sezaryen mi? olacağı durumunu etkileyen faktörler;

  • Genellikle en önemli etkenlerden birisi de bebeklerin anne karnındaki duruş pozisyonlarıdır. Çoğunlukla ikiz bebekler sıra ile doğum kanalına girerler. Eğer ilk bebeğin başı doğum kanalına yerleşmiş ise normal doğum şansı oldukça yüksektir. Normal doğum için genel olarak iki bebeğinde başı aşağı pozisyonda olması oldukça önem taşımaktadır. Ancak öndeki duran bebek eğer anne karnında ters duruyor ise normal doğumun olması imkânsız değildir. ama yinede normal doğum pek tercih edilmez ve çoğunlukla sezaryen doğum yaptırılarak bebekler dünyaya gelir.
  • Bazı durumlarda ise ilk bebek normal olarak vajinal yoldan doğabilir. Ancak bazen ikinci bebek için normal doğum imkânsız olabiliyor. Bu sebepten dolayı ikinci bebeğin doğurtulması için anne adayı hemen sezaryen doğumuna alınır.
  • Bazen ikiz gebeliklerde doğum süreci erken başlamaktadır. Bu sebepten dolayı doğum anında bebeklerin kaçıncı haftada olduğuna dikkat edilmesi gerekir.
  • İkiz bebeklerin tahmini kiloları eğer 1500 gram ya da altı ise normal doğum yerine sezaryen yapılabilir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda sezaryen doğum için kesin bir fikir halen bulunamamıştır.
  • Eğer ikiz bebeklerin gelişimlerinde herhangi bir problem söz konusu ise ya da oluşacak komplikasyon durumlarında normal doğum mu? Sezaryen mi? olacağına doğum süreci başladıktan sonra karar verilebilir.
  • Genel olarak ikiz gebeliklerde annede oluşabilecek rahatsızlıklar mesela; hipertansiyon, sistemik hastalık ya da diyabet var ise bu durumda kadın doğum uzmanları normal doğum mu? Sezaryen mi? olacağına karar verir. Çünkü bu hastalıklar bazen anne ya da bebek açısından sorun teşkil edebilir.
  • Eğer ikiz gebelikte” oligohidramnios” ya da “polihidramnios” durumlarında,

        Genel olarak 1980 yıllarında ikiz gebeliklerin %70’i çoğunlukla normal doğum ile gerçekleşmiştir. Ancak günümüzde ise tek bebek doğumlarında olduğu gibi ikiz gebeliklerde de sezaryen doğumlarında oldukça artış gözlenmektedir. Artık günümüzde doğum için seçilen hastane ve ülkelere göre değişmekle beraber ikiz gebeliklerin %70 ile 80 civarı sezaryen ile doğurtulmaktadır. Ancak bazı hastanelerde ise ikiz gebeliklerin çoğunluğu rutin olarak sezaryen doğum ile gerçekleşmektedir. Ayrıca ikiz bebeklerin doğumunda sezaryenin artmasının çeşitli sebepleri olmasıdır. Mesela örnek verecek olursak; günümüzde tüp bebek yönteminin kullanılması bu yöntemle gebe kalan anne adayları çoğul gebelik olduğundan dolayı sezaryen ile doğum hep ilk planda tutulmasıdır. Ayrıca ikiz gebeliklerin %40 oranında bebekler” verteks” durumdadır yani bebeklerin ikisinin başının da doğum kanalına yerleşmiş olmasıdır. Genellikle normal doğumun en başarılı olduğu gruptur. Ancak ilk bebek normal olarak vajinal yoldan gerçekleşirken, ikinci bebek ters pozisyonda ise bu aşamada iken normal doğum ya da sezaryen olunup olunmayacağına karar verilebilir. İkiz gebeliklerin %20 civarı ise anne karnındaki bebekler ters şekilde durmaktadır ve çoğunlukla doğum için sezaryen tercih edilir.

İkiz gebeliklerde doğum süreci ne zaman başlar ve gerçekleşir?

 Genel olarak tek bebeğin doğum sürecinin başlaması 40 haftadır. Ancak 38 ya da 40.haftalarda doğum gerçekleşir. Ama çoğunlukla ikiz gebeliklerde doğum süreci daha erken haftalarda başlamaktadır. Genel olarak ikiz gebeliklerin doğum süreci 35 ile 38.haftalar da doğmaktadır. Genellikle ikiz gebelikler de şu hafta doğum gerçekleşebilir denemez, çoğunlukla gebelik sürecinde herhangi bir problem söz konusu değil ise 37 ve 38.haftada doğması bebeğin sağlığının açısından daha faydalı olmaktadır. Ancak bazı durumlarda yani tek olarak plasentayı paylaşan ikiz gebeliklerin bir hafta öncesinden alınması genellikle önerilmektedir.

ETİKETLER:
admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.