İkiz gebeliklerde tercih edilen doğum şekli

12.06.2013
63
A+
A-
İkiz gebeliklerde tercih edilen doğum şekli

İKİZ GEBELİKLERDE NORMAL DOĞUM MU SEZARYEN Mİ YAPILMALI?


Gebeliklerin doğal yollardan sağlanmaması olayları arttıkça kısırlık tedavi merkezleri çoğalmış ve tüp bebek tedavileri çiftlere büyük umutlar getirmiştir. Çiftlerde genlerle gelen bir ikiz gebelik olabileceği gibi, aşılama tedavisi, tüp bebek tedavisi gibi tekniklerden ötürü de çoğul gebelik şansı artmaktadır. Ortalamaya vurulduğu zaman ikiz gebelikleri dörtte birlik bölümü kendiliğinden olmakta, yarısı tüp bebek tedavilerinden ötürü olmakta diğer dörtte birlik dilimde ise aşılama gibi tedavilerin etken olduğu görülmektedir.

İkiz gebelikte normal doğum mu sezaryen mi tercih edilmelidir?

Burada kriter bebeklerin duruş şekli ilk değerlendirilecek olan kriterdir. İkiz bebeklerde doğum dönemi yaklaşınca kanala bebekler sıralı şekilde geçeceklerdir. Önde gelecek olan bebeğin baş aşağı olması ile normal doğum düşüncesi artabilir. Var olan iki bebeğinde kanala baş aşağı dönmüş şekilde yerleşmeleri normal doğum olgusuna sıcak baktırır. Eğer bebekler makat gelişi görünüyorsa iki tane olduğu için (tek bebeklerde de makat gelişliler risk yaşanmaması için sezaryene alınır) yüksek oranda sezaryen düşünülecektir.

İlk bebek kimi zaman normal doğum ile doğması sağlanabilecek ve diğer bebek için sezaryene geçiş düşünülebilinecektir.

İkiz gebeliklerde normal doğum ya da sezaryen tercihini etkileyebilecek faktörler;

Amniyon sıvısı gelmiş ise sezaryene alınır

Annede var olabilecek şeker hastalığı, hipertansiyon gibi sistemik hastalıklardan ötürü sezaryen düşünülebilir

Doğumun başladığı dönemde gebeliğin kaçıncı ayında olduğu doğum şeklindeki karara etken olabilir

Düşük kiloda olan bebekler içinde çoğunlukla sezaryen düşünülür

Gelişme geriliği varsa, erken doğum başlamak zorundaysa acil sezaryen düşünülebilir

İkiz bebekler için sayılabilecek komplikasyonlardan ötürü doğumda sezaryene karar verilebilir

İkiz bebeklerde doğum ne zaman gerçekleşir?

Normalde gebeliklerde beklenen doğum zamanı 38–40 hafta arasında olan süreçlerdir. İkiz ve çoğul gebeliklerde ise bu durum erkene çekilir. Çoğunlukla sezaryene karar verilecek olan ikiz gebeliklerde doğum haftası ortalama 35–38 haftalar arasıdır.

İkiz gebeliklerde daha erken doğumlarda sebep annenin vücut ağırlığı, amniyotik sıvı durumları, gelişebilecek komplikasyonların varlığı gibi etmenler sebep olabilecektir. Net olarak şu hafta doğmalı diye bir bilgiye rastlanılmasa da genellikle kadın doğum uzmanlarının kararı 35. Haftadan sonra ve anne- bebek için en doğru zamana kadar bekleyebilmektir. 40. Haftasını tamamlayan çok fazla ikiz bebek öyküsü bulunmamaktadır.

Neden ikiz gebeliklerde sezaryen düşünülür?
Gebelik son dönemlere yaklaştıkça gebeliğe bağlı komplikasyonlar artabilecektir. Şeker hastalığı, tansiyon hastalığı gibi önemli bulgular, annenin almış olacağı aşırı kilo, amniyotik sıvı durumları, bebeklerin doğum kanalına girme şekilleri gibi sebepler her zaman için normal doğumun önünü kapatabilecektir. Bazen ilk bebek baş aşağıdır ve normal doğum sürecine girilir fakat ikinci gelecek bebek için sezaryenle devam etme durumları hep ihtimaller arasında ocaktır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.