İkiz Hamilelik (Gebelik) Ne Zaman Belli Olur? Nasıl Anlaşılır?

21.09.2015
18.885
A+
A-
İkiz Hamilelik (Gebelik) Ne Zaman Belli Olur? Nasıl Anlaşılır?

İkiz gebelik tekil gebeliğe göre daha az görüldüğünden belirtileri ve detaylarıyla ilgili daha az bilgi sahibi olunmaktadır. Aslında ilk etapta tekil gebelikten pek bir farkı yoktur. Yani anne adayı evde yaptığı testlerde ve hissi olarak hamileliğin ikiz mi tekil mi olduğunu anlayamaz. İlk haftalarda belli olmayan bir gebelik çeşididir ki zaten tekil gebeliklerde de 6 haftalara kadar çok ciddi belirtiler görülmez.

İkiz Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

İkiz gebelikler, gebeliğin ilk haftalarında yapılması gereken ultrason kontrollerinde görülebilmektedir. 5 ya da 6. Haftalarda ultrason ile bakıldığında iki tane gebelik kesesi görülebilmektedir. Bu durum ikiz gebelik olduğuna işarettir. Ancak bazı gebeliklerde keselerden biri gelişmesine devam etmeden kaybolabilir. Bu durumda gebelik için tekil tanımlaması yapılabilir. Bu nedenle çok erken süreçte gebelikle ilgili detaylı bilgi verilmemeye çalışılır. Kesin bilgi için gebeliğin 6 haftasında ultrason muayenesinde belli olur. Bu haftalarda bakılırsa kalp atışları da oluşacağından; iki bebek söz konusu ise iki kalp atışı duyulacağı için de netlik kazanır. Çok nadir bir durum olsa da bu haftalardan sonra da bebeklerden birinin kaybedilmesi durumu söz konusu olabilir.

İkiz gebelik söz konusu ise idrar testinde belli olmamaktadır. Yani evde yapılan testler de göreceğiniz hiçbir detay konuyla ilgili bilgi vermez. Kan testi bile net bir sonuç vermezken; idrar testinde böyle bir sonuç beklemek yanlıştır. Adet döneminiz geciktiyse ve evde test yapıp hamile olduğunuzu öğrendiyseniz; doktora gittiğinizde ilk yapacağı şey Beta HCG testi istemek olacaktır. Kanda bakılan gebelik testinde, gebeliğin ikiz mi yoksa tekil mi olduğu az çok anlaşılabilir. İkiz gebeliklerde bu değer tekil gebeliklere oranla haftasına göre biraz daha fazla çıkmaktadır ve hızlı artış göstermektedir. Bu durumun tespit edilebilmesi için HCG değerinin en az iki kez belli bir aralıkla değerlendirilmesi gerekir. Ancak kanda alınan sonuçta kesin bir şey söylemek için yeterli değildir. Kesin söylemler için ultrason muayenesi ve haftanın biraz ileri olması gerekmektedir.

Çift Yumurta İkizi mi? Tek Yumurta İkizi mi?

İkiz gebelik söz konusuysa ve bu konuda net bir bilgi aldıysanız; şimdi kafanızı meşgul edecek bir diğer sorun gebeliğin tek yumurta mı, çift yumurta mı olduğudur. Bununla ilgili bilgiyi kan testiyle, erken dönemde yapılan ultrason muayeneleriyle anlamak olanaksızdır. Ultrason muayenesiyle anlayabilmek için en uygun haftalar 9 ila 14 haftalar arasıdır. Bu haftalarda bakılmadığı müddetçe ilerleyen haftalar ayırt etmek daha güç hale gelir. Ultrason muayenesinde plasenta sayısına, zarların yapısal durumuna bakılır ve sonuç olarak tek plasenta görünüyorsa; ikiz gebeliğin tek yumurta olduğu söylenir. Plasenta çift göründüyse gebelik çift ya da tek yumurta ikizi şeklindedir. Konuyla ilgili bir diğer temel bilgi de bebeklerin cinsiyetlerinin farklı olması durumunda kesin olarak çift yumurta ikizi olduklarıdır.

İkiz Gebelik Anlaşılabilir mi?

İkiz gebelik ve tekil gebelikler arasında çok ciddi farklılıklar yoktur ama nadir olarak hamilelik belirtileri daha şiddetli olarak görülebilir. Ancak doktor muayenesi olmadan sadece belirtilerden yola çıkarak gebeliğin durumuyla ilgili net bir bilgi dile getirmek yanlış olacaktır. Gerek ikiz gebelik gerekse tekil gebeliklerde tüm belirtiler anne adaylarında farklı gelişebilmektedir. İkiz gebelikte, tekil gebeliklerle oranla farklılık olabilecek belirtiler şunlardır:

 • Anne adayının kilo miktarı ve kilo alış hızı daha fazla olabilir ve gebeliğin daha erken döneminde başlayabilir.
 • Rahim daha fazla büyüyebileceğinden; karın kısmı daha belirgin hale gelir ve ölçümlerde rahim tepesi daha fazla çıkar.
 • Tekil gebeliklere oranla daha fazla bulantı ve kusma görülebilir. Bunun sebebi mideye olan baskının daha fazla olmasıdır. Ancak bazı tekil gebeliklerde kusma ve bulantı çok daha fazla görülebilir. Aslında bu tamamen anne adayının fizyolojik yapısıyla ilgilidir. Kimi gebelikler diğerlerine göre ikiz ya da tekil fark etmeksizin zor geçebilir.
 • Gebeliğin 16.haftasında yapılacak olan AFP testinde ikiz gebelik söz konusu ise sonuçlarda dha değeri daha yüksek çıkmaktadır.
 • Bazı ikiz gebeliklerin erken dönemlerinde bebek hareketleri daha çabuk ve sık hissedilebilir ama bu durum her hamilelikte farklı gelişebilmektedir.

İKİZ GEBELİK NE ZAMAN BELLİ OLUR – VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 75 YORUM
 1. Songul dedi ki:

  Merhaba suan 5 haftalık hamileyim doktora gittim iki tane kese gördüğünü ikiz olduklarını söyledi 1 hafta sonra kontrole çağırdı kalp atışlarını dinlemek için bu ikiz gebeligin kesin oldunu gösterir mi kafam ck karişti bilgi verirseniz sevinirim

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar songül hanım
   bakılan ultrasonda rahim içerisinde düzenli olarak iki kese görüldü ise
   evet sonuç kesindir ve ikiz gebeliğiniz mevcuttur

 2. Hatice dedi ki:

  Hocam adetim 12 gün geçti ve ilk doktora gittim beta değeri 317 çıktı doktor 3 gün sonra gel dedi gittim beta bu sefer 2565 çıktı kese göründü aştan bakarak görüldü doktor yine 3 gün sonra gel dedi bu sefer beta 11880 çıktı değer yüksek dedi ulrasyonda kese görünüyor ama doktor yine yarın gel mol gebelikte olabilir dedi çoğul gebelik olma şansı varmı

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar hatice hanım
   gebelik kesesi görüldükten sonra bakılan beta hcg değerleri kafa karışıklığına sebep olabilir
   gebelik keseniz rahim içerisinde görüldüyse, endişe etmeyiniz

   1. Hatice dedi ki:

    Evet rahim içerisinde ama mol gebelik olabilme ihtimali varmı yada iliz bebek olma ihtimali olurmu

   2. Editor Editor dedi ki:

    merhabalar hatice hanım
    gebelik kesenin rahim içerisinde görüldü ise, gebeliğinizin gidişatı sağlıklıdır
    tek kese görüldü ise, bebeğiniz tektir
    lakin ikiz gebeliklerde 2 hafta sonrasında da bebek görülebiliyor
    beklemeniz gerekmektedir

 3. Fatma dedi ki:

  Merhaba hocam 29 ocakta adet oldum adetim her zaman ki gibi 8 gün sürdü ve 24 günde bir adet olurum 27 şubatta verdiğim kan testinde gebe olduğumu ama değerlerim şu şekilde 2834 yüksek dediler acaba ikiz gebelik mi?

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar fatma hanım
   bakılan beta hcg değeri ile gebelik kesenizin mutlaka görülmesi gerekmektedir
   en kısa zamanda kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm
   gebelik tek mi yoksa çoğul mu ancak bu bakılan ultrason ile anlaşılmaktadır

 4. zeynep dedi ki:

  Merhaba,
  Ben 5 haftalık hamileyim ve beta degerim 24793 kese de 15,3 mm ama bebeği göremedi doktor.sag kasığımda acı var. yardımcı olurmusunuz bebeği ne zaman görebiliriz.

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar Zeynep hanım
   gebelik kesesi görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görürüz

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.