40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

İkiz Hamilelik (Gebelik) Ne Zaman Belli Olur? Nasıl Anlaşılır?

İkiz Hamilelik (Gebelik) Ne Zaman Belli Olur? Nasıl Anlaşılır?

İkiz gebelik tekil gebeliğe göre daha az görüldüğünden belirtileri ve detaylarıyla ilgili daha az bilgi sahibi olunmaktadır. Aslında ilk etapta tekil gebelikten pek bir farkı yoktur. Yani anne adayı evde yaptığı testlerde ve hissi olarak hamileliğin ikiz mi tekil mi olduğunu anlayamaz. İlk haftalarda belli olmayan bir gebelik çeşididir ki zaten tekil gebeliklerde de 6 haftalara kadar çok ciddi belirtiler görülmez.

İkiz Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

İkiz gebelikler, gebeliğin ilk haftalarında yapılması gereken ultrason kontrollerinde görülebilmektedir. 5 ya da 6. Haftalarda ultrason ile bakıldığında iki tane gebelik kesesi görülebilmektedir. Bu durum ikiz gebelik olduğuna işarettir. Ancak bazı gebeliklerde keselerden biri gelişmesine devam etmeden kaybolabilir. Bu durumda gebelik için tekil tanımlaması yapılabilir. Bu nedenle çok erken süreçte gebelikle ilgili detaylı bilgi verilmemeye çalışılır. Kesin bilgi için gebeliğin 6 haftasında ultrason muayenesinde belli olur. Bu haftalarda bakılırsa kalp atışları da oluşacağından; iki bebek söz konusu ise iki kalp atışı duyulacağı için de netlik kazanır. Çok nadir bir durum olsa da bu haftalardan sonra da bebeklerden birinin kaybedilmesi durumu söz konusu olabilir.

İkiz gebelik söz konusu ise idrar testinde belli olmamaktadır. Yani evde yapılan testler de göreceğiniz hiçbir detay konuyla ilgili bilgi vermez. Kan testi bile net bir sonuç vermezken; idrar testinde böyle bir sonuç beklemek yanlıştır. Adet döneminiz geciktiyse ve evde test yapıp hamile olduğunuzu öğrendiyseniz; doktora gittiğinizde ilk yapacağı şey Beta HCG testi istemek olacaktır. Kanda bakılan gebelik testinde, gebeliğin ikiz mi yoksa tekil mi olduğu az çok anlaşılabilir. İkiz gebeliklerde bu değer tekil gebeliklere oranla haftasına göre biraz daha fazla çıkmaktadır ve hızlı artış göstermektedir. Bu durumun tespit edilebilmesi için HCG değerinin en az iki kez belli bir aralıkla değerlendirilmesi gerekir. Ancak kanda alınan sonuçta kesin bir şey söylemek için yeterli değildir. Kesin söylemler için ultrason muayenesi ve haftanın biraz ileri olması gerekmektedir.

Çift Yumurta İkizi mi? Tek Yumurta İkizi mi?

İkiz gebelik söz konusuysa ve bu konuda net bir bilgi aldıysanız; şimdi kafanızı meşgul edecek bir diğer sorun gebeliğin tek yumurta mı, çift yumurta mı olduğudur. Bununla ilgili bilgiyi kan testiyle, erken dönemde yapılan ultrason muayeneleriyle anlamak olanaksızdır. Ultrason muayenesiyle anlayabilmek için en uygun haftalar 9 ila 14 haftalar arasıdır. Bu haftalarda bakılmadığı müddetçe ilerleyen haftalar ayırt etmek daha güç hale gelir. Ultrason muayenesinde plasenta sayısına, zarların yapısal durumuna bakılır ve sonuç olarak tek plasenta görünüyorsa; ikiz gebeliğin tek yumurta olduğu söylenir. Plasenta çift göründüyse gebelik çift ya da tek yumurta ikizi şeklindedir. Konuyla ilgili bir diğer temel bilgi de bebeklerin cinsiyetlerinin farklı olması durumunda kesin olarak çift yumurta ikizi olduklarıdır.

İkiz Gebelik Anlaşılabilir mi?

İkiz gebelik ve tekil gebelikler arasında çok ciddi farklılıklar yoktur ama nadir olarak hamilelik belirtileri daha şiddetli olarak görülebilir. Ancak doktor muayenesi olmadan sadece belirtilerden yola çıkarak gebeliğin durumuyla ilgili net bir bilgi dile getirmek yanlış olacaktır. Gerek ikiz gebelik gerekse tekil gebeliklerde tüm belirtiler anne adaylarında farklı gelişebilmektedir. İkiz gebelikte, tekil gebeliklerle oranla farklılık olabilecek belirtiler şunlardır:

 • Anne adayının kilo miktarı ve kilo alış hızı daha fazla olabilir ve gebeliğin daha erken döneminde başlayabilir.
 • Rahim daha fazla büyüyebileceğinden; karın kısmı daha belirgin hale gelir ve ölçümlerde rahim tepesi daha fazla çıkar.
 • Tekil gebeliklere oranla daha fazla bulantı ve kusma görülebilir. Bunun sebebi mideye olan baskının daha fazla olmasıdır. Ancak bazı tekil gebeliklerde kusma ve bulantı çok daha fazla görülebilir. Aslında bu tamamen anne adayının fizyolojik yapısıyla ilgilidir. Kimi gebelikler diğerlerine göre ikiz ya da tekil fark etmeksizin zor geçebilir.
 • Gebeliğin 16.haftasında yapılacak olan AFP testinde ikiz gebelik söz konusu ise sonuçlarda dha değeri daha yüksek çıkmaktadır.
 • Bazı ikiz gebeliklerin erken dönemlerinde bebek hareketleri daha çabuk ve sık hissedilebilir ama bu durum her hamilelikte farklı gelişebilmektedir.

İKİZ GEBELİK NE ZAMAN BELLİ OLUR – VİDEO

 

Bu Haber 149.474 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 21.09.2015 Pts 05 : 21

YORUM YAZ
 1. Gülcan dedi ki:

  Merhabalar su anda 7 haftalik hamileyim 5 haftalikken beta hcg degerim 1363 çikmisti su an kac oldu bilmiyorum . Karnim 4 aylikmisim gibi sisti cabuk yoruluyorum ve sol kasigim agriyor gögüslerim cok büyüdü ve yan bile yatamiyorum acisindan ikiz bebek ihtimalu varmii ??

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gülcan hanım adet gecikmeniz olursa kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.

 2. Serap dedi ki:

  Mrb beta HCG (H). 28251,55 yüksekmi acaba?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Serap hanım bahsettiğiniz çoğul gebelik açısından ise sadece kan değerine bakarak ikiz gebelikten söz edemeyiz.Çoğul gebelik gebeliğin 6-7. haftasında ultrason muayenesinde belli olur.

 3. ece dedi ki:

  mrblar 5 yaşında bir tane oğlum var.hamileliğimde hiç sıkıntı yaşamamıştım.fakat 2.hemileliğimin 12. haftasına ultrasyon koltrolune gittiğimde bebeğimin kalp atışlarının olmadığını 8. haftada kaldığını söylediler ve malesef kürtaj olmak zorunda kaldım.bundan 3 sene öncesinde de aynı durumla kaşılaşmıştım.şimdi tekrardan bebek düşünüyoruz ama ben yine aynı sorunlar karşılaşırım diye çok korkuyorum. bun da ve önceki hamileliğimde folic ve vitamin kullanmamıştım bunların etkisi olabilir mi çünkü başka sağlıksal yönden bir sıkıntım olmadığını söylediler.şuan folic kullanıyorum.şimdiden teşekkür ederim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ece hanım ideal olanı hamile kalmadan önce doktora başvurup gerekli değerlendirmenin yapılması. Folik asit bebekte oluşabilecek nöral tüp kusurları adı verilen omurga ve beyin ile ilgili doğumsal kusurlara karşı korumaya yardımcı olur.Kalp atımının başlamaması veya başlayıp durması ile alakası yok.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 4. İlknur dedi ki:

  Merhaba. Hcg tahlilim 156.6 cıktı sizce normalmi temmuzun 26sında tahlil yaptırdım adetim 2,3gun gecmişdi veya 4,5gun falan

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar İlknur hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

  2. İlknur dedi ki:

   Anladım. Tesekkur ederim.

 5. Melek dedi ki:

  Merhaba beni adetimin 9 gun gecti ben kan verdigimde beta hgc 3325.2 cikti acaba ikiz olma ihtimali var mı?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Melek hanım tek bir kan değerine göre ikiz gebelikten bahsedemeyiz.Kesin bilgi için gebeliğin 6-7 haftasında ultrason muayenesinde belli olur.

 6. Deniz dedi ki:

  Merhabalar bende 2 aydır regl görmedim evde test yaptım pozitif cıktı emin olmak içinde dün beta hcg testi yaptırdım bugün çıkan sonuç ise beta hcg H >15000.00 miu/ml olarak görünüyor çoğul gebelik olabilir mi
  Teşekkürler…

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Deniz hanım tek bir kan değerine göre ikiz gebelikten bahsedemeyiz.Kesin bilgi için gebeliğin 6-7 haftasında ultrason muayenesinde belli olur.

 7. Elif dedi ki:

  Merhaba benim sorum olacakti ben 13haftalik hamileyim buzamana kadar doktorlar bisi demedi fakat bugum bi doktora gittim doktor bakarken iki tane atan sey gordu fakat ben ikiz gebe degilim doktor anliyamadi neoldugunu ikitane nokta var dedi bunu ihmal etme dedi sizce neolabilir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba. İkiz gebelik olabilir. Mutlaka konusunda deneyimli bir radyolog sizi tekrar değerlendirsin. Sağlıklı günler diliyorum.
   Uzm.Dr.Rengin TÜRKGÜLER
   Radyoloji Uzmanı

 8. Merve dedi ki:

  Merhaba dun beta hcg testi yaptirdim ve sonucu 1050 cikti acaba ne oluyor gebemiyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak 5. haftada gebelik kesesi, 6. haftada kalp atımları gözlemlenir.

 9. Eda dedi ki:

  Hocam merhaba,26.06.2017 tarihindeki ilk beta HCG test sonucun:71 ,29.06.2017 tarihli ikinci sonucum:264,1.7.2017 tarihli üçüncü sonucun:757.8,3.7.2017 tarihli dördüncü sonucum ise 2590.9 .bu sonuçlara gore bebeğimin ikiz olma ihtimali var midir???

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Eda hanım kan değerine göre ikiz gebelikten bahsedemeyiz.Kesin bilgi için gebeliğin 6-7 haftasında ultrason muayenesinde belli olur.

 10. Suna dedi ki:

  Merhaba hocam 6 haftalik hamileyim ultrason da çift kese görüldü iki kara delik ve kan testinde de sonuç yüksek çıkmış 15243.41 sizce ikiz gebelik mi cvp bekliyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Suna hanım Kesin bilgi için gebeliğin 6-7 haftasında ultrason muayenesinde belli olur.İki kalp atımı izlenmesi gerekir.

 11. Sevim dedi ki:

  Merhaba hocam 6 haftalık hamileyim beta-HCG Sonucum 52724.55 çıktı. İkiz gebe olabilme şansım var mı?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevim hanım ikiz hamilelik gebeliğin 6-7. haftalarında yapılan ultrason muayenesi ile tespit edilir.

 12. dilek dedi ki:

  Merhaba, 7+1 tüp bebek ile ikiz gebelik yaşıyorum. gastrit ve reflüm var. 6 haftalardan beri midem çok kötü rennie duo kullanıyorum ama fayda etmiyor başka yapacağım bir şey varmı?sarımsı bir akıntı ile birlikte kasık ve belimde ağrım var bu durum beni korkutuyor. bu ağrılar falan normalmi? cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.