İkizden ikize transfüzyon sendromu

19.06.2013
52
A+
A-
İkizden ikize transfüzyon sendromu

İKİZDEN İKİZE TRANSFÜZYON SENDROMU ( İİTS) ( TTTS )

İkizden ikize transfüzyon sendromu :İkizlerin bir tek plasentaya bağlandığı durumlarda gözlemlenecek bir komplikasyondur. Ayrı plasentaların var olacağı ikizlik durumlarında görülmeyecektir. Tek plasentanın varlığında ortak kan akışı olacak ve bu da sıkıntı olabilecektir. Bu esnada fazla kan akımının olduğu taraftaki bebek alıcı bebek olacak ve kan akımının daha az olduğu taraftaki bebekte verici bebek ismi ile anılacaktır. Bu durma tıpta monokoryonik ikizler denir ve tüm ikiz gebeliklerin yaklaşık % 15inde görülmektedir. İİTS ismi ile bilinen bu durumun diğer gebeliklerde tekrarlama olanağı riski çok azdır.

Tanı nasıl koyulur?

 İkiz gebelerde yapılacak olan ultrasonda bazı durumlar İİTS açısından şüphe uyandırır. Bu şüphe yaratacak durumlar şunlardır:

Plasentanın bir tane görülmesi

Alıcı olan bebekte kalp yetmezliği belirti ve bulgularının olması

Kordon kalınlıklarında farklılık bulunması

Fetüsler arasında kilo farkının % 20 den fazla olması

Alıcı olan fetüs tarafında suyun fazla olması, verici taraftaki suyun az olması

İki bebeğin cinsiyetinin de aynı olması

Verici bebeğin idrar torbasının küçük olması, alıcı tarafta olan bebeğin idrar torbasınınsa büyük olması

Tedavi nasıl yapılır?

Tedavi sürecinde amniyon sıvısı gerekli anlarda sıvıdan alınması gerekecektir. Bebekler arasında var olan zarın yırtılması da suyu az tarafta olan bebek için faydalı olmaktadır. Bebekler arası kan akışını durdurabilmek adına plasentaya lazer uygulaması yapılacaktır. Doğum için biraz daha aceleci olunabilinir. Yaşayacakları ve hayata tutunabilecekleri erişime ulaştıkları vakit doğum başlatılır.

İkizden ikize transfüzyonda komplikasyonlar:

Erken doğum olabilir

Verici bebekte kansızlık görülebilir

Bebekler sağlık problemi ile dünyaya gelebilir

Bebeklerde ölüm yaşanabilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.