İlaçsız tüp bebek tedavisi

22.02.2013
23
A+
A-
İlaçsız tüp bebek tedavisi

İlaçsız tüp bebek tedavisinin uygulanmasının en önemli nedeni ; bebek sahibi olmak isteyen anne adayının tüp bebek tedavisi sırasında kullanılan ilaçlara karşı hassas olan hastalarda ilaçların kullanılması sonucu oluşabilecek zararların önüne geçebilmek için tedavi sırasında ilaç kullanılmaz.

Tüp bebek uygulamalarında yumurtalarda gelişim sağlamak amacı ile anne olmak isteyen hastaya hormon ilaçları uygukanır. Kullanılan bu hormon içerikli ilaçların uygulanması hastadan hastaya farklılık göstermektedir. İlaçların fazla dozlarda kullanımı ile yumurta sayısı artırılmaktadır. Bu yöntem ile çoğul gebelik riskinde de artış olmakta ancak gebelik şansıda artmaktadır. Gebelik şansı oldukça arttığı için dünya genelinde tüp bebek uygulamalarında yüksek dozajlarda hormon içerikli ilaçlar kullanılmaktadır.

İlaçlar bazen ne kadar yüksek dozajda verilirse verilsin tüp bebek tedavisine cevap vermeyen hasta grupları da vardır. Adet düzeni normal seyreden her kadında ayda yalnız bir tek yumurta gelişirken tedavide hastaya uygulanan ilaçlar ile ayda gelişen yumurta sayısı artırılmaktadır. Fakat bazı hastalarda ilaç kullanılmasına rağmen yumurta gelişimi sağlanamamaktadır ya da yumurta kalitesi yeterince sağlıklı olmamaktadır. Bu hastalarda döllenme ve gebelik şansıda oldukça düşük olmaktadır. Yumurta gelişimi sağlanamayan hasta grupları ya ileri yaş hastalar ya da yumurtalık kapasitesi azalmış olan hastalardır.

Bu nedenle bu grup hastalarda klasik tüp bebek tedavisini uygulamak genelde faydasız olur. Hastaya
herhangi bir ilaç uygulamadan kendi kendine gelişen yumurtayı olgunlaşma aşamasında almak ve mikroenjeksiyon tekniğini kullanarak döllenmenin oluşmasını sağlamak tüp bebek tedavisi olarak tanımlanır. Bu grup hastalar ilaç masrafına maruz kalmaz ya da çok az ilaç kullanıldığı için hastalar bu tedavi metoduna yönelmektedir.

Her adet döngüsünde vücudun kendiliğinden yumurta çatlatma mekanizması çalışır. Bu nedenle yumurtanın ne zaman döllenmeye hazır olduğunu tespit etmek oldukça güçtür. Bazen yumurta
toplama aşamasında yumurtanın daha evvel çatladığı anlaşılır. Bu hasta gruplarında mikroenjeksiyon tekniği kullanılarak yumurta toplama işlemi gerçekleştirilemez.

Yumurta toplama işlemine başlamak için yeterince olgunluğa ulaşmış yumurta elde edebilmek için yumurtanın daha önceden çatlamaması gerekir.

Tedavinin amacı ise yumurta istenilen olgunluğa ulaştığında yumurtlamaya yol açan LH hormonunun düzeyi artarak yumurtanın tam anlamı ile olgunlaşması ve çatlamasını sağlamaktır. Fakat burada önemli olan LH hormon seviyesinin ne zaman yükseleceğini tespit etmek önemlidir.

Yumurta toplama işlemi yapılması gereken zamandan önce yapılır ise yumurtalar henüz olgunlaşmayacağı
için tedavinin başarı oranı düşük olacaktır. Zamanından sonra toplanan yumurtalarda da yumurta çatlama işlemi gerçekleşeceğinden dolayı yine tedavi olumsuz sonlanacaktır.

İLAÇSIZ TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE BAŞARI ORANI

Natürel adet döngüsünde ICSI tekniği ile gebelik başarısı belli bir oranda sınırlı kalmaktadır. Natürel adet
döngüsünde ICSI tekniği ile yaklaşık olarak % 15 – 20 gebelik şansı vardır.

Tüp bebek tedavisine alınan çiftlerin % 65 – 70’ inde yumurta toplama işlemi başarılı olmaktadır. Fakat toplanan her yumurta sağlıklı olmadığı için her zaman döllenme gerçekleşmez. Tedavi edilen hastaların sadece yaklaşık olarak % 50’ sinde embriyo transferi yapılabilmektedir.

 

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.