İlk kez adet görmek

10.03.2013
20
A+
A-
İlk kez adet görmek

İLK ADET GÖRME

Çocukluk döneminden ergenlik çağına geçiş aşamasında kızlar için ergenlik döneminin en önemli aşaması ilk adet görme olayıdır. İlk adet gelişme çağının başlangıç döneminde oluşum gösterir. Ancak ilk adet gören kızlar henüz psikolojik ve fizyolojik anlamda tam olarak olgunlaşmamıştır. İlk adet görme genç kızların bütün hayatı boyunca akıllarından çıkaramayacağı doğal bir döngüdür. Bu sebepten dolayı özellikle annelerin kızlarını bu doğal olaya karşı hazırlamaları önemli bir unsurdur.
İlk adet yaşı kişinin vücut yapısına göre değişim gösterir. Her genç kız aynı yaşta adet görecek diye bir kural yoktur.

İlk adet görme; hormonlara, vücut yapısına ve daha birçok nedene bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bir kız ortalama olarak 9 – 15 yaşları arasında adet görebilir. 9 yaşından önce adet görülmüş ise bu durum erken adet görme olarak tanımlanmalı ve gerekli araştırmalar yapılmalıdır. Aynı zamanda 15 yaşına gelmiş ve henüz adet görmeyen kızlarda da araştırma yapılması uygun görülmektedir. Bu durumda geç adet görme ya da hiç adet göremem olarak değerlendirilir. Kadınlarda en önemli fizyolojik özellik üremedir. Üremenin sağlıklı bir şekilde devem etmesi için menopoz döneminde kadar kadınların her ay düzenli bir şekilde adet görmesi gerekir. Bir kadında bir adet döngüsü yaklaşık 21 – 35 gün arasında değişim göstermektedir. Adet döngüsünün 2 – 7 günü adet kanamasının olduğu dönemdir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.