İnfertilite araştırma testleri

18.02.2015
27
A+
A-
İnfertilite araştırma testleri

       İnfertilite ( gebe kalamama) tanım olarak bir yıllık düzenli ilişkiye rağmen hamileliğin oluşmamasıdır.Eşlerin en az haftada bir kez birliktelik yaşaması durumunda düzenli ilişkiden bahsedebiliriz.Tabiki haftada ortalama 2-3 birliktelik hamile kalma ihtimalini oldukça arttırır.

       Çocuk sahibi olamayan çiftler uzman doktora başvurduktan sonra ; doktor sorunun nedeninin araştırılması yönünde bir karar almışsa öncelikli olarak basit tetkikler ile işe başlanmalıdır.

İnfertilite araştırma tesleri

►İnfertilite araştırmasında ilk aşama çocuk istemi olan çiftin birlikte görüşmeye alınarak , bundan önce yapılanlar hakkında ayrıntılı olarak bilgi alınmasıdır.Bu aşama önemlidir.

►Çiftin önceden yaşadığı sağlık sorunları, hastalıklar, ailedeki sağlık problemleri, önceden gebelik yaşanıp yaşanmadığı, aldığı tedaviler, adet düzensizlikleri tanıda çok önemlidir.
►Bu bilgilerin ışığında bayan jinekolojik muayeneye alınır. Ardından ultrasonografi ile değerlendirilir. Muayene ve ultrasonografi ile vajina, rahim ağzı, rahim, yumurtalıklar değerlendirilirken tüpler ( kanallar) değerlendirilemez.

►Bebek sahibi olma, erkek ve kadını birlikte ilgilendiren bir konu olduğu için erkekte kendisinde sorun olup olmadığını araştırmak için sperm testi yaptırmalıdır.

►Sperm örneğinin embriyolog tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

►Bu incelemelerden sonra adet döneminin başlangıcında hormonal değerlendirme için bayandan sabah aç karna kan örneği alınır.

►Adetin bitimine yakın kanalların değerlendirilmesi için HSG ( kanal filmi), ( rahim filmi) çekilir.
Bu film rahmin iç yapısı ve kanallar hakkında bilgi verir.Bu işlem biraz ağrılıdır. Hastalar tarafından şiddetli bir adet sancısına benzetilmektedir. Ağrı eşiği düşük olan hastaların anestezi altında bu filmi çektirmelerini önermekteyiz.Anestezi ile filmi çektirmek isteyenlerin 6 saat öncesinden su dahil hiçbir şey yiyip içmemeleri gerekmektedir.Bu testler infertilitede temel testleridir.

Tekrarlayan gebelik kayıpları olan hastalarda, yumurtalık kapasitesi azalmış hastalarda ileri testler gerekebilir.
Tüm bu testler sonucunda saptanan nedene göre tedavi kararı verilmelidir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.