İnfertilite (kısırlık) nedir ?

04.04.2013
20
A+
A-
İnfertilite (kısırlık) nedir ?

İNFERTİLİTE ( KISIRLIK) NEDİR?

 İnfertilite (kısırlık), düzenli bir şekilde kurulan cinsel birlikteliğe ve herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanılmamasına ,1 yıl içinde düzenli birlikteliğe rağmen gebeliğin sağlanamamasıdır. Kısırlık, üreme organları ile alakalı bir sağlık sorunudur. Tek bir nedene bağlı olabileceği gibi birçok nedene bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki infertilite ile mücadele etmek için bir çok başarılı tedavi yöntemi bulunmaktadır. İnfertilite için uygulanan tedavi yöntemleri ile anne ve baba olmak isteyen çiftlerde gebelik şansı artırılmaktadır.

Düzenli birliktelik nedir ?

Sağlıklı bir çiftin anne baba olması için haftada en az 1 kez birliktelik yaşaması halinde düzenli birliktelikten söz edilebilir.Ancak ortalama  haftada 2-3 kez birliktelik gebelik olasılığını belirgin olarak arttırır.  Eşlerden birinin seyahat, iş , bir takım sağlık sorunları nedeniyle düzenli birlikteliğin olmadığı durumlarda bebek sahibi olma olasılığı da azalacaktır. 

Sağlıklı bir çiftte gebelik şansı ne kadardır?

► 1 aylık düzenli ilişki sonrası gebe kalma oranı yaklaşık %25’tir.

► 6 ayda %65 gebelik beklenir.

► Bu oran 12 ayın sonunda  %88-90’a çıkmaktadır.

Diğer bir deyişle sağlıklı düzenli cinsel yaşamı olan 10 çiftten 9’u 1 yılın sonunda anne – baba adayı olacaktır.

Bu nedenle bir çiftte bebek sahibi olmakla ilgili bir problem olduğunu söylemek ve araştırmaya geçmek için 1 yıl beklemek yerinde olacaktır.

Ancak unutulmaması gereken bir husus vardır. 35 yaş kuşağında yumurtalıkların kapasitesi hızla azalmaya geçtiği için bu yaş kuşağında olan anne adaylarında, 6 ay içerisinde gebelik oluşmamışsa basit testlerle araştırmaya başlayarak zaman kaybının önüne geçilmiş olur

İnfertilite (kısırlık ) belirtileri :

Çiftlerin çoğunluğu çocuk sahibi olmak için uygulanan denemelerin ilk 6. Ayında başarı yakalayabilmektedir. Hiçbir korunma yöntemi kullanmayan çiftlerin % 88-90 ’ ı 1 yıl içinde gebelik şansını yakalayabilmektedir. Daha sonra gelen 36 ay içinde de % 50’ lik bir grupta gebelik oluşabilir. Kısırlığın en önemli belirtisi gebeliğin sağlanamamasıdır. Başka bir sorun gelişmeyebilir. Bazı infertil kadınlarda anormal derecede menstural kanamalar görülebilir. infertil bir erkekte ise hormonlar nedeni ile aşırı kıllanma ve seksüel fonksiyonlarda bazı farklılıkla görülebilir.

İNFERTİLE TEDAVİSİ İÇİN DOKTORA NE ZAMAN BAŞVURULMALI?

Şayet 1 yıldan fazla bir süredir çocuk sahibi olmak için uğraşılmıyorsa, kısırlık için kaygılanmaya lüzum yoktur.


Çocuk sahibi olmak isteyip de olamayan kişiler şu durumlarda doktora başvurmalıdır;

• Adet kanamaları düzensiz ve ağrılı geçiyor ise

• Pelvik ağrı, sürekli tekrarlayan düşük ve endometriozis varsa

• 30 yaşın üzeri ve yaklaşık olarak 6 aydır adet görülmüyor ise

• Sperm azlığı, prostat sorunu, testiküler ve cinsel sorunların varlığında

 KISIRLIKTA RİSK FAKTÖRLERİ

 Kısırlıkta erkek ve kadın için ayrı ayrı birçok risk faktörü mevcuttur. Bu faktörleri sıralamak gerekirse;

Kadının yaşı: 30 – 35 yaştan sonra kadının yumurtalık rezervinde düşüş yaşanmaya başlanır ve doğal olarak doğurganlık kabiliyetinde azalmalar meydana gelir. Bazı yaş grubundan sonra kadınlarda ortaya çıkan infertilitenin nedeni yaşa bağlı olarak ortaya çıkan yumurtalıklarda görülen kromozom anomoliler olabilir. İleri yaş sınırındaki kadınlar kısırlık ile beraber bazı sağlık problemleri yaşamak için daha elverişli olurlar. İleri yaş kadınlarda düşük yapma olasılığı da daha yüksektir.

Aşırı kilo: aşırı kilo yine kadınlarda kısırlık için oldukça etkili bir faktördür. Ayrıca erkeğin sperm sayısı ve kalitesi de kilo ile alakalı olarak azalabilir.

Aşırı zayıflık: yeme bozukluğu sorunu olan kadınlarda kısırlık için riskli gruptadır. Çinko, demir, folik asit eksikliğine bağlı olarak kısırlık problemi ortaya çıkabilir.

Sigara kullanımı:
sigara tüketen kadın ve erkek anne ve baba olmak için şanslarını azaltır. Sigara kullananlar ayrıca infertilite tedavilerinden olumlu sonuçlar almayabilir. Sigara kullanan anne adaylarında düşük olasılığı daha üst düzeylerdedir.

Alkol kullanımı: gebe kalmak isteyen ve gebe kadınların kesinlikle alkolden uzak durması gerekir.

Aşırı egzersiz: istatistiklere göre haftalık 7 saati aşkın bir süre egzersiz yapmak yumurtlama sorunlarına neden olabilmektedir. Ancak egzersiz yapmamak da yine kısırlığa neden olan obezite hastalığına neden olmaktadır. Bu nedenle aşırıya kaçmadan egzersiz yapılmalıdır.

İNFERTİLİTE ( KISIRLIK) TANI VE TEŞHİSİ

 İnfertilite sorunu yaşayan çiftlerin üçte bir gibi bir bölümünde yapılan araştırma ve incelemelere rağmen kısırlığa neden olan hiçbir sorun bulunamamaktadır. Bu durum açıklanamayan kısırlık olarak tanımlanmaktadır.

ERKEK KISIRLIĞI

Erkeklerde görülen kısırlık çoğunlukla sperm miktarı ve kalitesi ile alakalı gelişir. Sperm kanallarında meydana gelen tıkanıklıklar da ayrıca kısırlık nedenidir. Spermlerin kalitesini ve sayısını birçok faktör etkileyebilir. Erkeğin işi, yaşam tarzı, yoğun stres sperm sayı ve kalitesini etkileyerek kısırlığa yol açabilir. Spermleri olumsuz etkileyen ve zayıflamasına yol açan faktörler;

• Sigara tüketimi

• Fazla kilo

• Hareketsizlik

• Aşırı stres

• Aşırı sıcağa maruz kalmak

• Kimyasal maddelere maruz kalmak

• Alkol tüketimi

Erkek kısırlığında tedavi gerektiren problemler

 • Varikosel

 • İnmemiş testis

 • Enfeksiyon hastalıkları

 • Cinsel birliktelikte problem

 • Uzun süre kullanılan ilaçlar

 • Geri boşalma

 • Orgazm fonksiyonlarında işlev bozukluğu

Baba adayları için uygulanan testler

İnfertil sorunu yaşamayan bir erkeğe uygulanan testlerde gerekli sayıda sperm üretimi ve üretilen spermlerin boşaltılabilmesi şarttır. Erkek adaylara uygulanan testler bu gibi durumları aydınlatmak için yapılmaktadır.

    • Genel fiziki muayene: üreme organlarının muayenesi, geçirilmiş hastalıklar, kullanılan ilaçlar ve cinsel alışkanlıklar hakkında bilgi alınmaya yönelik muayenelerdir.

   • Hormon testleri: testosteron seviyesini ve diğer erkeğe ait olan hormonları kontrol etmek için uygulanan testlerdir.

   • Sperm analizi: erkek infertilitesini araştırmak için uygulanan en önemli testlerden birisi sperm analizidir. Tedaviyi üstlenen doktor birden çok sperm numunesi isteyebilir. Sperm numunesi erketen mastürbasyon yöntemi ile alınır. Alınan spermler laboratuar ortamında sayısı, kalitesi, hareketliliği yönünde incelenir.
Rektum ve testis torbası ultrasonu: geri boşalma tarzı sorunların olup olmadığını tespit etmek için ultrason yardımına ihtiyaç duyulabilir.

 KADIN KISIRLIĞI

Kadınlarda görülen kısırlık yaş ile alakalı olarak ortaya çıkabileceği gibi, yumurtalık ve adet düzensizliği nedeni ile de oluşum gösterebilir. Rahim içine yerleşmesi gereken dokunun rahim harici başka bir bölgeye konumlanması ve tüplerde meydana gelen tıkanıklıklar kısırlığa yol açan faktörlerdir. Ayrıca rahim ağzında ortaya çıkan problemler ve alerjik reaksiyonlar yine kadınlarda gebe kalmayı engelleyen etkenler arasındadır.

 Anne adayları için uygulanan testler

 İnfertil sorunu yaşamayan bir kadın her düzenli olarak yumurtalıklarından bir yumurtayı dışarı atabilmelidir ve üreme fonksiyonlarının yumurta ve spermin birleşmesine ve embriyo oluşmasına müsaade etmelidir. Gebelik için kadının üreme sistemi sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını yerine getirmelidir.
Başvurulan doktor adet dönemlerini, geçirilmiş hastalıkları, kullanılan ilaçları ve buna benzer birtakım olasılıkları sorguladıktan sonra detaylı inceleme için genel bir muayene isteyebilir. Bu muayenelerin geneli jinekolojik muayene olarak adlandırılır. Bu muayenelerde yapılması uygun görülen testler;

Yumurta testi: Hormon seviyesini ölçmek için yumurta üretiminin gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol etmek amacı ile uygulanan kan testleridir.

    • Histerosalpinografi: HSG tüplerinin açık olup olmadığını ve işlevlerini tam olarak yerine getirip getirmediğini kontrol etmek amacı ile uygulanmaktadır. Ayrıca selvik bölgede oluşabilecek anomolileri tespit etmek amacı ile de kullanılmaktadır. HSG ile rahim ağzında yetmezlik, polip, miyom, tiberküloz kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

   Laporoskopi: Genel anestezi yardımı ile uygulanan ve göbek çukurundan ince bir teleskop ile karın içine girilerek içerideki organların incelenmesini kapsayan bir yöntemdir. Bu uygulama ile karnın alt kısmından 3 – 5 milimlik delikler açılır ve açılan deliklerden içeri yerleştirilen aletler ile kadın üreme organları incelenir. Laporoskopi yakından gözlemleme ve cerrahi operasyonlar için olanak tanıyan bir tekniktir. laporoskopi tekniği kullanılarak miyom, dış gebelik, gebelik şansını artıran girişimler, yumurtalık kistleri ve çikolata kisti kolaylıkla tespit edilerek tedavi edilebilmektedir.

    Histeroskopi: Rahim içini incelemek için geliştirilen bir tekniktir. histereskopi ile rahim içi ile alakalı sorunlar ve tedavileri yapılabilir. Bazı olasılıklarda tanı için kullanılırken bazı durumlarda ise tedavi amaçlı kullanılmaktadır. kısırlık, sürekli tekrarlayan düşükler, adezyonlar ve anormal olarak gerçekleşen kanamalarda histeroskopi tanı için kullanılabilmektedir.

   Hormon testleri: Üreme sistemine ait hormonların düzeyini ölçmek amacı ile uygulanan kan testleridir.

  Pelvik ultrason: Rahim ve tüplerde oluşabilecek problemleri tespit etmek amacı ile kullanılmaktadır.

    • Genetik testler: Kısırlığa yol açabilecek genetik faktörlerin varlığını tespit etmek amacı ile uygulanmaktadır.

    • Yumurtalık rezervi testi: Yumurtalıklarda yumurtlamanın ardından oluşan potansiyel faaliyetleri tespit etmek amacı ile yapılmaktadır.

KISIRLIKTAN KORUNMAK İÇİN

Erkeklerde gelişen kısırlık problemlerinde her zaman çözüm bulunamayabilir. Ancak kısırlığa neden olan alkol ve sigara tüketiminden kaçınarak önlem alınabilir. Aynı zamanda aşırı sıcağa maruz kalmak yine sperm kalite ve sayısını düşürmektedir.

Kadınlarda gebelik şansını artırmak için;

    • Kullanılan ilaç miktarı en aza indirilmelidir. Reçete ile ya da reçetesiz elde edilen ilaçlar gebe kalma şansını azaltabilir ve gebeliğin düşük ile sonlanmasına yol açabilir. Fakat bir hastalık nedeni ile devamlı kullanılması gereken bir ilaç varsa mutlaka tedaviyi üstlenen doktor bilgilendirilmelidir.

    • Yine aşırı kilolu ve zayıf olan anne adaylarında hormon seviyesi olumsuz etkilendiği için kısırlık ile karşı karşıya kalınabilir.

    • Alkol ve sigara gibi sağlığı tehdit eden maddelerden kaçınmak gerekir. Sigara kısırlığa neden olarak gebe kalma şansını azaltmaktadır. Aynı zamanda sigara oluşan gebeliklerin erken sonlanmasına ya da doğacak bebeklerde gelişim bozukluklarına yol açan bir etkendir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.