İnmemiş testis nedir ? tedavisi nasıl yapılır ?

06.10.2017
26
A+
A-
İnmemiş testis nedir ? tedavisi nasıl yapılır ?

İnmemiş testis nedir ?

Zamanında gerçekleşen bir doğumla dünyaya gelmiş olmasına rağmen, erkek çocukta testislerin torbasında olmaması durumuna ‘’ İnmemeiş testis ’’ adı veriliyor. Erkek bebekler anne karnındayken her iki testis de bebeğin karın boşluğunda duruyor.Bebek anne karnında normal gelişimine devam ederken, iki testis de torbaya inmeye başlıyor.Karın içi boşluğundan kasık bölgesine geçtikten sonra, testisler hamileliğin son 2 ayında kasık kanalını da aşıyor ve sonunda torbalara ulaşıyor.Erkek bebekler doğduğunda testisler torbada değilse, bu duruma ‘’ Gerçek inmemiş testis ‘’ adı veriliyor.Bu rahatsızlığa, bazen tek bazen de her iki tarafa birden rastlanabiliyor.

Testis neden inmez ?

Erkek bebekler, anne karnında gelişimine devam ederken testislerinin taslakları kendi küçük karınları içinde ve her iki böbreğin altında oluşmaya başlıyor. Normal şartlarda hamileliğin son aylarında testisler, torbalarına doğru iniyor. Ancak bazı bebeklerin testisleri, bu iniş sırasında kasık kanalında veya karın içinde takılabiliyor ve torbaya inmeyebiliyor. Testislerin torbaya inmemesindeki başka bir neden de, bu iniş esnasında kendi etrafında dönerek besleyici damarların burulmasına ve tıkanmaya neden olmasıdır.Bu durumda ise testis yıpranıyor ve yok oluyor.Bebek, testisi yok olmuş olarak dünyaya geliyor ve bebek için ciddi bir hastalık tablosu ortaya çıkıyor.

Utangaç testis nedir ?

Testisler zaman zaman torbada görülmemelerine rağmen, özellikle soğukta ve bez değişimi gibi durumlarda, yukarıya kasıklara doğru kaçarak ortadan kayboluyorlar.Bu duruma ‘’ Utangaç testis’’ adı veriliyor.Tıp dilinde ‘’ Retraktil testis’’ denilen utangaç testisler; sıcak ortamlarda, örneğin çocuğun ateşinin çıktığı durumlarda, çocuk banyo sırasında sıcak suyun içinde otururken veya çocuk uyurken bakıldığı zaman çoğunlukla torbada görülüyorlar.Utangaç testis durumunda sadece bazı durumlarda testisler kasıklara çıkıyorsa bu durumda 6 aylık periyotlarla bir uzman tarafından takip edilmeli.Testisler genellikle kasık bölgesinde kalıyorsa ameliyat ile torbaya indirilmelidir.

İnmemiş testis hangi sıklıkla görülüyor ?

Erkek çocuklarda en sık rastlanılan doğumsal anormallik, inmemiş testistir. Doğan her 100 sağlıklı erkek bebekten üçünde görülüyor.Ancak zamanında tedavi edilmediğinde kalıcı bir hastalık durumuna geliyor.İstatistiklere göre inmemiş testis, erken doğan (prematüre ) bebeklerde, zamanında doğan bebeklere göre 3 kat daha fazla görülüyor.Doğum sonrası 6. Ayın sonuna kadar inememiş olan testislerin bir kısmı inebiliyor.Ancak 6 aydan sonra inmesi için beklenmemesi gerekiyor.

Muayene ile anlaşılıyor mu ?

Yapılan muayene sonucunda testis, yüzde 80 oranında kasık kanalının bir yerinde tespit edilebiliyor.Ancak testis hastalarının beşte 1 kadarında kasık kanalında da bulunamıyor.Bu durumda iki ihtimal söz konusu oluyor.Testis ya karın içinde ya da yok olmuş.Bu durumun anlaşılabilmesi için gerek ultrasonografi gerekse tanı yöntemleri kullanılıyor.Bulunamayan testislerde kesin tanı yöntemi ‘’ Laparoskopi’’ yani bıçaksız ameliyat olarak bilinen yöntemdir.Bu yöntemde karın içi gözlenir.Böylece testisin olup olmadığı kesin olarak saptanıyor ve testis karın içinde duruyorsa aynı yöntemle devam ettirilerek torbaya indiriliyor.Eğer testis bulunamıyorsa, ikinci bir ameliyatla testisten kalan parçalar bulunuyor ve ileride ortaya çıkabilecek kanser tehlikesine karşı bu parçalar çıkarılıyor.

Tedavi yaşı kaç ?

En ideal tedavi yaşı 6 aylık ile 1 yaş arasındaki dönem. Ancak en geç 2 yaş bitimine kadar tedavi tamamlanmalı. Hangi nedenle olursa olsun inmemiş testis tedavisi, 2 yaş sonrasına bırakılmamalı. İnmemiş testisin olduğu bölgede kasık fıtığı da tespit edilmişse, hiç beklenmeden cerrahi tedavi uygulanmalı.

Ameliyat risk taşıyor mu ?

İnmemiş testis ameliyatı herhangi bir risk taşımıyor. Ortalama yarım saat süren ameliyat sonrasında bebekler aynı gün hastaneden taburcu ediliyor.

İNMEMİŞ TESTİSİN TEDAVİ EDİLMESİ İÇİN 6 NEDEN

1 –Çocuk sahibi olmayı engelleyebiliyor. Testisler ne kadar erken torbaya indirilirse, kısırlık riski o kadar azalıyor.

2- Kanser riski oluşturabiliyor. İnmemiş testisli hastalarda, ileride kanser riskinin gelişme olasılığı normal erkeklere oranla 15 kat daha fazla.

3- İleride kasık fıtığı oluşabiliyor. Her zaman belirti vermese de inmemiş testisi olan hastaların yüzde 65’inde ameliyatla fıtık tespit ediliyor ve cerrahi operasyon gerçekleştirilebiliyor.

4- İleri dönemlerde hem psikolojik hem de estetik problemler ortaya çıkarabiliyor.

5- Boş olan testis torbası çok hassas oluyor ve herhangi bir darbeden çok etkileniyor.

6- Ameliyatla indirilmeyen testis, damarının etrafında daha kolay buruluyor ve yok oluyor.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.