Jinekolojik muayene ne zaman ve nasıl yapılır ?

06.02.2015
94
A+
A-
Jinekolojik muayene ne zaman ve nasıl yapılır ?

Jinekolojik Muayene

       Kadınlarda düzenli olarak her yıl jinekolojik muayene mutlaka yapılması gereken bir uygulamadır.Düzenli muayene kadınlarda hiçbir rahatsızlık olmasa bile gereklidir. Düzenli muayenenin amacı, kanser gibi sinsi hastalıkların erken tanısı ve tedavisidir. Tüm dünyada yılda bir kez yaptırılan düzenli jinekolojik muayene sayesinde pek çok hastalık tanısı erken konabiliyor ve pek çok kadının hayatı kurtulabiliyor.Örneğin: rahim ağzı kanserinin teşhis edilebilmesi için lazım olan smear testi de zaten düzenli muayenelerde (yılda bir kez yapıldığı için) muayene sırasında alınmış olur.

       Jinekolojik muayene; açılımı; kadın hastalıkları, gebelik ve doğum uzmanı olan jinekolog tarafınca yapılmaktadır. Jinekolojik muayeneler hiç de korkulacak ve çekinilecek bir ortamda değildir. En uzun muayeneler bile 10/ 15 dakikayı geçmeyecektir. Birçok jinekoloji uzmanı genelde ilk 5 dakikada muayeneyi bitirmekte ve kişinin canı hemen hemen hiç acımamaktadır.

Jinekolojik muayene ne zaman yapılır ?

       Jinekolojik muayene hem adet dönemlerinde hem de adet olunmayan dönemlerde yapılabilmektedir. Yalnız
adetliyken fazla miktarda kanamadan ötürü smear testi alınamaz. Bu nedenle uzman hekimler çok gerekmedikçe hanımların temiz dönemlerini tercih ederler.

       Jinekolojik muayenelerde yapılan ilk şey evvela hastanın hikâyesini dinlemektir.Hastanın anemnezi(
öyküsü):hastanın ne iş yaptığı, kaç yaşında olduğu, evli mi bekâr mı? Ne tür sağlık sorunları yaşadığına kadar bir ön bilgi niteliğindedir. Doktor, hastasını iyice dinler daha evvel her hangi bir operasyon, düşük, kürtaj gibi bir
operasyon geçirdi mi sorulur. Adet düzensizliği, adet süresi ve adet aralığı detaylıca sorulur. Jinekoloğun sorduğu sorulara içtenlikle cevap verilmesi hastanın kendi sağlığı açısından oldukça mühimdir. Örneğin hasta daha evvel
sigara, alkol ya da her hangi bir bağımlılık yapan madde kullanıp kullanmadığı hakkında net bir bilgi doktoruna vermelidir.

       Hasta ile hekimi arasında paylaşılan şeyler sırdır ve hiçbir şekilde 3. bir şahıs ile paylaşılmamalıdır. Hastalar muayene esnasında yanlarında bir yakınlarını bulundurabilirler. Hastanın bir an evvel sağlığına kavuşması için doktorun sorduğu bütün sorulara net ve yalın cevap vermelidir.

Jinekolojik muayene masası ve spekulum muayenesi:

       Hastanın hikayesi hekimi tarafından dinlendikten sonra jinekologlara has meşhur doğum masasında hekim tarafından muayene edilir. Hastanın doğum masasında aldığı pozisyona litotomi pozisyonu denmektedir. Jinekolojik muayenelerde hastanın daha önce bir operasyon geçirip geçirmediğini detaylı bakıldığında görebilmek mümkündür.

Spekulum

 spekulum-metal      Yukarda saydığımız aşamalar sonrasında sıra Spekulum muayenesine gelmiştir. Spekulum dediğimiz alet hem plastikten hem de metalden yapılabilmektedirler. Amacı rahim ağzını ve vajina içerisini gözlemlemektir. Kişinin hiçbir acı hissetmemesi için dingin ve sakin olması yeterlidir. Spekulum sayesinde rahim ağzı incelenebilir ve sebepsiz akıntıların teşhisi konur. Rahim ağzında herhangi bir polip, ya da erzyon yani yara var ise onlarda izlenir ve takip altına alınır. Hastadan Smear ve kültür alma işlemlerinin her hangi bir ağrısı, acısı yoktur. Bakire olan hastalarda Spekulum kullanmak doğru değildir. Spekulum muayenesinden sonra hasta el ile muayene edilir. Buna tıpta (bimanuel muayene) denmektedir. El ile muayeneden kasıt, rahim ve yumurtalıkların ve rahim iç duvarını kontrol etmek ve patolojilerini el ile değerlendirmektir. Çünkü kistler ve miyomlar bimanuel muayene ile hissedilebilmektedir.

Ultrason ve diğer tetkikler:

ultrason-muayenesi       Yukarda saydığımız muayeneler sonrası şayet hekim gerekli görür ise ultrason yapılmaktadır. Ancak ülkemizde neredeyse her muayene sonrasında ultrason ile bakım yapılmaktadır. Ultrason iki türlüdür. 1. Göbeğin üzerinden yapılan ultrason 2. Vajinadan girilip yapılan ultrason Karından ; göbeğin üzerinden yapılan ultrason muayenelerinde net bir sonuç almak isteniyor ise ultrasona girmeden evvel tuvalete sıkışık vaziyette girilmelidir. Ancak şayet vajinadan girilecekse bu durumun tam aksine mesanede hiç idrar kalmaması elzemdir. Hasta bakire ise ultrason, göbeğin üzerinden yapılmaktadır. Duruma göre doktor idrar ya da kan tahlili isteyebilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. blank sevim dedi ki:

    Merhaba hocam esimle iliskiye girdik ama kanamam hic olmadi ilişki sirasnda erkn bosalma yasyr etkisi olblr mi doktora da gitmedk yani neden kanamam olmyr olmasi icn ne yapblrm bu durum bni cok rahtsz edyr esimide rahtsz edyor ama belli etmemeye calsyr ne yapabilirz hocam..

  2. blank sevim dedi ki:

    Esimle iliskiye giriyoruz ama henüz hic kanamam olmadi bu durum ikimiz i de rahatsiz edyr bna güveniyor ama yinede emin olmk istyr bu durumdan cok rahatszm neden kanmam hic olmdi bide iliskye grdgmzde erkn bosalma yasyr bunun etkisi olabilir mi?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.