JİNEKOLOJİK MUAYENE (VAJİNAL MUAYENE)

03.02.2013
153
A+
A-
JİNEKOLOJİK MUAYENE (VAJİNAL MUAYENE)

Anemnez (hasta öyküsü) alındıktan sonra hekim muayene işlemine geçer. Jinekolojik muayeneden önce mesanenin (idrar torbası) boş olması gerekir. Muayene odasında hemşire ya da işleme yardımcı olacak birisi jinekolojik muayene olacak kişiye eşlik eder. Bel altının çıkarılması ile hemşirenin vermiş olduğu örtü ile alt kısıma alınarak muayene masasına geçilerek yatılır. Muayene masasında bulunan özel kısımlara bacaklar yerleştirilir. Hastanın almış olduğu bu pozisyon Litotomipozisyonudur. Muayenenin ağrısız ve hekimin doğru bilgilere sahip olabilmesi için kişi gevşek olmaya çalışmalıdır.

Muayene üç aşamada gerçekleşir:

  1. 1.      Aşama:

Hekim dış genital organları incelemeye başlar (labyummajor, klitorisvb).Herhangi bir kızarıklık, şişlik, kistvs. varlığı yönünden gözlemler. Aynı zamanda Abdomen alt kısmında geçmişe ait ameliyat izinin olup olmadığına bakar.

  1. 2.      Aşama (spekulum muayenesi):

Vajinayı (döl yolu) değerlendirmek için kullanılmakta olan metal ya da plastik yapıdaki alete Spekulum adı verilir. Spekulum yavaş bir şekilde vajina içerisine yerleştirilir. Kişiye göre ebatları değişir. Spekulum yavaş şekilde yerleştirildiği zaman kişide ağrı hissi oluşmaz. Şayet ağrı var ise bu durum spekulumun yerleştirilmesi sırasında kişinin kendisini rahat bırakmamasından kaynaklanır. Rahat olunsa bile ağrı hissi olabilir ki bu durum herhangi bir rahatsızlığın ya da hastalığın semptomuolabilir. Spekulum vajina içerisinde iken vajinada anormal bir durum ya da akıntı vb varlığı gözlenir.

Aynı zamanda serviks(rahim ağzı) görülür ve papsmear testi için uygun zamandır. Test için ince fırça kullanılarak uterus ağzından örnek alınır ve cama sürülerek sprey ile stabilizeedilir. Patolojiyegönderilir. Ağrısız bir işlemdir. Smear sonrasında bazen hafif türde kanamalar mevcut olabilir. Papsmeartesti, düzenli olarak yılda bir defa yapılmalıdır. Hekim bazı durumlarda ucunda pamuk bulunan aynı ince çubuk ile vajinal kültür alabilir.

  1. 3.      Aşama (El ile Muaneyene):

Hekim bir elin işaret ve orta parmağı birleştirerek vajina içerisine yerleştirir. Diğer boşta kalan eli karın alt kısmına koyar. Vajinada yer alan el ile iç genital organlar yukarıya doğru itilirken karında bulunan el ile aşağı doğru bastırılır. Bu inceleme ile uterus(rahim) boyutu, uterusunşekli, kitle varlığı tespit edilir. Serviks(rahim ağzı hareket ettirilerek ağrı varlığı değerlendirilir. Hafif ağrı normal kabul edilir. Şiddetli deredeki ağrılar hastalık belirtisidir.

Aynı zamanda doğumlar nedeniyle vajinada sarkma olması, mesane (idrar torbası) sarkmasının değerlendirilmesi amaçlı hekim kişiden ıkınmasını ister.

Ultrasonografi (USG)

Jinekolojik muayene (vajinal muayene) USG ile tamamlanır. Ultrason incelemesi yalnız başına jinekolojik muayeneyi içermez. Jinekolojik muayeneye destek çıkar.

Ultrason incelemesi vajinal olarak kişi ilişkiye girmiş ise yapılır. Abdominal bölgeden yapılan ultrasonda kesin bilgiye ulaşılmaz. Vajinalultrason sırasında mesane boş olmalıdır. Çubuğa benzer ultrasonprobu vajina içerisine yerleştirilir. Ağrısızişlemdir. Uterus ve overlerigörüntüler. Uterusşekli, kist ya da miyom varlığı, overlerde kist varlığı olup olmadığı gözlenir. Enfeksiyon USG ile tespit edilmez. İşlem bittikten sonra hekim tanıda kesin değil ise tekrar muayeneye çağırmalıdır.

Bakire Bayanlarda Muayene

Vajinal muayene yapılmaz. Dışardan muayene söz konusudur. Makattan(rektal) muayene yapılabilir. Bir el işaret parmağı vazelinle kayganlaştırılır. Daha sonra rektuma yerleştirilerek diğer elde karın alt bölgeye yerleştirilir. USG abdominal bölgeden yapılır. Kişinin idrara sıkışık halde olması gerekir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.