Kadının yaşı ve kısırlık arasındaki ilişki

13.04.2013
16
A+
A-
Kadının yaşı ve kısırlık arasındaki ilişki

KADININ YAŞI VE KISIRLIK ARASINDAKİ İLİŞKİ

 Kısırlık, hiçbir korunma yöntemi kullanmaksızın ve aktif bir cinsel birlikteliğe rağmen 1 yıl boyunca gebeliğin oluşmaması durumudur.Kısırlık üreme çağındaki yaş gruplarının % 15’ inde ortaya çıkmaktadır.

Kısırlık ve doğum oranları bazı faktörlere bağlı olarak ortaya çıkar;

• Doğum yaşının gecikmesi

• Kadınların kariyer ve eğitim seviyesi

• Doğum kontrolü ve aile planlaması

        Son yıllarda doğurganlık çağındaki kadınlarda kısırlık problemleri % 10 oranında artış göstermiştir. Kısırlığa yol açan ve cinsel beraberlik ile bulaşan klamidia enfeksiyonu da kısırlığa yol açmaktadır.
20 – 25 yaşları fertilitenin en fazla olduğu dönemlerdir. 30 – 35 yaşlarından sonra yavaş yavaş azalmaya başlar ve 40 yaşından sonra hızla azalmalar görülür.
Yardımcı üreme tedavileri ile gebe kalma olasılığı da ilerleyen yaşlarla beraber azalmaktadır. Yaşı ilerlemiş anne adaylarında elde edilen yumurta ve embriyo sayısı ve dölenmenin sağlanabilme olasılığı daha azdır.

 Canlı doğum oranlarında da yaş ile ilişkili olarak azalmalar görülür.

 İlerleyen yaşın üreme sistemi üzerindeki etkisi

Henüz anne karnında gelişmeye devam eden bir kız bebeğin yumurtaları gebelik sürecinin 16 – 20. Haftalarında en yüksek seviyelerdedir. Bu dönemde ortalama 6 milyona kadar ulaşabilmektedir. Ancak bu haftaların ardından yumurtalarda azalma başlar. Bebeğin doğumu ile beraber yumurta sayısı 1 – 2 milyon arasındadır. Ergenlik çağına ulaşıldığında ise bu rakam 3 – 5 binlere kadar düşer. Yaşamın ilerleyen zamanlarında ise yalnızca 500 yumurta Olgunlaşarak çatlama aşamasına ulaşır. 35 yaşından sonra yumurtalarda hızla azalma başlar. Menopoz dönemi ile beraber ise 1000 yumurtadan daha az yumurta hücresi kalır.

 Yaşı ilerlemiş olan kadınlarda adet döngüsü yumurta miktarı ile ilişkilidir. Düzenli bir şekilde adet olan ve yaşı ilerlemiş bir kadında yumurta hücresinin miktarı, âdeti düzensiz olan yaş ortalaması aynı bir kadından yaklaşık 10 kat daha fazladır. Menopoz dönemine geçiş ile beraber folliküllerde yumurta tamamıyla tükenmiş olur. Kadınlarda yumurta miktarının azalması 35 – 38 yaşları itibari ile başlar ve bu süreç ortalama olarak 12 yıl kadar sürer.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.