Kadınlarda Kasık Ağrısı Neden Olur?

03.06.2016
36
A+
A-
Kadınlarda Kasık Ağrısı Neden Olur?

Kadınlarda Kasık Ağrısı Neden Olur?

Kadınlarda kasık ağrısının meydana gelmesinin pek çok nedeni vardır. Kasık bölgesinde hissedilen ağrı özellikle üreme çağındaki kadınların yakındığı en önemli şikayetlerden birisidir. Adet döneminde ve gebeliğin bazı süreçlerinde yaşanması doğal karşılansa da kasık ağrıları sağlık açısından bir tehdit unsuruna işaret edebileceği için doktora başvurulması gereken sağlık problemlerindendir.

İnsan vücudunda karın bölgesinin bitişi ve bacakların başladığı bölge kasık olarak adlandırılır. Bu bölgede 5 kas yer alır. Bu kasların görevi bacakların hareket etmesine yardımcı olmaktır. Fiziksel aktiviteler veya spor sonucu meydana gelen yaralanmalar nedeniyle kasık ağrıları hissedilebilir. Çünkü bu gibi faaliyetler kasık bölgesindeki kasları zorlayabilmektedir. Kasların aşırı gerilmesi ile de kasıklarda ağrı hissiyatı oluşabilmektedir.

Kasıklarda ağrı yalnızca spor aktiviteleri sonucunda kasların aşırı gerilmesi ile meydana gelmez. Hissedilen bazı kasık ağrılarının başka sebepleri olabilir. Bu nedenler kadına ve erkeğe göre değişebilmektedir. Erkeklerde görülen kasık ağrıları ile kadınlarda hissedilen kasık ağrılarının ortak olabildiği gibi farklı nedenleri de bulunmaktadır. Örneğin kadınlarda adet döneminde kasık ağrısı yaşanmaktadır ancak bu olay erkekler için geçerli değildir. Bazı kasık ağrılarının oluşumu doğal olabildiği gibi her ne olursa olsun hissedilen kasık ağrısı bir sağlık sorununun temelinde yatan bir neden olabileceği sebebine bağlı olarak doktora danışmakta fayda vardır. Kasık ağrısının altında yatan sebep öngörülemediği durumda aile hekimine başvurulmalıdır. Bireyden edindiği bilgilere ve muayene sonrası alınan karar göre aile hekimi kasık ağrıları için gerekli gördüğü takdirde uzman hekime yönlendirebilir.

Kasık ağrıları erkeklerde de görülebilmektedir. Ancak daha ağrılıklı olarak bu ağrı tipi ile kadınlarda karşılaşılmaktadır. Daha yaygın olarak görülen  “kadınlarda kasık ağrısı neden olur?”

Kadınlarda kasık ağrısı her yaşta görülebilmektedir. Fakat daha ağırlıklı olarak üreme çağındaki kadınlarda kasık ağrısı hissedilmektedir. Bu durumun nedeni üreme çağındaki kadınlarda yumurtalık, tüpler ve rahim gibi üreme sisteminde yer alan organlara bağlı sorunların meydana gelmesidir.

Üreme çağındaki kadınlarda adet dönemlerinde ve gebeliğin bazı süreçlerinde kasık ağrılarının yaşanması son derece doğaldır. Ancak yine de hissedilen kasık ağrılarına karşı oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. Özellikle söz konusu kasık ağrıları gebelik sürecinde hissedilirse bu durum bebeğin sağlığı açısından riskli olup olmadığı şüphesi ile gözlemlenmelidir. Anne adayları hamilelik esnasında yaşanan kasık ağrılarında kadın doğum doktoruna durum hakkında muhakkak bilgi vermelidir.

Kadınlarda ağırlıklı olarak üreme çağında üreme sistemi organlarına bağlı kasık ağrıları yaşansa da bunun haricinde de etkenler vardır. Kadınlarda kasık ağrılarına neden olan sadece üreme organları değil kadınların kas ve iskelet sistemindeki sorunlarda kasık ağrılarının hissedilmesine sebebiyet verebilir. Yanı sıra bağırsak sorunları da kasık ağrılarının oluşumunda etkendir. Son olarak psikolojik birtakım sorunlarında kasık bölgesinde ağrıları meydana getirdiği bilinmektedir.

Kadınlarda hissedilen kasık ağrılarının başlıca etkenlerini daha yakından tanımak gerekirse;

Kadınlarda bilinen en önemli kasık ağrısı nedeni ağrılı adet görme durumudur. Bazı kadınlarda adet kanamaları şiddetli ağrılarla seyreder bu ağrılar karın ve konumuz olan kasık ağrılarıdır. Yanı sıra ağrılı seyretmeyen adet dönemlerinde de ara ara kasık ağrılarının yaşandığı bilinmektedir. Adetler arası dönem de hissedilen kasık ağrılarının nedeni ise yumurtlamadır. İkinci önemli kasık ağrısı nedeni ise gerçekleşen gebeliktir. Apandisitin de en önemli bulguları arasında kasık ağrısı da mevcuttur. Bağırsak iltihaplanmasında da kasık ağrıları hissedilmektedir. Yanı sıra bel fıtığı gibi fıtık şikayetleri de kasık bölgesinde ağrı oluşabilmektedir. Böbrek taşları, idrar yollarındaki taş veya kum da hissedilen kasık ağrılarının önemli faktörlerindendir. Kadınlarda dış gebelik gerçekleştiğinde de kasık bölgesinde ağrı hissedilmektedir. Ayrıca yaşanan düşük olaylarında da en önemli semptomlardan biri kasık ağrısıdır. Rahmin iç tabakasında iltihaplanma, polip oluşumları ve çikolata kistlerinin meydana gelmesi ile kadınlarda kasık bölgesinde ağrı yaşanabilmektedir. Karın içinde bir iltihaplanma ya da apse oluşumu sonucu da kasık ağrısı gerçekleşebilir. Huzursuz bağırsak sendromu olarak adlandırılan sağlık sorununun önemli şikayetleri arasında kasık ağrıları yer almaktadır. İdrar yollarının enfeksiyon kapması ile de kadınlarda kasık ağrıları ile karşılaşılmaktadır. Kalın bağırsak tümörleri ve miyomlar neticesinde de kasık ağrısı şikayetine rastlanmaktadır. Yumurtalıkların burkulması, yumurtalıklarda kist oluşması ve bu kistin yırtılması,kanaması ve aşırı büyümesine bağlı da kasık ağrıları gözlemlenmektedir. Doğum kontrol yöntemlerinden spiralin kullanımı da kasık ağrılarını meydana getirebilmektedir. Rahim ağzının dönük ya da dar olması da ağrıyan kasığın etkenlerindendir. Tüplerde iltihaplanma söz konusu olduğunda da görülen kasık ağrıları bu durumdan bağımsız iskelet merkezi ile ilgili hastalıklar sonucunda da karşımıza çıkabilmektedir. Kadınlar ruhsal problemlere bağlı da kasık ağrılarına maruz kalabilmektedir. Sistit, iltihabi kolitler, pelvik taban desteğinin kaybolması ve pelvik inflamatuar hastalıkta diğer kasık ağrıları nedenleridir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.