Kadınlarda kısırlık nedenleri nelerdir ?

07.04.2013
14
A+
A-
Kadınlarda kısırlık nedenleri nelerdir ?

KADINLARDA KISIRLIK NEDENLERİ

Kadına bağlı kısırlığa sebep olan faktörler değişik şekillerde gelişmektedir. Kısırlığa neden olan faktörlerin arasında en çok rastlanılanlar, yumurtlama ve adet ile alakalı bozukluklar, endometriozis, tüplerin kapalı ya da hasarlı olması, erken menopoz, polistik over ve rahim ile alakalı doğuştan kaynaklana problemler olarak sıralanabilmektedir. Bu sayılan faktörlerin haricinde daha farklı sebeplerde kadın kısırlığına neden olmaktadır. Ayrıca kadınlarda sebebi açıklanamayan kısırlık ile karşı karşıya kalma durumu da söz konusu olabilir.

 Kadınlarda kısırlığa neden olan sebepler;

 Yumurtlama ile alakalı sorunlar

Kadınlarda en çok karşılaşılan kısırlık sorunlarındandır. Yumurtlama ile alakalı sorunlar dendiğinde akla ilk gelen yumurtlamanın hiç olmaması ya da az ve düzensiz olmasıdır. Yumurtlamada meydana gelen bozukluklar kısırlığa yol açan sebeplerin yaklaşık olarak % 5 – 20’ sini oluşturmaktadır. Normalde her yeni ay yumurtalıklarda bulunan ve henüz olgunlaşmayan yumurtalardan 1 adedi gelişerek büyür ve çatlar. Dolayısıyla yumurtlama oluşur. anovulasyon yumurtlamanın olmaması anlamına gelmektedir. Adetlerde oluşan düzensizlikler ve kısırlığın en önemli nedeni anovulasyondur. Adetlerin düzenli bir şekilde geliştiği durumlarda bile bazen yumurtlama bozuklukları görülebilir. Adetlerde düzensizlik ve adetlerin seyrek olması sonucu yapılan incelemelerde çoğu zaman yumurtlama bozukluğu problemi ile karşılaşmak mümkündür. Yumurtlama ile alakalı bozukluklar dört şekilde değerlendirilebilir;

 Birinci grup:
Yumurtalıkların uyarılmasında görevli olan hormonların azlığından kaynaklanmaktadır.

İkinci grupta: Polistik over hastalığı söz konusudur. Adet olmama ya da düzensiz adet görmeye ek olarak kadın hastada androjen hormonunun fazla salgılanması ile tüylenme ve sivilceleşme görülebilir.

Üçüncü grup: Erken menopoz ile karşı karşıya kalan kadınları kapsamaktadır. Bu grup kadınlarda denenen bütün yardımcı üreme tedavileri neredeyse başarı sağlayamaz. Ancak bazı durumlarda erken menopoz ile karşı karşıya kalan kadınlarda adet ilerleyen dönemlerde adet kanamaları düzene girebilir.

Dördüncü grup: Prolaktin olarak adlandırılan süt üreten hormonun fazla salgılanması ile alakalı bir durumdur. Aşırı salgılanan prolaktin hormonu nedeni ile yumurtlama oluşmaz. Ancak uygulanan bazı ilaçların yardımı ile yumurtlama ile alakalı sorunlar çözümlenebilir.

Endometriozis

Endometriozis rahim içinde konumlanması gereken dokunun rahim harici başka bir bölgede konumlanması olarak adlandırılmaktadır. Rahim harici bir alanda konumlanan dokular nedeni ile zaman ilerledikçe yapışıklıklar ve
yumurtlama ile alakalı bozukluklar ortaya çıkabilir. Endometriozis ile karşı karşıya kalan kadınların yaklaşık % 75’ i kısırlık problemleri ile karşılaşabilirler. Endometriozis aynen rahim içini kaplayan doku gibi adet döneminde kanar. Ancak kanamalar karnın içerisinde geliştiği için yapışıklıkların olmasına neden olur. Endometriozis hastalığında tanı için laporoskopi tekniği kullanılır. Ayrıca laporoskopi tedavi amacı ile de kullanılan cerrahi bir işlemdir.
Endometriozis şayet yumurtalıklarda konumlanmış ise kist oluşmasına yol açabilir. Oluşan bu kistler ise çikolata kisti olarak adlandırılır. Çikolata kistleri oldukça ciddi yumurtlama ile alakalı problemlere neden olur. Bu nedenle bu kistlerin tedavi edilmesi şarttır. Kısırlık ile mücadele veren kadınların yaklaşık % 20’ sinde çikolata kisti mevcut olmaktadır.

 Tüplerin hasarlı ya da kapalı olması

 Tüplerin hasarlı ya da tıkalı ise sperm ve yumurtanın birleşmesi engellenir ve gebelik doğal olarak oluşamaz. Kısırlık problemlerinin % 30 – 35’ i tüplerde meydana gelen bozukluklardan dolayı kaynaklanmaktadır. Farklı sebeplere bağlı olarak gelişen çiftlerin her ikisinde de tüp ve yumurtalıkların işlevini bozacak yapışıklık söz konusu ise kısırlık kaçınılmaz olur. tüplerde görülen yapışıklıklar, daha evvel geçirilmiş enfeksiyon hastalıkları, endometriozis ve geçirilmiş bir cerrahi işlem sonucu oluşabilir.

Kadının yaşı

Kadının ilerleyen yaşı ile alakalı olarak
yumurtlama azlığı ve yumurta sayısının azalması ile ilgili bozukluklar ortaya çıkabilir. Özellikle 35 ve üzeri yaş kadınlarda gebe kalma şansı azalmaktadır. 40 yaş ve üzeri kadınlarda adet kanaması düzenli olmasına rağmen gebelik oluşmayabilir.

Rahim içi yapışıklıklar

Rahim içinde oluşan yapışıklıklar nedeni ile kısırlık sorunu yaşanabilir. Daha önceden geçirilmiş kürtaj, rahim ile alakalı cerrahiler sonucu rahim içinde yapışıklık görülebilir.

Nedeni belli olmayan kısırlık

 Gelişen teknolojik imkânların bile yetersiz kaldığı ve bütün imkânların kullanılmasına rağmen açıklık getirilemeyen kısırlığa nedeni belli olmayan
kısırlık denir. Kısırlık ile mücadele eden çiftlerin yaklaşık % 10’ unda bütün incelemelere rağmen bir sorun bulunamamaktadır. Bu grup hastalarda aşılama ve yumurtlama tedavisi uygulanabilmektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.