Kadınlarda Sağlıklı Genital Hijyen Nasıl Olmalıdır?

02.02.2013
22
A+
A-
Kadınlarda Sağlıklı Genital Hijyen Nasıl Olmalıdır?

 

Kadınlarda en az %75 civarında rastlanan üregenital enfeksiyonlar kişisel hijyen ile kısmen de olsa kontrol altına alınabilmesinden dolayı kişinin uygulamış olduğu faktörler önem arz etmektedir. Genital bölgenin hijyeni için özel olarak üretilmiş, enfeksiyon (iltihaplanma),fungisid (mantar engelleyici) özelliği olması gerekir.

Genitalhijyen, kadın ve üreme sağlığının korunabilmesi için önemli bir basamaktır. Genital organlar kalın bağırsak ve idrar yoluyla yakından komşudur. Genital organların hijyeni sağlanmadığı zaman üregenital enfeksiyonların görülmesine yol açar. Sağlıklı bir kişide üregenital organlar flora adı verilen birden fazla mikroorganizmayı içinde bulundurur. Bulunan bu mikroorganizmalar arasındaki dengenin bozulmasıyla enfeksiyon oluşur ve üreme sağlığı zarar görebilir.

Risk taşıyan bayanların genitalhijyen konusunda çok daha dikkat etmeleri gerekmektedir. Diyabetesmellitus (şeker hastalığı),obesite (şişmanlık),bağışıklık sisteminin düşük olması, sürekli seyir eden kronik hastalıklar, uzun süren antibiyotik kullanımı vb durumları olan bayanların genitalhijyen konusunda daha titiz davranmaları gerekir.

Kadın Genital Hijyen

Bayanların üregenital sistemi cinsel ilişki sırasında giren bakteriler ile savaş halindedir. Normal koşullarda vajinanın savunma mekanizması idrar yolundan mesaneye (idrar torbası) geçişi zor kılan kapaklar sayesinde bakteriler genital bölgede ve aynı zamanda idrar yollarında enfeksiyon oluşması engellenir.

Bayanlarda enfeksiyon en çok her ay gerçekleşen mensturuasyon (adet kanaması) zamanında gelişir. Çünkü GENİTAL HİJYEN

Dünya çapında yaklaşık bir milyondan fazla kadın üregenitalenfeksiyon problemi yaşamaktadır. mensturuasyon içerdiği proteinler nedeni ile bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam oluşur.

Üregenitalhijyen hakkında bilgi sahibi olunması genital sistem ve idrar yolu enfeksiyonların korunmaya olanak sağlar.

Bayanlar günlük yaşantıları esnasında özellikle genital kısımların hijyeni ve temizliğine ihtiyaçları oldukları zamanlarda, hassas olan ph 5,5 dengesi ile dış ortamdan gelebilen enfeksiyon ve bakterilere karşı korunmuş olacaktır. E vitamini içeriğinde mendiller kullanılmalıdır. Çünkü

·         Genital bölgelere uygulanan yanlış hijyen kuralları, doğurganlığı tehlikeye sokabilmektedir.

·         Genitalhijyen, kadınsal rahatsızlık ve hastalıkların önlenmesinde önemli etkendir.

·         Genital hijyenin bilinçsiz uygulanması enfeksiyona sebebiyet verir.

·         Genital bölgelerin temizliğinde duyarlı olunmaz ise enfeksiyon ve mantar olmak üzere farklı rahatsızlıklara yol açabilir.

·         Yoğun şekilde alkol ile silme gibi bilinçsiz yapılan uygulamalar enfeksiyon gelişmesine sebep olur.

·         Özel olarak seçilen genital bölgenin temizliği için ürünlerle hijyen sağlanırken genital bölgenin ph düzeyi bozulabilir. Bu durum başta egzama gibi çeşitli rahatsızlıklara sebep olur.

·         Genital bölgenin hijyeni için özel olarak üretilmiş temizlik ürünleri kullanılmalıdır. Sürekli kullanımda; enfeksiyon, mantar ve kötü kokuları engelleyici özellikte olan özel ürünler tercih edilmelidir. Genital bölgenin temizliği için ürünler periyodik zamanlarda kullanılmalıdır.

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.