Kan uyuşmazlığının bebeğe ne tür zararları olabilir ?

13.05.2016
255
A+
A-
Kan uyuşmazlığının bebeğe ne tür zararları olabilir ?

Gebelikte Kan Uyuşmazlığı Nedir ? Kan Uyuşmazlığı Sorunu Nasıl Çözülür ?

Gebelikte kan uyuşmazlığı gebeliği gerçekleştiren anne ve baba adayının Rh uyumsuzluğundan kaynaklanır. Durumu daha net kavrayabilmek adına gebelikte kan uyuşmazlığını tanımlamak gerekirse; anne adayının Rh negatif, baba adayının da Rh pozitif olması halinde gebelikte kan uyuşmazlığı meydana gelmektedir. Gebelikte kan uyuşmazlığı, Rh uyuşmazlığı olarak da bilinmektedir. Rh uyuşmazlığı olan eşlerin bebeklerinde Rh pozitif ya da negatif olabilir. Negatif olan Rh durumunda herhangi bir problem söz konusu olmaz. Fakat Rh pozitif olursa Rh immunizasyonu meydana gelebilir. Rh immunizasyonu, Rh uyuşmazlığı ile aynı anlama gelmemektedir. İkisi birbirinden farklı durumlardır. Rh immunizasyonu bazı sorunların meydana gelmesine sebep olmaktadır.

Anne adayı ve baba adayında kan uyuşmazlığı varsa bu durumda anne vücudunda bazı antikorlar oluşur ve bu antikorlar kordon yardımı ile bebeğe geçer. Bebekte buna bağlı kalp yetmezliği ve sakatlık gibi ciddi sağlık sorunları yaşanabilir. Sonuçlarına bakıldığında kan uyuşmazlığının tehlikeli bir sorun olabileceği görülmektedir. Bu yüzden kan uyuşmazlığının gebelik öncesinde saptanması ve bu durumla ilgili önlem alınması oldukça önemli bir konudur.

Rh uyuşmazlığı olan çiftlerin en çok merak ettiği  “gebelikte kan uyuşmazlığı nedir ? kan uyuşmazlığı sorunu nasıl çözülür ?” sorularının yanıtları şunlardır;

Evlilik öncesinde çiftlerden birtakım testler istenir. Bu testlerde çiftlerdeki kan uyuşmazlığı durumu da belirlenir. Kan uyuşmazlığı durumunun evlilik öncesi saptanması yapılan gebelik planında anne ve baba adayının önlem alması açısından oldukça faydalıdır. Çünkü kan uyuşmazlığı artık önlem alınabilir bir sorundur. Doğumdan önce ya da doğumun sonrasında bazı önlemlerin alınması ile kan uyuşmazlığının olası riskleri önlenebilmektedir. Önlem alınmaması halinde de anne adayı ve bebekte ciddi problemler doğabilmektedir.

Gebelik gerçekleştikten sonra ilk 28 hafta boyunca kan uyuşmazlığının olumsuz sonuçlarının önlenmesi yapılan iğne ile sağlanmaktadır. Bu iğne doktorun önerdiği şekilde düzenli olarak yapılmalıdır. İhmal edildiği takdirde kan uyuşmazlığını önleme etkisi söz konusu değildir.

Gebelik gerçekleştikten sonra kan uyuşmazlığı durumu anne adayından alınan kan ile test edilerek saptanır. Bu kan alma işlemi normal bir kan alma işlemidir. Bu test ile anne adayı ve baba adayı arasında kan uyuşmazlığı durumu ve kan uyuşmazlığının bebek ile etkileşimi değerlendirilir. Bu testin indirekt coombstur. Bu testte anne ve baba adayının Rh durumu hakkında bilgi alınır. Aynı Rh’a sahip olan çiftlerde kan uyuşmazlığı yoktur. Ancak farklı olanlarda kan uyuşmazlığı mevcuttur. Yapılan indirekt coombs testi sonucu negatif çıkması halinde 20. gebelik haftasında ve gebeliğin son haftalarına doğru bu test tekrarlanır. Bu durum anne adayı ve bebek açısından tehlikeli değildir. Ancak testin neticesinin pozitif çıkması tehlikelidir. Çünkü bebeğe anne adayından kan hücresi geçtiğini göstermektedir. Bu durumda bebekte anemi görülebilmektedir. Anne adayında antikor düzeyinin kontrol edilmesi önem arz etmektedir çünkü uyarılmayı bu durumda engellemek çok mümkün değildir.

Anne adayı ve bebeğin arasında bir kan uyuşmazlığı olduğu takdirde düşük, dış gebelik, amniosentez, CVS, kordosentez ve kürtaj sonucunda bebeğin kanı anneye geçebilir. Bu kanın geçmesi çok tehlikelidir. Yapılan cerrahi işlemin ardından anne adayına 72 saat içinde muhakkak kalçadan kas içine Anti-D iğnesi yapılmalıdır.

Anti-D iğnesi yani kan uyuşmazlığı iğnesinin gerçekleşen gebelik itibariyle 28 hafta süresince düzenli bir şekilde kullanılması daha uygundur. Doğumun ardından da Anti-D iğnesi iki defa uygulanır. Bu iğne bebeğe yapılmaz. Anti-D iğnesi anne adayındaki hücrelerin yabancı kan hücresini fark etmesini engelleyerek olumsuz sonuçların yaşanmasının önüne geçilir.

Kan uyuşmazlığının bebeğe ne tür zararları olabilir?

Annenin kanındaki Rh faktörü negatifse yani bebeğin kanındaki Rh faktörü pozitif ise annenin bağışıklık sistemi bebeğin kanını bir yabancı madde olarak algılar ve bu kanı etkisiz hale getirmek için saldırır. Bebeğin kanı tahrip olur ve bebekte anemi oluşur. Bebekteki anemi ilerledikçe bebeğin vücudunda sıvı toplanması yani hidrops sorunu ortaya çıkar. Bu sorun beraberinde bebekte kalp yetmezliği gelişir ve ilerleyen süreçte bebek ölümü dahi gerçekleşebilir.

Bu zararlardan yola çıkarak gebelikte kan uyuşmazlığının önemli bir sorun olduğu ve önlem alınması gerektiğini tekrar hatırlatmak gereklidir. Gebelikte kan uyuşmazlığının önüne kan uyuşmazlığı iğnesi uygulanarak geçilebilmektedir. Böylelikle kan uyuşmazlığının taşıdığı risklerin meydana gelmesi engellenebilmektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 42 YORUM
 1. Avatar Asmin dedi ki:

  Merhaba kan uyusmazligi var eşimle aramızda 18 haftalık hamileyim bi damla küçüklüğünde bi kereliğine kanamam oldu ama tekrarı olmadı iğne yapmam gerekiyor mu

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar
   Küçük bile bir leke olsa
   Kan uyuşmazlığı var ise, mutlaka iğnenin yapılması gerekmektedir
   En kısa zamanda doktorunuza başvurmanızı öneririm

 2. Avatar Şule dedi ki:

  Merhaba 9.hafta da kan uyuşmazlığı iğnesi yaptırmamı istedi doktor vajinal kanama olduğu için 28. Haftada tekrar yaptırmam gerekir mi

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Vajınal kanama olsa da, olmasa da
   28. Haftada kan uyuşmazlık iğnesinin mutlaka yapılması gerekmektedir

 3. Avatar Zehra dedi ki:

  İyi günler ben 3.çoçuğu istiyorum.eşim0rh pozitif beArh negatif ikisindede iğne vuruldum bi sorun yok çocuklarım ikiside Arh pozitif ve onüç sene oldu iğne yapalı üçüncü çocuk risklimi ve hamile kalmadan tekrar iğne yapmam lazımmı tşkrler

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar zehra hanım
   kan uyuşmazlığı gebe kaldıktan sonra herhangi bir vajınal kanama olduğunda riskli bir durumdur
   gebe kalmadan önce iğne vurulmanıza gerek yoktur
   gebe kaldığınızda, bu durumunuzu mutlaka doktorunuza bildiriniz, size gereken bilgiyi verecektir

 4. Avatar Sinem dedi ki:

  Merhaba ben ilk gebeliğimde 28. Haftada kan uyuşmazlığı iğnesi vuruldum her ihtimale karşı demişti doktorum şu an ikinci hamileliğim ve 33. Haftadayım iğne vurulmadım ama vurulmam gerekiyor mu

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar sinem hanım
   eşiniz ile aranız da tespi edilmiş kan uyuşmazlığınız var ise
   vajınal kanamanız olsada, olmasada her gebelikte 28. haftada kan uyuşmazlığı iğnesini vurulmayı önermekteyiz

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.