40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Kan uyuşmazlığının bebeğe ne tür zararları olabilir ?

Kan uyuşmazlığının bebeğe ne tür zararları olabilir ?

Gebelikte Kan Uyuşmazlığı Nedir ? Kan Uyuşmazlığı Sorunu Nasıl Çözülür ?

Gebelikte kan uyuşmazlığı gebeliği gerçekleştiren anne ve baba adayının Rh uyumsuzluğundan kaynaklanır. Durumu daha net kavrayabilmek adına gebelikte kan uyuşmazlığını tanımlamak gerekirse; anne adayının Rh negatif, baba adayının da Rh pozitif olması halinde gebelikte kan uyuşmazlığı meydana gelmektedir. Gebelikte kan uyuşmazlığı, Rh uyuşmazlığı olarak da bilinmektedir. Rh uyuşmazlığı olan eşlerin bebeklerinde Rh pozitif ya da negatif olabilir. Negatif olan Rh durumunda herhangi bir problem söz konusu olmaz. Fakat Rh pozitif olursa Rh immunizasyonu meydana gelebilir. Rh immunizasyonu, Rh uyuşmazlığı ile aynı anlama gelmemektedir. İkisi birbirinden farklı durumlardır. Rh immunizasyonu bazı sorunların meydana gelmesine sebep olmaktadır.

Anne adayı ve baba adayında kan uyuşmazlığı varsa bu durumda anne vücudunda bazı antikorlar oluşur ve bu antikorlar kordon yardımı ile bebeğe geçer. Bebekte buna bağlı kalp yetmezliği ve sakatlık gibi ciddi sağlık sorunları yaşanabilir. Sonuçlarına bakıldığında kan uyuşmazlığının tehlikeli bir sorun olabileceği görülmektedir. Bu yüzden kan uyuşmazlığının gebelik öncesinde saptanması ve bu durumla ilgili önlem alınması oldukça önemli bir konudur.

Rh uyuşmazlığı olan çiftlerin en çok merak ettiği  “gebelikte kan uyuşmazlığı nedir ? kan uyuşmazlığı sorunu nasıl çözülür ?” sorularının yanıtları şunlardır;

Evlilik öncesinde çiftlerden birtakım testler istenir. Bu testlerde çiftlerdeki kan uyuşmazlığı durumu da belirlenir. Kan uyuşmazlığı durumunun evlilik öncesi saptanması yapılan gebelik planında anne ve baba adayının önlem alması açısından oldukça faydalıdır. Çünkü kan uyuşmazlığı artık önlem alınabilir bir sorundur. Doğumdan önce ya da doğumun sonrasında bazı önlemlerin alınması ile kan uyuşmazlığının olası riskleri önlenebilmektedir. Önlem alınmaması halinde de anne adayı ve bebekte ciddi problemler doğabilmektedir.

Gebelik gerçekleştikten sonra ilk 28 hafta boyunca kan uyuşmazlığının olumsuz sonuçlarının önlenmesi yapılan iğne ile sağlanmaktadır. Bu iğne doktorun önerdiği şekilde düzenli olarak yapılmalıdır. İhmal edildiği takdirde kan uyuşmazlığını önleme etkisi söz konusu değildir.

Gebelik gerçekleştikten sonra kan uyuşmazlığı durumu anne adayından alınan kan ile test edilerek saptanır. Bu kan alma işlemi normal bir kan alma işlemidir. Bu test ile anne adayı ve baba adayı arasında kan uyuşmazlığı durumu ve kan uyuşmazlığının bebek ile etkileşimi değerlendirilir. Bu testin indirekt coombstur. Bu testte anne ve baba adayının Rh durumu hakkında bilgi alınır. Aynı Rh’a sahip olan çiftlerde kan uyuşmazlığı yoktur. Ancak farklı olanlarda kan uyuşmazlığı mevcuttur. Yapılan indirekt coombs testi sonucu negatif çıkması halinde 20. gebelik haftasında ve gebeliğin son haftalarına doğru bu test tekrarlanır. Bu durum anne adayı ve bebek açısından tehlikeli değildir. Ancak testin neticesinin pozitif çıkması tehlikelidir. Çünkü bebeğe anne adayından kan hücresi geçtiğini göstermektedir. Bu durumda bebekte anemi görülebilmektedir. Anne adayında antikor düzeyinin kontrol edilmesi önem arz etmektedir çünkü uyarılmayı bu durumda engellemek çok mümkün değildir.

Anne adayı ve bebeğin arasında bir kan uyuşmazlığı olduğu takdirde düşük, dış gebelik, amniosentez, CVS, kordosentez ve kürtaj sonucunda bebeğin kanı anneye geçebilir. Bu kanın geçmesi çok tehlikelidir. Yapılan cerrahi işlemin ardından anne adayına 72 saat içinde muhakkak kalçadan kas içine Anti-D iğnesi yapılmalıdır.

Anti-D iğnesi yani kan uyuşmazlığı iğnesinin gerçekleşen gebelik itibariyle 28 hafta süresince düzenli bir şekilde kullanılması daha uygundur. Doğumun ardından da Anti-D iğnesi iki defa uygulanır. Bu iğne bebeğe yapılmaz. Anti-D iğnesi anne adayındaki hücrelerin yabancı kan hücresini fark etmesini engelleyerek olumsuz sonuçların yaşanmasının önüne geçilir.

Kan uyuşmazlığının bebeğe ne tür zararları olabilir?

Annenin kanındaki Rh faktörü negatifse yani bebeğin kanındaki Rh faktörü pozitif ise annenin bağışıklık sistemi bebeğin kanını bir yabancı madde olarak algılar ve bu kanı etkisiz hale getirmek için saldırır. Bebeğin kanı tahrip olur ve bebekte anemi oluşur. Bebekteki anemi ilerledikçe bebeğin vücudunda sıvı toplanması yani hidrops sorunu ortaya çıkar. Bu sorun beraberinde bebekte kalp yetmezliği gelişir ve ilerleyen süreçte bebek ölümü dahi gerçekleşebilir.

Bu zararlardan yola çıkarak gebelikte kan uyuşmazlığının önemli bir sorun olduğu ve önlem alınması gerektiğini tekrar hatırlatmak gereklidir. Gebelikte kan uyuşmazlığının önüne kan uyuşmazlığı iğnesi uygulanarak geçilebilmektedir. Böylelikle kan uyuşmazlığının taşıdığı risklerin meydana gelmesi engellenebilmektedir.

Bu Haber 17.576 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 13.05.2016 Cum 07 : 13

YORUM YAZ
 1. Uğur ARSLAN dedi ki:

  Merhabalar,
  Eşim 8 haftalık hamile. Eşimin(Bayan) kan grubu 0 Rh -(Negatif), Benim(Bay) kan grubum A Rh +(Pozitif). İlk doktor muayenesinde doktor beye sordum bir problem olmaz dedi ilk çocukta ama ben ginede sizin fikrinizi almak isterim. Problem olmaz dediği halde benim tekrardan indirek coombs testi yaptırmam gerekir mi? gerekirse de ne zaman yaptırmalıyım. Şimdiden çok teşekkür ederim.

 2. Songül dedi ki:

  4 haftalık hamıleyım eşim 0 negatif bense a pozitıfım 3 çocuğum olacak diğerleri sağlıklı bir sıkıntı olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Songül hanım kan uyuşmazlığı RH uygunsuzluğu diyebilmek için erkeğin + kadının RH_ olması gerekiyor. Anladığım kadarı ile sizde böyle bir sorun yok bu sebepten kan uyuşmazlığı sorunu gözükmüyor. yada yanlışlık var ise düzeltip tekrar konuşalım.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 3. Emsal dedi ki:

  Meraba ben 9 haftalık hamileyim fakat eşimle aramızda kan uyuşmazlığı varmış bilmiyoduk yeni ogrendik ilk hamileligim bi sorun olurmu bilgilendirin

  1. admin admin dedi ki:

   Riskli gebelik grubunda kabul ediyoruz. İlk gebeliğiniz ise genellikle problem çıkmıyor. İzlem olarak başlangıçta indra coombs testi bakılmalı. Test sonucu negatif ise gebeliğin 28. haftasında Rho gam iğnesi yapılması gerekiyor. Doğumda bebeğin kan grubuna bakılarak iğnenin tekrar edilip edilmeyeceğine karar verilir.

 4. tuğba dedi ki:

  merhaba 6 haftalik ikinci bebegime hamileyim esimle kan uyusmazligimiz var birincide igne vuruldu ikincide yapmamiz gereken bisey varmi doktor randevum bir hafta sonra

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Tuğba hanım gebeliğin 20. haftasında indrekt Coombs testi yapılır.Testi bu gebelikte de yaptırmalısınız.Test negatif ise 28. gebelik haftasında Rheogam iğnesi yapılır. Doğumda bebeğin kan grubuna bakılarak eğer bebek Rh+ ise 72-120 saat (3-5 gün) içinde rheogam iğnesi tekrarlanır.

 5. bahar dedi ki:

  Iyi gunler.12 haftalik ikinci gebeligimdeyim.esimle kan uyusmazligim var.ilk dogumda bana igne yapilip yapilmadigini hatirlamiyorum.ne yapmaliyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Bahar hanım hemen kanda indrekt coombs testi yapılsın. negatifse sorun yok. 28. haftada Rho gam iğnesi yapılması gerekiyor.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 6. Damla dedi ki:

  Hocam ben 7 haftalık hamileyim kesem 28mm ama 2 hafta once 14 mm di doktor bana fazla buyumemiş dedi salı gunu altan ultrasonla bakarız bebegın kalbı duyulmazsa sorun vardır demekki dedı kilodan dolayı ultrasonla gözukmüyor olabilirmi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Damla hanım 7 haftalık hamilelikte kalp atımı izlenmesi gerekirdi.Gebelik haftanız doğruysa salı günüde alttan ultrason ile izlenmezse sağlıksız bir gebeliktir.

 7. Sezal Birsin dedi ki:

  8 haftada kan uyusmazligindan dolayı kanamam oldu.3 çocuğuma hamileyim.2.çocuğumun doğumundan sonra iğne oldum fakat yinede kanamam oldu.Yine kan uyuşmazlığı iğnesi oldum.Sorum bu iğneyi kanama olmasada her ay yaptırmam gerekiyor mu.Şu anda hamileligin 18 hafta 4 günlük aşamasındayım. Bilgi verirseniz sevinirim