40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Kanda gebelik testi en erken ne zaman belli olur ? Ne zaman yapılmalı ?

Kanda gebelik testi en erken ne zaman belli olur ? Ne zaman yapılmalı ?

Kanda gebelik testi en erken ne zaman belli olur ? Ne zaman yapılmalı ?

Soru : Merhabalar ben 18 nisan da hasta oldum yumurtlama tarihim 27 nisan ve 7 mayıs arasındaydı 16 mayısta da adet günüm yani 1 hafta var acaba hamile kaldıysam bu kan testinde çıkar mi bu aralar da.

Cevap :Gebeliğin kanda Beta-HCG değeriyle tespit edilmesi en erken yumurtlamadan 10 gün sonra olur.Bu da yaklaşık olarak adet gecikmesi günlerine denk gelmektedir.Gebelik şüphesi olan kadınların kanda gebelik testi yaptırmak için beklenen adet tarihini bekleyip adet gecikmesinden sonra kanda gebelik testini yaptırmaları tavsiye edilir.

Kanda gebelik testi ne zaman yapılmalı ?

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar heyecanlarından dolayı biran önce hamile olup olmadıklarını öğrenmek istiyorlar.Bu nedenle kanda gebelik testlerini adet gecikmesi olmadan önce yaparak istedikleri sonuç çıkmayınca gereksiz yere üzüntü ve strese girmelerine neden olur.

►Gebelik testinin adet gecikmesi olduktan 5-7 gün sonra yapılması en ideal olanıdır..

►Gebelik belirtilerine göre gebelik olup olmadığı bilinemez .Gebelik şüphesinde gebelik testi yapılmalıdır.

► İdrar testleri her zaman güvenilir değildir. Kan testleri güvenilir bir merkezde yapılırsa doğru sonuç verirler.

►Test yaptığınız sonuç negatif ise 7-10 gün içinde adet olmazsanız hamilelik testini tekrar etmeniz gerekir.

Kanda gebelik (hamilelik) testi nasıl yapılır?

►Testin aç veya tok karnına yapılması farketmez.

►Günün her saatinde yapılmalıdır.

►Testin yapılması için adet gecikmesi olmasını beklemek gerekir, daha önce gebeliği göstermeme olasılığı yüksektir.

►Normal kan tahlillerinde alındığı gibi az miktarda kan tüp içerisine alınır.

►Test sonucu labaratuvara göre değişmekle birlikte genellikle 1-2 saatte çıkmaktadır. Bazı labaratuvarlar ertesi gün verebilir sonucu.

►Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .
0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir ve genellikle hamilelik çıkmaz, 2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.

Kan değerine göre hamilelik değerlendirmesi

Sağlıklı gebeliklerde BHCG denilen kan testi aynı merkezde 48 saat ara ile yapılmak koşulu ile yaklaşık 2 kat artış göstermelidir. SAĞLIKLI GEBELİK var diyebilmek için BHCG değeri 48 saat ara ile yaklaşık 2 x kat YÜKSELMELİDİR.

►Kan değerinde düşüş olması –> Düşüğü gösterir.

►2 kat artış olması –> sağlıklı hamileliğin işaretidir.

►Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

►2 kattan fazla artış çoğu kez ikiz gebeliği gösterir.

KANDA GEBELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILMALI ? VİDEO

 

GEBELİĞİN ERKEN BELİRTİLERİ NELERDİR ? -VİDEO

Hamilelik ( gebelik ) belirtileri:

►Adet gecikmesi

►Adet görecekmiş gibi belirtiler

►Lekelenme tarzı kanama

►Yorgunluk, halsizlik, uykuya eğilim,

►Baş ağrısı

►Göğüslerde dolgunluk,

►Bel ağrısı

►Ruh hali değişiklikleri ( sinirlilik, aşırı duygusallık, hassasiyet)

►Sık idrar, sık acıkma

►Bulantı kusma

►Yiyeceklere ilginin değişmesi

Bu Haber 503.399 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 11.05.2014 Paz 10 : 11

YORUM YAZ
 1. Fatma dedi ki:

  Mrb hocam kanda gebelik için test verdim ama adetime bir gün var sağlıklı bi sonuç alabilir miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım 20 ve üzeri değerler çıkarsa hamilelik vardır.

 2. Merve dedi ki:

  Acaba hamile miyim onu çok merak ediyorum ve idrar testi yanılıyor olabilir

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.

 3. Merve dedi ki:

  Iyi günler
  bnm adetim 5 gün geçmişken test aldım miratech markalı tek çizgi çıktı sonra bi tane daha aldım o da tek çizgi çıktı bugün 6 gün oldu geçeli ve bugün kan da test yaptım yarın sonucu çıkacak ve belim çok agrio kahverengi bi lekelenme oldu ve bel ağrım çok fazla acaba hamile miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım kanda beta HCG testi kesin sonuç verecektir.

 4. Ezgi dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin adetim 3 gün gecikti evde test yaptım ikinci çizgi silik çıktı ertesi gün kan verdim kanda negatif çıktı bugün 5. Gün hala adet olmadım tekrar evde test yaptım yine silik çizgi çıktı hamile olabilirmiyim.ilk çocuğumda da adetim 1 hafta gecikmişti kanda çıkmamıştı 15 gün geçince hamile olduğumu öğrenmiştim yine böyle bir ihtimal olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ezgi hanım en doğru tanımlayan test kandan yapılan hcg testidir. Tek hamdikapı yumurtanın döllendikten sonra 12 gün geçmediği durumlarda yapılan hcg testi. Bu durumda siz 4 gün sonra hcg tekrar edin. Konuşalım.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 5. zehra dedi ki:

  Ben dun B HCG yaptirdim 1.1 cikti acaba hamilemiyim hamile degilsem niye yuksek cikti sebebini soylerseniz sevinirim lutfen .

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zehra hanım kan değerinize göre hamile değilsiniz.Değeriniz yüksek değil.

 6. Sema dedi ki:

  12 şubat en son adet tarihim. Normalde 3-4 gün geri atar adetim. Bu ay 9da olmam gerekiyordu. Olmadım. 10 gün önce test yapmıştım negatifti. Sizce hamile olabilirmiyim test yapıp hayal kırıklığı yaşamak istemiyorum da?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sema hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması uygun olur.Kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 7. ... dedi ki:

  Merhaba ben ilişki yaşadım 2 hafta sonra adet oldum adetim 4 gün sürdükten sonra kahverengi lekelerim oldu 6 gün doktora gittim kan tahlili ve ultrasyondan baktı kanda 0.10 cıktı hamile olma ihtimalim var mıdır

  1. admin admin dedi ki:

   Hamile değilsiniz.

 8. Aynur dedi ki:

  Test yaptırdım kanda 3.64 cıktı hamilemıyum adetim 14 gun vıktı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aynur hanım kan değerinize göre hamile değilsiniz.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 9. Olcay dedi ki:

  Hocam aşılamadan bir hafta sonra kan testi yaptık beta 111 çıktı bir sonra yaptırdık 64 çıktı ama adetimize 1 hafta var. Neden beta hcg çıkıp düştü gebelik var mo yok mu. Adeti beklemek mi gerekir.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kanda beta HCG değerinin yükselmesi gerekirdi.Kanda beta HCG değerindeki düşüş düşüğün göstergesidir.2 gün sonra testi tekrar edin.

 10. Sevgi dedi ki:

  Merhaba hocam. En son 22 ocakta adet oldum ve bir daha da olmadım bir defa kan testi yaptım sonuç 0.100 çıktı. Hamileliği yoktur kesin diye düşündüm. Ve hala adet olmayınca korkmaya başladım farklı bir durum mu vardır diye. Özel doktora gittim ve hormon tahlilleri yeniden gebelik için kan testi renkli ultrason vs yapıldı ve sonuç yine negatif çıktı. Önemli olan gebelik değil henüz çok erken onun psikolojisinde dahi değilim. Ama doktor bana şunu söyledi herhangi bir ters durum yok yalnız bi 10-15 gün beklememiz gerekecek ondan sonra yine gebelik olmazsa ona göre bakarız dedi. Yani gebelik şüphesine düştü. Fakat benim anlamdıgım bu vakte kadar gebelik olsaydı mutlaka belli olmaz mıydı. Neyi bekliyoruz ki dedim doktor bana belki hastalık gününe yakın gebelik ihtimalin olmuştur o yüzden bekletiyorum dedi. Sizce olabilir mi böyle bir şey. Lütfen yardımcı olun bana. Teşekkürler.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevgi hanım hamilelik olsaydı adet gecikmesinden sonra yapılan testlerde çıkması gerekirdi.

 11. Elif dedi ki:

  Merhaba adetim 6 7 gün gecikti ancak mide ağrısıyla acile gittim kan verdim sonuç negatif çıktı ama hala adet görmedim ve inanılmaz mide ağrısı mide kazınması açlık hissi var idarara da sık çıkıyorum. Kanda negatif olmasına rağmen geç döllenmeden dolayı gebe olma ihtimalim olabilir mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elif hanım 6-7 günlük adet gecikmesinde kanda beta HCG testi kesin sonuç verir. 1 hafta içinde adet görmezseniz hormon tahlilleri ve ultrason muayenesi ile değerlendirme gerekir.

 12. ebru dedi ki:

  mrb hocam en son 3 şubatta adet oldum ve bu ay hala olmadım normal mi hamilelik olabilr mi

 13. esra dedi ki:

  Hocam merhabalar ben esra .sŞubat18de aadet oldum fakat bu ay adet görmedim.kan testi yaptım sonuç negatif çıktı ama doktor bana suan cikmayada bilir dedi ve ben hâlâ adet olmadım 16 gün geçti sizce hamile olabilir miyim tekrar kan testini ne zaman yapmaliyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım 16 günlük adet gecikmesinden kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.Adet düzensizliğiniz hormon tahlilleri ve ultrason mauyenesi ile daraştırılmalı.

 14. Dilek dedi ki:

  Mrrhaba bugun kan testi yaptırdım 0.100 cikti hamilelik varmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Dilek hanım kan değerinize göre hamile değilsiniz.Hamilelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 15. Büşra dedi ki:

  Merhaba.
  En son adetım 24 ocakdı. 10 subat gbı kontrole gttıgımde ultrasonda herhangı bır gebelık gorulmedı ancak 2 martta kan tahlılı verdım ve beta hcg 7963 cıktı. Tahmınen 4-5 hftalık hamıleym bu kdr yuksek olması normalmıdır. Ikız olma ıhtımali nedir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Büşra hanım gebeliğin ultrasonda izlenmesi için belirli bir büyüklüğe erişmesi gerekir.Sadece kan değerine istinaden ikiz gebelikten bahsedemeyiz.Çoğul gebelik gebeliğin 6-7. haftasında ultrason muayenesinde belli olur.

 16. esra dedi ki:

  hocam merhaba en son 4 şubatta adet gördüm adetime 4 gün kala kan testi yaptırdım ve sonuç 0.541 çıktı bu arada adetlerim düzensizdir gününde olmaz hiç testi tekrar etmeli miyim şimdiden teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım kan değerinize göre hamile değilsiniz.Adet görmezseniz 1 hafta sonra tekrarlayın.

 17. Şükran dedi ki:

  Selamun aleyküm hocam ben 16 Aralık ta 3 haftalık düşük yaptım düşük sonrası 2 kez adet gördüm son adet 2 şubat bu gün hcg testi yaptım 0,
  224 çıktı midem bulanıyor başım dönüyor normalde bu gün yada yarın adet olmam lazım sizce ne yapmalıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Şükran hanım adet görmezseniz 1 hafta sonra testi tekrarlayın.

 18. Senem dedi ki:

  Merhaba hocam geçen ay 22 ocakta adet gördüm ve bu ay daha gelmedi bunun evde test yaptim ve negatif cikti yarın kan tahlili yaparsam net bir sonuç alirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Senem hanım adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.

 19. Rümeysa kaya dedi ki:

  Hocam merhaba adetime 8 gün var koyu renkte 2 3 damla olacak şekilde kan gördüm ama devamı gelmedi kan testi yaptım 1.20. Çıktı erken yaptığım içinmi sonuç çıkmamış olabilir kan hamilelik için belirtimi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet görmezseniz 10 gün sonra testi yenileyin.

 20. Tugba dedi ki:

  Bnm adetim 5 yada 7 gun gecti kan testi yaptirdim 1.20 cikti hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Tuğbba hanım kan değerinize göre hamile değilsiniz.Kanamanız 7 gün içinde başlayacaktır.Adet düzensizliğiniz devam ederse hormon tahlilleri ve ultrason muayenesi ile değerlendirme gerekir.

 21. Ayşe nur dedi ki:

  Merhabalar hocam adet tarihim 20 şubattı 22 şubatta kanda gebelik baktırdım 1.2 çıktı yani negatif diye düşündüm bugün 25 şubat ve hala adet olmadım. Gebelik olma ihtimali var mıdır? Bu kadar düşük b hcg adet gecikmesi yapmaz diye düşünüyorum. Geç yumurtlama geç döllenme buna sebep olur mu?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşenur hanım kan değerinize göre hamile değilsiniz. 5 gün içinde adet kanamanızın başlaması gerekir.Kanama olmazsa kanda progesteron ve beta hcg testi yaptırın sonucu konuşalım.

 22. Hülya dedi ki:

  Merhabalar hocam 16.01.2018de adet gördüm.15.02.2018de adet görmem gerekti olmayınca 19.02de doktora gidip kan tahlili yaptırdım.Sonuç 0.06ydı doktora gitmedim tekrardan bugünle 9 gün oldu.Sizce ne yapmalıyım geć döllenme olabilirmi yada tekrar kan vermeliyim.9 gün içinde 2 kez idrar testi yaptım ve negatifti.kafam ćok karıştı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hülya hanım kan değerinize göre hamile değilsiniz.Adet düzensizliğiniz devam ederse hormon tahlilleri ve ultrason değerlendirmesi ile araştırılmalı.

 23. Saniye dedi ki:

  Dokuz on günlük hamilelik bta hcg de belli olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Saniye hanım 9-10 günlük hamilelik belli olmaz.Gebelik haftası birliktelik tarihinden itibaren değil.Son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması önerilir.

 24. Büşra dedi ki:

  Merhaba hocam 16 aylık evliyim ve hiç hamile kalmadım. son adet tarihim 15 ocak bugün 19 subat ve ben hala adet olmadım. Daha önce hiç günüm geçmedi sadece gecen ay 1 gün gecti. Hatta 3 ay önceye kadar 28 günde bir oluyordum 30 günde bir olmaya başladım. Geçen ay adetim çok az oldu ve kahverengi lekelenme şeklinde oldu 2. Günü haricinde. Adet gecikmesinin 3. Günü idrarda test yaptım negatif. 4. Günü kanda baktırdım negatif dedi doktor. Eğer olsaydı çıkar mıydı? Hâlâ adet olmadım ne yapmalıyım?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Büşra hanım 1 hafta içinde adet kanamanın başlayacaktır.Adet düzensizliğiniz devam ederse hormon tahlilleri ve ve ultrason muayenesi ile değerlendirilmesi gerekir.

 25. Alev dedi ki:

  Merhaba hocam adetim 5 gün gecikti 3. Günde kan testi yaptırdım 0.28 cıktı ama hala olmadım duzensizligim hic yoktur normalde sizce bikac gün sonra testi tekrarlamalı mıyım?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Alev hanım testi tekrar etmeyin 5 gün daha bekleyin kanam olacak olmaz ise kanda progesteron ve beta hcg testi yaptırın sonucu konuşalım. Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 26. Büşra dedi ki:

  Merhabalar. 3 subatta birlkte olduk 9subatta adetime 2gun kala kan testi yaptrdım hastalıktan dolayı. Beta hcg 0.13 cıktı suan 4gün geciktim hamile olma ihtimalim varmı?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Büşra hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.

 27. Fatma dedi ki:

  Mrb hocam adetim 5 gün gecikti kan testi vermek istiyorum sonuç alabilir miyim yoksa biraz daha beklemem gerekli mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım 5 günlük adet gecikmesinde kanda beta HCG testi yapmanız uygun olur.

 28. Dilan dedi ki:

  Adetim 7 gün geçti ultrasonda çıkmadı kan testi yaptırdım daha sonucunu almadim sizce hamile miyim doktor kese için daha erken dedi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Dilan hanım kanda beta HCG sonucuna göre hamile olup olmadığınız belli olur.

 29. Byz dedi ki:

  Hocam iyi günler acil sorum olacak ilişkiden 40 gün sonra adetimin gecikmesinden 15 gün sonra <1.20 beta hcg çıktı diğerinde 0.0-5.0 negatif çıktı . Su saatten sonra geç döllenme olayı olmaz dimi öyle bir risk varmıdir?saygılr

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik yok.

   1. Asmin dedi ki:

    Hocam merhaba benim adetim 9 gündür geçiyor evde idrar testi yaptım iki defa pozitif çıktı ama kan testinde 0.100 cıktı sizce bu ne demek oluyor doktor negatif dedi ama bütün hamilelik belirtileri var:((

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Asmin hanım kan değerinize göre hamile değilsiniz. 1 hafta içinde kanamanız başlaması gerekir.Adet düzensizliğin devam ederse hormon tahlilleri ve ultrason muayenesi ile değerlendirme gerekir.

 30. Kader ceylan dedi ki:

  Merhabalar
  Ben 5 aylik evliyim 3 4 gündür aşırı derecede duygusallık var. Sacma sapan seylere ağlıyorum. Gebelikten şüpheleniyorum ama bebek varsa bile en fazla 10 günlüktür. Kan testi yaptirsam acaba kanda cikar mı?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Kader hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

   1. Öykü dedi ki:

    Hocam merhaba gecen hafta gebelik için kan tahlili yaptırdım 0 <100 cıktı aradan bir hafta geçti hala adet gormedi m ve dün sağlık ocağından test yaptırdım 1.20 cıktı ne anlama geliyor hocam…

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Öykü hanım kan değerinize göre hamile değilsiniz. 1 hafta içinde kanamanız başlayacaktır.Adet düzensizliğiniz devam ederse hormon tahlilleri ve ultrason muayenesi ile değerlendirme gerekir.

 31. nisa dedi ki:

  iyi günler ben aralık 17oldum ama ocak ayında 14 olmam gerekiyordu ama olmadım şuan 15gün geçti iki defa evde test yaptım ama yok çıktı ama karnım ağrıyor ve çok uyuyorum kan testiyaptırsm mı yoksa günümü beklemekmi gerekir

 32. Kafası karışık dedi ki:

  Merhabalar. Regl olacagım günden bi 4 5 gün önce kan vererek b hcg ye baktırdım. Negatif çıktı. Fakat regl günüm geçmesine rağmen kanamam olmadı. Tekrar b hcy ye baktırmam gerekir mi yoksa adet sökülmüyor mu :/

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik testlerinden sağlıklı sonuç elde etmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Kanda beta HCG testini adet gecikmesinden 3-4 gün sonra tekrarlayın.

 33. Eda dedi ki:

  Merhabalar hocam ben 16.12.2017de en son adet oldum bu ay içerisinde adet olmadım 2senedir bebek istiyorum eşimde ve bende hiç bir şekilde sorun yok bu ay içerisinde adet olmadım günüm 5gün geciktiginde kan testi yaptırdım gebelik çıkmadı hala adet olmadım kullandığım hiç bir ilaç Yok ve ben hiç adet düzensizliği sorunu yaşamadım her ay günü gününe hatta 2gün öncesinden gelirdi şimdi tekrardan yumurtlama gününe girdim acaba hamile olma olasılığım yada bu ay içerisinde kalma şansım varmı acaba kan testi bir kaç gün sonra yaptırsam deger yükselirmi gebelik varsa

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Eda hanım 5 günlük adet gecikmesinde kanda beta HCG testi net sonuç verir.7 gün içinde adet kanamanız başlaması gerekir.Adet düzensizliğiniz devam ederse hormon tahlilleri ve ultrason muayenesi ile değerlendirme gerekir.
   * 2 yıl süreyle düzenli birlikteliğe rağmen hamile kalamadıysanız. Bir sorun olmalı.İnfertilite araştırma testleri yapılmalı gerekirse yardımcı üreme teknikleri uygulanmalı.

 34. Pamuk dedi ki:

  Admin bey benim regil’ima 5 gün var ama düzensiz olduğum için kesin diyemem gebelik için regil’im geçmeden kan tahlili yaptırdım sonuç negatif çıktı. Bu adet gecikmesin den sonra değişir mi pozitif olur mu . Yani illa adetin gecikmesi mi gerekmektedir .

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Pamuk hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.1 hafta sonra kanamanız başlamazsa kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 35. Ayşe dedi ki:

  Hocam merhaba ,
  Bu ay çocuk denedik ve adetime 3 gün var daha öncesinde 1 dış gebelik olayı yaşadım . Tüm hamilelik belirtileri var ama dayanamıyorum kan testi yaptırsam gebeligin olup olmadığı çıkar mı lütfen yardımcı olun

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 36. Yasemin dedi ki:

  Merhabalar benim adetim 2 gün geçmişti kanda test yaptrdim ama 0 cikti şimdi 5 gün gecti halen adet olmadım testi tekrarlamalimiyim sizce yoksa 0 olduğu için hiç şansım yok mu çünkü ole diolar çokta çocuk istiyoruz tekrarlamalimiyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Testi tekrarlamanıza gerek yok. 7 gün bekleyin 7 gün içinde kanamanız olacak.Bundan sonra 6 ay korunmasız ilişkiye rağmen gebelik oluşmaz ise yumurta uyarıcı tedaviye başlanılması gerekir diyorum. Op.Dr.Kemal HÜKMEN

 37. Raife dedi ki:

  Hocam ben bu ay hic korumadım ve adetime 7 gün var ben kan testi yaptırdim hamile cikmadim sizce dogrumudur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Raife hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 38. Arzu dedi ki:

  Meraba. Hocam benim. Adetim 1 hafta felan vecti test yaptim iki cizgi cikti kan testi yaptirdim negatif cikti ama kese yi gördü doktor 7 mm capında sizce hamile kalma olasılıgm var mı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Arzu hanım sorunuzun cevabına aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/kese-var-ama-kan-testi-sonucu-negatif-hamilemiyim.html

 39. Selma dedi ki:

  Merhaba hocam ben 24 yaşındayım bekarım ve bakireyim. Hocam adetimden bir hafta sonra 21 ve 22 Ekimde erkek arkadaşımla cıplak sürtünme yoluyla ilişki yaşadım. Ve normaldede mide problemi olan bir insanım ve midem cok bulanır fakat bu son yaşadığım şeyden sonra hocam daha cok kusmaya başladım pskoloji olarak cökmüs durumdayım. Herhangi bir şekilde icime bosalma olmadı hocam fakat zevk suyu beni korkutuyor. Hocam benim bulantılarm devam edince 8 kasımda hastaneye gittiğim gün adet olmustum ve adettim gittim ultrasonda bakıldı bişry görülmedi kan testi de yapalım dediler yaptılar ve sonuc negatifti hocam. İcim rahatladı derlen kusmalarım devam etti 21 kasımda tekrar başka bir hastahaneye gittim derdimi anlattm kan testi yapıldı negatif çıktı. Doktorun asistanı beni cok takıntılı ve evhamlk görünce bir hafta sonra yine gel yenileyelim dedi ve 28 kasımda tekrar gittim kan testi yapıldı sonuc negatif. Hocam ben nedense kendimi gebe olarak hissediyordum her sabah istifra ediyordum icim rahatlamadı ve 5 aralıkta tekrar gittim negatif cıktı hocam 1 aralıktada 2. Adetimi olmustum. Daha sonra 21 aralıkta tekrar gittim ve yine negatif cıktı. 25 aralıkta adet oldum 3. Adetimi. Son olarak da 6 ocakta ultrasona girdim başla hastanede ve gebelik olmadığını söylediler kan testine gerek duymadılar daha önce cogu kez yaptırdığımı söylemiştim. Aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonu geçirdim antibiyotik kullandım ve midem icin endoskopi oldum yine antibiyotik kullandım kasım ve aralık ayında hocam. Ben cok stresli günler geçiriyorm hocam pskolojikmen çökmüş durumdayım iyi değilim ve gebe olmadığıma emin olduğum zaman pskologa gitmeyi düşünüyorum. Hocam öncelikle smdiye kadar ultrasonda gözükürmüydü öncelikle öğrenmek istediğim bu ve aynı zamanda kan testlerini doğru zamandamı yaptırmışım yanılma payı varmıdır internette bir cok haber görüyorum düzenli adet görüpte gebe kalan kadınlar ve gizli gebelik yaşayp geç öğrenenler. İnanın cok kötü hissediyorm kendimi ilk defa böyle bişey yaşadım hem pişmanlık hem korku herşeyi birarada yaşıyorum benim gebe kalma ihtimalim varmıdır hocam gebeliğim kendini gizlermi aynadan baktığımda göbeğimin hafiften şiştiğini görüyorum ve gebelikle ilgili bütün şikayetleri yaşıyorum idrar yolu enfeksiyonu isal mide bulantısı iştahsızlık sürekli idrara cıkma… Mesaj uzun oldu simdiden cok özürdiliyorum hocam beni bilgilendirirseniz cok memnun olurum simdiden cok teşekkür eder iyi calısmalar dilerim

  1. admin admin dedi ki:

   Adet görmüşsünüz.Birliktelikten 1 ay sonra kan testi yaptırmışsınız.Hamilelik olsaydı adet görmezsiniz kanda beta HCG testinde kesinlikle çıkardı.

   1. Selma dedi ki:

    Hocam öncelikle tesekkür ederim değerli yorumunuz icin cevap vermissiniz.ben yine kendimi iyi hissetmedim bugün ultrason ultrasona girdim ve kan testi yaptırdık ultrasonda bişey cıkmadı kan testide 2.00 cıktı normalde hep 0.100 cıkıyordu hocam 21 ve 22 ekimden sonra herhangibirşey yaşamadım 8 kasım 21 kasım 28 kasım 5 aralık 21 aralık yaptırdım hepsi negatif cıktı ve 12 ocak yani bugün beta2.00 cıktı hocam artık cok endişeleniyorum pskologada gitmeye karar verdim fakat bir türlü gebe olmadığıma inanamıyorum inanışmaz evhamlıyım böyle bir ihtimal var mı??

    1. admin admin dedi ki:

     Selma hanım hamile değilsiniz.

  2. aysun dedi ki:

   Ozelden sizinle gorusmek istiyorum sakincasi yoksa bende 24 yadinda bir kizim.. by nasil mumkun olur acaba

 40. Şükran dedi ki:

  Merhabalar benim evelenmeden önce adetim geçsede bir her ay oluyor Du evleneli 5 ay oldu sadece bir kere kendiliğinden oldu sonra iki ay geçti doktora gittim adet söktürücü verdi adet oldum bu ay yine geçti sizce neden düzensizlik varken hamile kalabilir miyim peki

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Şükran hanım adetin 21. günü progestron prolaktin tsh ferritin d vitamini değerlerine bakılsın. Yinede gebelik şansın var. sonuçları konuşalım.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25