reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Kaybolan ikiz sendromu

Kaybolan ikiz sendromu

Kaybolan ikiz sendromu:
Başlangıçta gebelerde iki ya da üçüz bebek için hazırlanmış keseler gözlemlenirken aradan zaman geçtikten sonra keslerin kaybolup tek kese kalması olayına kaybolan ikiz sendromu denilmektedir.

Sık rastlanılan durumlardan birisidir. Gebelikte takip altına alınmış ve 6 ila 12. Haftalarında ultrason takibi yapılmış 549 ikiz gebelik vakasından % 36 lık kısmında bu sendrom gözlemlenmiştir. Gebeliğin ilk dönemlerinde aileler şartlanarak ikiz yada üçüz bebek beklemektedirler. Oysaki mutlaka ikiz bebek dünyaya gelmeyebilir. İlk görüntülerde fazla kese görülmesi ile çiftler şartlanmamalıdırlar.

Kaybolan ikiz sendromunun nedeni tam olarak açıklanamamaktadır.
Sebebi bilinmeyen bir şeklide kesenin yok olması ise diğer kalan canlı bebeğe ve anneye zarar vermeyecektir. Bu açıdan anneye ve bebeğe bir müdahale olmayacak, zaten çoğu zaman gebe sendromu fark etmeyecektir. Ultrason takibi ile varlığı bilinecek olan bu durumda sık olmamakla beraber hafif kanama ve hafif şiddetli kasıntı da yaşandığı görülebilir.
Nadiren kaybolan ikiz sendromunda diğer kalan bebek için risk faktörleri olabilir ve komplikasyonlar görülebilir. Sebebi bilinmeyen ve varlığı fark edilmeden olduğu için önlenemeyen bu durum çok gebelerce yaşanmıştır. Çoğunlukla risk olmadığı için kalan bebek ve anne normal sürecinde hayatını devam edebilecek ve erken dönemde olursa sıkıntı olmayacaktır.
12. Haftadan sonra yaşanırsa o zaman durum kalan bebek için risk faktörü oluşturabilecektir.

Bu olay tek yumurta ikizlerinde daha fazla olabilir.

Kaybolan ikiz sendromu Video

Bu Haber 11.685 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 16.06.2013 Paz 12 : 16

YORUM YAZ

Henüz yorum yapılmamış.