Kese var ama kan testi sonucu negatif hamilemiyim ?

10.01.2018
891
A+
A-
Kese var ama kan testi sonucu negatif hamilemiyim ?

SORU : Merhaba Hocam benim. Adetim 1 hafta falan geçti test yaptım iki çizgi çıktı kan testi yaptırdım negatif çıktı ama keseyi gördü doktor 7 mm Çapında sizce hamile kalma olasılığım var mı ?

CEVAP : Burada bir yanlışlık var idrar testi pozitif ise kan testinin de yani hcg ninde mutlaka 5 ve üzerinde olması gerekirdi. Ultrasonda kesenin görülmesi için HCG değerinin 1200 ünite üzerine çıkması gerekiyor.Bu durumda ya testler yanlış ya da ultrason görüntüsü gebeliği taklit eden yalancı gebelik kesesi endemetriol polip intra uterin kanama gibi nedenlerde ultrasonda gebelik imajı verebilir. Önerim kanda beta hcg nin iyi bir merkezde yeniden yapılması.

Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kemal HÜKMEN
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kemal HÜKMEN
1976 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. 1976-1977 yılları arasında Hacettepe Tıp Fakültesi Anestezi Reanimasyon bölümünde asistanlık yaptı.Uzmanlığını 1981 - 1982 yılları arasında Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Hastanesinde almıştır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. Saliha dedi ki:

  Kese var dedi ama adet kesesi yada gebelik kesesi olabilir dedi kanda negatif çıktı acaba bebek oluşmadığı için mi negatif çıktı yada adet kesesi olabilir mi ben gebelik belirtileri yaşıyorum

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar saliha hanım
   kanda bakılan beta hcg değeriniz negatif çıktı ise, rahim içerisinde görülen kese değil sıvı birikintisidir
   herhangi bir gebelik yoktur

 2. Saliha dedi ki:

  Hocam ben son 2 3gundur hamilelik belirtileri yaşıyorum sürekli tansiyonum düşüyorum uykum halsizlik var kasiklarim ağrıyor yuruyemiyorum göğüslerin şişmiş doktor karnında kese var dedi adetim 3gun gecikti kan tahlili yaptım bugün negatif çıktı acaba çok erken olduğu için mi negatif çıktı bide kese olusmusmus dedi

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar saliha hanım
   ultrason ile bakıldığında kese görüntüsü tespit edildi ise, beta hcg tetkiki yaptırmanıza gerek yoktur
   yaşadığınız belirtilerde gebelikten kaynaklıdır, normaldir

 3. Sultan dedi ki:

  Hocam merhaba ben dün 4 Mart’ta kan tahlili verdim HCG 0.100 çıktı.adetim bir hafta geçti.ne adet oldum nede gebelik var sizce hamile olma ihtimalim var normalde adetim hiç şaşmaz düzenlidir

  1. admin dedi ki:

   1 haftalık adet gecikmesinde kanda beta hcg net sonuç verir.Gebelik yok.

 4. Funda dedi ki:

  Hocam merhaba sorum şu: 35 yaşındayım düzenli adet gören biriyim ve yumurtlama tarihim 13 eylüldü çatladığından emindim fakat adet döngüm geçeli 8 gün oldu hala ne gebelik var ne de adet. Kistim de görünmedi bu durum neden kaynaklanıyor olabilir?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar funda hanım
   öncelikle gebelik olup olmadığına emin olmak için değerinize lütfen kandan baktırınız
   bu ay yaşadığınız döngü de adet düzensizliğiniz olabilir, adetinizin sökülmesi adına söktürücü ilaç kullanmanızı
   sökülen adetinizin 3. gününde hormon tahlillerini yaptırmak için doktorunuza başvurmanızı öneririm.

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.