Kimler Tüp Bebek tedavisi yaptırmalı

20.02.2013
18
A+
A-
Kimler Tüp Bebek tedavisi yaptırmalı

 TÜP BEBEK TEDAVİSİ KİMLERE UYGULANIR?

          • Yumurtlama sorunu olan anne adaylarında uygulanan ilaçlara rağmen yumurtlama sağlanıyor ancak anne adayı gebe kalamıyor ise tüp bebek tedavisi uygun görülmektedir.

           • Baba adayında sperm sayısı ve kalitesi ile alakalı problemler söz konusu ise yine tüp bebek tedavisi uygun görülmektedir. Mikroenjeksiyon yöntemi ile ciddi erkek kısırlıklarında başarılı sonuçlar alınmaktadır. Kısırlık sorunu şayet erkekten kaynaklanıyor ise tedaviye ne kadar çabuk başlanır ise başarı şansı o kadar yüksek olur.

          • Baba adayında eğer hiç sperm bulunamamış ise tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olunabilir. Mikroenjeksiyon tekniği kullanılarak testislerden sperm hücreleri elde edilebilir. Bu tür erkek kısırlıklarında son çare olarak tüp bebek tedavisi kullanılmaktadır.

          •  Anne adayında rahim içinde mevcut olan yapışıklıklardan dolayı tüp bebek tedavisi uygun görülmektedir.

          • Ameliyatlar ile annede bulunan mevcut yapışıklıklar çözülebilir ve tüp ile yumurtalığın ilişkisi tekrar normale dönebilir. Ancak ameliyat sonrası tüp ve yumurtalıklarda fonksiyon bozukluğu halen devam ediyor ise tüp bebek tedavisi uygulamak gerekir.

        Kadın hastada şayet ondometriozis söz konusu ise tüp bebek tedavisi ile gebelik sağlanmaktadır.

         • Endometriozis rahim harici başka bir bölgede yerleşmiş ise operasyon ile sorunun çözülmesi gerekir operasyon sonrasında belli bir süre gebelik oluşmamış ise tüp bebek ile gebelik şansı denenmelidir.

         • Nedeni açıklanamayan kısırlık problemlerinde yine en doğru uygulama tüp bebek tedavisidir. Kendiliğinden gebelik oluşmamış ve incelemeler sonucu hiçbir nedene rastlanmamış ise bu hasta grubunda en doğru seçim tüp bebektir.  Bu tür sorunu olan çiftlerin bir kısmı zaman içinde kendiliğinden gebe kalabiliyor. Ancak zaman ilerledikçe gebelik şansında büyük ölçüde azalmalar görülmektedir.

         Tüp bebek yine ileri yaş kadınlarda uygulan bir üreme tedavisidir. İlerleyen yaş ile beraber yumurtalık kapasitesinde azalma olur ve kadınlar doğurganlık özelliklerini yavaş yavaş kaybederler. Özellikle 37 yaşından itibaren doğurganlık özelliği büyük ölçüde azalmaktadır. Bu nedenle 37 yaşını geçmiş kadınlarda da tüp bebek en iyi alternatif tedavisidir.

        Tüp bebek tedavisi genetik tanı gibi durumlarda da oldukça başarılı bir uygulamadır.

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.